Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,340 hemşire olduk

şunda ARA

Fizyoterapist açığını hemşireler kapatacak

Son Mesajınız 22-12-2013, 22:34 selinay03 tarafından gönderildi. 53 yanıt.
( Toplam 54 Mesaj ) 2 Sayfadan 2 -   < Onceki 1 2
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  18-08-2008, 2:40 66119 Cevap 65557

Cevap : Fizyoterapist açığını hemşireler kapatacak

Bence tartışılan bu konu çok saçma.Hiç kimse eğitimini almadığı, yeterince bilmediği bir konu üzerinde hak talep etme yetkisine sahip değildir.Hiçbir hemşire birkaç haftalık kursla bir fizyoterapistin yapacağı işi yapamaz.Hele ki fizyoterapist sertifikası hiç alamaz.Bu gerçekten gülünç.Yapmayın yaa elinizi vicdanınıza koyun adamlar boşuna mı onca yıl zorlu bir eğitim görüyorlar.Kaldı ki fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne girebilmek bile ÖSS'de çok yüksek netler yapmak anlamına geliyor.Bu iş bu kadar zorken nasıl oluyor da yukarıda bazı hemşire arkadaşlar böylesine düşüncesizce sözler sarfediyor?Aslında bu konuda onları fazla suçlamamak lazım çünkü tüm bu yorumların sebebi bakanlığın bildirgesi.Yahu arkadaşlar bizim ülkemizin en büyük sorunlarından biri de insanların kendi mesleklerini benimsememesi, bunun neticesinde de verimli olamaması değil midir? Bunları artık millet olarak aşmamız lazım.Fakat bazı işler hızlı yürümüyor.Örneğin; şu an sağlıkla ilgili internette nereye baksam fizyoterapistlerin uğradığı çok büyük haksızlıklara şahit oluyorum.Adamların meslek yasalarının olmayışı yüzünden herkes fizyoterapist olabileceğini zannediyor.Eğer gerçekten böyle bir şeye bakanlık tarafından müsaade edilirse o zaman birkaç haftalık kursla elektrik tesisatçısı elektrik-elektronik mühendisi diploması,araba tamircisi otomotiv mühendisi diploması alsın ve böylece tüm sorunlar çözülsün, herkes mutlu mesut olsun... 
  •  19-08-2008, 23:05 66583 Cevap 53225

sevgili yağmur fizyoterapist össden aldığı 368 puanla fizik tedavi bölümüne yerleştirilmiş ve aldığı 100den fazla dersle bu bölümden başarıyla mezun olmuş meslek erbabıdır.

•  20-08-2008, 10:26 66676 Cevap 66583

ya bende FTRyi çok isterdim..ama olmadıSad342 küsür aldm..

fizyoterapist açığı bencede böle giderilmez.eğer açık varsa,,kontenjanlarını daha fazla artırmaları gerekiyordu...Sadmalesef.......

[M]
  •  01-10-2008, 1:58 77597 Cevap 65557

sizin herkesin kendi işini yapması gerektiği fikrinize tümüyle katılıyorum. ama lütfen bunu savunurken bizim mesleğimize dil uzatmayın sonuçta bu talep bizden gelmedi ve tasarıyı biz oluşturmadık. şayetyeterince fizyoterapist yoksa ve açığın oluşma nedenleri maddi manevi her neyse bu sizin mesleğinizin ve meslektaşlarınızın sorunu.. bence bizimle uğraşana kadar kendi mesleki sorumluluklarınızla ilgilenmeniz daha doğru olucaktır. bir sekreter ile doktor arasındaki mesleki ilişkilendirmeyi sizinle bizim mesleğimiz arasında yapmanızı doğru bulmuyorum ve bu saldırınızdan dolayı mesleğim adına üzüntümü sunuyorum.. sizi hemşirelik mesleği ve hangi eğitimleri aldıkları konusunda daha ayrıntılı bilgi araştırmasına davet ediyorum.....
  •  01-10-2008, 11:06 77601 Cevap 65557

ÖNCELİKLE HERKESİN RAMAZAN BAYRAMINI KUTLUYORR , GÜZELLİKLERE VESİLE OLMASINI DİLİYORUM. SAĞLIK BAKANLIĞININ ALMIŞ OLDUĞU BU KARARA SEVİNEN MESLEKTAŞLARIMIN VAR OLMASII ÜZÜCÜ BİR DURUM. HERKES KENDİİ DALINDA GELİŞTİRSİN KENDİNİ PROFESYONELLİK ADINA. HERKES KENDİİ YAPMASI GEREKENLERİİ YAPARSAA ANCAK OZAMAN KALİTELİ HASTA BAKIMINA ULAŞMIŞ OLURUZ. HERKESİ EMPATİ YAPMAYA, BENCİLLİKTEN UZAKLAŞMAYA DAVET EDİYORUM ARKADAŞLAR. UNUTMAYIN BİZİM MESLEĞİMİZ ZATEN ÇOK KUTSAL, İNSANLARIN MESLEĞİMİZE BAKIŞ AÇISINI GÖRMEZDEN GELEREK YAPARSAK İŞİMZİİ OZMAAN GERÇEK DOYUMA ULAŞIRIZ. BAŞKALARININ HAKKIMZIDAKİ DÜŞÜNCELERİ DİİL ÖNEMLİ OLAN, EVİMİZE GİTTİĞİMİZDE İÇİMİZİN HUZURLU OLMASI BUGÜNDE BİÇOK YARARLI İŞ YAPTIM DİEBİLMEKRTİR BENCE. MESLEĞİMİN MANEVİYATININ ÇOK BÜYÜK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR VE ÇOK SEVİYORUM. AYRICAA SEVMEYENLERİN HEMŞİRELİK YAPAMIYCAĞINI DÜŞÜNÜYOR BİAN ÖNCE HASTALARIN İYİLİĞİ İÇİN BU İŞİ BIRAKMALARINI TAVSİYE EDİYORUM. HERKESE İYİ BAYRAMLAR...

•  01-10-2008, 17:13 77641 Cevap 77601

merhaba arkadaşlar şu yazılanları okuyorum da meslekler arasında ve birbirimiz arasında atışmadan başka neye yarıyor ki.. önemli olan bence herkesin kendi mesleğinin bilincinde olup ona sahip çıkmasıdır.. bir hemşirenin ben fizyoterapistle aynı derslerin aldım demesi kaadar bir fizyoterapistin burda hemşire arkadaşlarımla tartışması çok yanlış ve üzücü...herkesin kendi görevinin bilincinde ve ona sahip çıkması dileğiyle..

•  01-10-2008, 20:57 77662 Cevap 77641

Hemşirelik; bireyin, ailenin, toplumun sağlığını korumak, yükseltmek, geliştirmek ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hizmetlerin; planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesinden ve bu hizmetleri yerine getirecek kişilerin eğitiminden sorumlu, bilim ve sanattan oluşan bir sağlık disiplinidir.

Fizyoterapist: Yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarından yakınan kişilere  tanısına uygun bir fizik tedavi programını planlayan ve uygulayan kişidir.

bu bağlamda görev tanımlarına bakıldığında tabi göre tanımları birbirinden farklıdır.onlar yani fizyotarapistler bence kendi işini kendi yapmalı, ancak bu hemşirenin yapamayacağı bir iş olamadığından değil görev tanımı olarak benim okuduğum okul benim HEMŞİRE olmamı öğretmiştir.bu sorunun çıkması FİZYOTERAPİSTLERİN devlete bağlı değil de özel kurumlarda daha çok çalışmaları ya da orda iş imkanlarının daha fazla olması dolayısıyla açık oluşmasına yol açıyor.kardeşim bu yıl öss den çok da iyi puan almış olmasına rağmen yarın bir gün baktı ki işsiz kalırım diye üstelik yazmadı FTR'yi ve diş hekimliğine girdi.hem öss de az kişi ve sayılı üniversite alınıyor hem de mezunlara sağlanan sanırım pekte olanak yok.bunun için birşeyler yapılmalı belki de.ama bir hemşire ile bir fizyoterapistin bu konu için laf dalaşına girmesini çok manasız buluyorum.sorun biz den sizden değil SİSTEMİMİZDEN kaynaklanıyor.varsa yapılacak bişey bunun için çaba gösterilmelidir.aramızda laf dalaşına girilerek sorun çözülecekse peki devam edelim..o zaman durmayalım..ama onların yani bu şekilde bir hakkın olabileceğine dair haberin çıkmasına neden olanların ruhu bile duymaz tartışmamızdan o nedenle SOMUT birşeyler yapınız.

Sevgi birliğe, bencillik yalnızlığa götürür.
  •  15-10-2008, 3:42 79858 Cevap 41215

Biz heryerde açık kapatmaya yarıyoruz sanırım.Ben fizyoterapist olmak isteseydim ftr bölümünü okurdum.İyice saçmaladılar bizim yükümüz bize az geliyordu tökezliyorduk,artık emekleriz sonrasını söylemeyim çok üzücü....
  •  22-10-2008, 0:16 80857 Cevap 79858

şükürki altarnatif olarak  hemşireleri düşünmüşler özelde bu işleri orta okul mezunlarına yaptırıyorlar veriyorlar dörtyüz milyon tamam bide devletden fizyoterapist buluyorlar iki ay öğretiyor sonra hastalar fizik tedavi gördümü gördü
  •  09-01-2009, 23:21 91810 Cevap 47950

arkadaşlar biraz geç bir cavp oldu ve zaten yasal olarak bu uygulama başlamadan bitti illegal olarak yapılan veya zorunluluktan yapılan yerler var şu anda. ancak şunu söylemem gerekir ki: tıp dallarının bir çoğu iç içe geçmiş ve tam anlamıyla kimin ne iş yaptığı belli değildir. yani lumbal disk hernisinin tedavisini hem ortopedist hen beyin cerrahı hem nörolog hemde ftr uzmanı tanı ve tedavi etmeye çalışıyor. kesin ve net çizgileri olmayan bir sistemde bundan farklı birşey beklenemez. siz hemşirelerin durumuda bunun gibi. fizyoterapist olarak çalışmak size ne gibi fayda sağlayacak bilmiyorum ama hastalar için pekde etik olmayacağı kesin. siz olsanız bir yakınınızın fiziksel tedavisini bir fizyoterapistemi bırakırdınız yoksa kendinizmi üstlenirdiniz.  hemiplejik bir yakınınız olsaydı onun erken veya geç dönem yatak içi pasif haraketlerini dahi yapmanız doğru olurmuydu. eminim "ne var sadece normal eklem haraketlerini yapıyorsunuz" diyeceksiniz. evet haklısınız biliyorum ancak bu sizin derslerde gördüğünüz yatak içi egzersizlerdir. ama biliyormusunuz biz bunu nörolojik rehabilitasyon dersinde çok daha ayrıntı tekniklerle yapılmak üzere gördüğümüzü? bir hemiplejik hastada oluşacak spastisite sinerjisinin hangi yönde olduğunu belirleyip ona göre hastanın elinin kolunun nerelerinden tutulması gerektiğini ve tutulmaması gerektiğini öğrendiğinizi sanmıyorm. bu nedenle bence hiç bir meslek grubu diğer bir meslek grbunun yaptığı işleri yapmamalı. bence hemşirelik çok zor ve eğitime açık bir meslek ancak kendi çizgilerinin dışına çıkarılan her meslek gibi hemşirelikde dediğiniz gibi "piyon" meslek haline gelmiştir. ve bence bu tür sorunların tek çözümüde REHABİLİTASYON EKİBİ" prensibinin benimsenmesi ile olur. yani bir hastaya ne sadece fzt ne sadece hemşire ne sadece doktor ne sadece hasta bakıcı ne sadece iş uğraşı terapisti ve teknikerler... vs.. ( gördüğünüz gibi meslekler bitmiyor) bakmalı. her hasta için ayrı ayrı rehabilitasyon ekibi belirlenmeli ve ekipte kimlerin olması gerektiği belirlenmelidir. belki fzt ye ihtiyasç olmaz belki hemşireye. bu belirlenip ekip ile hastalar tedavi edilmelidir.... amma uzun oldu ne kadar doluymuşum :) kim okurki bunun hepsini:) zatende çok karışık oldu siz toparlarsanız sevinirim. meslek hayatınızda başarılar:)

•  10-01-2009, 19:55 91888 Cevap 91810

arkadaşlar bu YANLIŞ uygulamalr zaman zaman farklı meslek grupları için yapılıyr. Neden bukadar şaşırıyrz anlamadm.Bilemiyrm belkide fazlaca mesleki hakları elinden alınan bi meslek grubunda olduğm(HEMŞİRE) için mi beni şaşırtmıyr. biz yıllardr kendi mesleğmze yapılan haksızlıkları savunurken diğer meslek gruplarnada aynı haksızlıklarn yapılmasını nasıl savunabilirz.( staj yaptıgm hastanede görünürde hepsi hemşireydi ama malesef sadece görünürde)birde birşeyler ifade edilirken herkes haddini bilmeli hiçbir zaman genelleme yapılmamalı.birtakım doğrularımızı savunurken hata dediğmz durumlara düşmek çok acı olsa gerek. habern güncel olup olmadığı benim için önemli değil önemli olan doğrularımızı paylaşmk.

•  19-01-2009, 13:59 93089 Cevap 41215

bencede çok saçma bu uygulama .herkes görevini ve yerini bilmeli.öyle herkes birilerinin işine burnunu soktumu iş birbirine girer.ne hasta ii bakım alır.ne de bakım veren kişi verdiği bakımın değerini bilir.sonuçta 4 sene emek verilip diz çürütülüyr bu bölümde.ondan ii kimsenin daha ii bakım vereceüğini düşünmüyorum...
  •  24-01-2009, 23:08 93805 Cevap 41997

30 ararlık 2008 tarihinde Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden Dr.Ş.Serdar Mercan tarafından imzalanan B.10.0.THG.0.79.00.03/49215 sayılı görüş bildiren belgede aynen şunlar yazmaktadır;

Mezkur listede Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon dal merkezinde ve bünyesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşı dal olarak bulunan özel sağlık kuruluşlarında Fizyoterapistlerin bulundurulması zorunlu kılınmıştır.

İlgili yönetmelik ve Genelgeye göre,Fizik tedavi uygulamalarının yalnızca ilgili uzman sorumluluğunda Fizyoterapistler tarafından uygulanabileceği,Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hekim dışı personelinden de Fizyoterapistler kastedilmiş olup diğer sağlık personeli tarafından uygulanması söz konusu değildir.

Arkadaşlar lütfen herkes kendi aldığı eğitimi icra etsin,hemşireye ve fizyoterapiste öğretilen bilgiler birbirinden çok farklı.Sağlık çok hassas bir konudur bakarak öğrenilmez,herkes kendi mesleğini gururla icra etmelidir. beraber çalıştığınız fizyoterapist kendi yapması gereken işleri size yaptırıyorsa lütfen onu ŞİKAYET EDİN,çünkü bu hemşirelerin görevi değil,gerekli görüş de zaten bakanlık tarafından bildirilmiştir. Yukarıdaki belgeyle ilgili kanun düzenlemesi eminim çok yakında çıkacaktır yani hemşirelerin bu işi yapması kanunen yasak olacaktır. lütfen sizde bu konuda duyarlı olun,kendi mesleğinizi ve haklarınızı savunun ve kimsenin işini yapmayın.

•  25-01-2009, 0:08 93812 Cevap 41215

yakında ameliyatlarıda biz yaparsak valla şaşmam.ne meslek ama.bilmediğimiz bişey yok.her işi biz yapacaksak o arkadaşları neden okullara kabul edip fizyoterapist yapıyolar.sonrada işsiz bırakıyolar.tabi yaaa unutmuşum AB ye girecektik demi.memur alımında son söz onların.boynumuz kıldan ince diycez yine yapacaz heralde.yasada öyle yazıyosa el mahkum.

ya bu ülkede ben sadece kendi işimi yapıyorum diyeni görmedim.gören varmı ????

•  01-09-2009, 1:18 133525 Cevap 93812

Hemşirelerin fizyoterapistlik yaptıkları falan yok. Yaptıkları da gerçek fizyoterapi değil. Sadece fizyoterapistlere yardım etmek için ayak işleri yapıyorlar. Kullandıkları tedavi ajanının ne işe yaradığından bile haberleri olmuyor. Çok anlamsız bir iş yani hemşireler için. Nöbetlerden sıkılan yattığı yerden para kazanmak isteyenler yapıyorlar. Arkadaşlar bence hemşirelik çok kutsal bir meslek. Kendi uzman olduğunuz konuda devam edin. En çok o şekilde insanlara yararlı olursunuz.

Kendini fizyoterapist sanan hemşireleri anlamıyorum. Bir ultrason, hotpack öğrenen hemşire kendini fizyoterapist sanabiliyor(yaşadım bizzat) Fizyoterapistlerin emeğine yazık. Nasıl hemşirelik sadece iğne yapmak değilse,fizyoterapistlik de sadece bacak indirip kaldırmak değildir, kolay bir meslek değildir. Ayrıca okulda sadece fizik tedavi konusunda değil temel tıp dersleri, nöroloji ve ortopedi konularında da hemşirelerden çok daha ayrıntılı dersler görüyorlar.

•  27-11-2012, 8:35 246530 Cevap 77601

önce yazmayı öğren arkadaşım
  •  01-12-2012, 23:09 246617 Cevap 41215

benim çalıştığım hastanede fizyoterapist yokken bile hemşireleri çalıştırdılar.bizim idare bakanlıktan iki adım önde galiba hemde normalde olması gereken birşey gibi gösterdiler. ama hemşire piyon gibi nerde çalışırsa çalışsın aynı maaşı alır.

•  17-07-2013, 12:36 252986 Cevap 48015

dilekkazan:
    ARKADAŞLAR BİZE YÜKLENEN BİRŞEY YOK HATTA ELİMİZDEKİ GÖREVLERİMİZ DE BİRER BİRER GİDİYOR ELİMİZDEN.üniversite hastanelerine bakarsanız en basitinden kan almayı bile asistan yapıyor daha bize ne kaldı sadece ANT almak mı?böle düşünürsek daha çok şey kaybedicez ve hiçbirşey kazanamicaz,bence gayet güzel bir karar alınmış.zaten biz mesleğimize sahip çıkmış olsaydık fizyoterapist ve diyetisyen diye birşey olmayacaktı.

şimdi kalkıp da aldığınız eğitimin ftr ve diyetetikle kıyasını yapmayın çünkü böyle bir kıyas yok..sizin aldığınız eğitimin abartmadan söylüyorum 4-5 katı ayrıntılısını alıyoruz.ayrıca FTR sadece 2 hareket yaptırmak alet bağlamak değildir.Mesleği bilip bilmeden konuşmayalım.Zaten onları teknikerler yapıyor..Kalkıp da hemşirelikle FTR ve diyetetiği kıyaslamaya çalışmayın.ben bir fizyoterapist olarak ki annem de hemşire lütfen özellikle aldığınız mesleki eğitimi bizim aldığımızla kıyaslamayın.BİZ TEDAVİYİ PLANLARIZ SİZ SADECE BİZİM GÖZETİMİMİZDE UYGULARSINIZ.

.BKZ:http://www.derszamani.net/fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu-taban-puanlari.html

http://www.butunsinavlar.com/taban-puanlari-hemsirelik-puanlari.asp 

•  02-09-2013, 18:55 256669 Cevap 42451

tebrik ederim meslektaşım tuba hanım mükemmel bir yazı keşke tüm meslektaşlarımız böyle düşünse bunu onlara da empoze edebilmeliyiz...
  •  02-09-2013, 19:15 256671 Cevap 42451

MERHABA 

sevgili meslektaşım tuba hanım sizi tebrik ederim tam yerinde ve oldukça açık bir yazı olmuş. bunun üzerine yazılan yazıların yalnızca yazmak için yazıldığını düşünüyorum. yalnızca tek problemimiz niçin diğer meslektaşlarımız da bizler gibi düşünmüyor yada düşünen meslektaşlarımız niçin bizler gibi seslerini duyurmamakta duyuramamakta...

•  02-09-2013, 19:23 256672 Cevap 48015

şu sözünüzle size katılıyorum dilek hanım ' zaten biz mesleğimize sahip çıkmış olsaydık fizyoterapist ve diyetisyen diye birşey olmayacaktı ' Sırada ise pozitif düşünmek var , birlik olmak var, ve hakkımız olanı almak var... Sevgilerimle :) 

•  02-09-2013, 19:31 256673 Cevap 252986

Sevgili Gamze sizinde dediğiniz gibi 'BİZ TEDAVİYİ PLANLARIZ SİZ SADECE BİZİM GÖZETİMİMİZDE UYGULARSINIZ' sizlerin aldığı eğitimi bizler de alıyor ve aldığımız eğitim ile hastalara yardımcı olabiliyoruz. tek farkınız planlama yapmak bunu yapabilen yalnızca sizler değilsiniz bizlerde yapabiliriz. bunun için yıllarımıızı vermemize gerek yok. biz yıllarımızı fizyoterapistlik, diyetetik ve daha bir sürü sağlık alanında geliştiriyoruz....
  •  03-09-2013, 14:15 256686 Cevap 256673

Biz hemşireler kendi görevlerimizi bırakıp kendimizi başka mesleklere yamayacaksak yazıklar olsun bizim deontolojimize, etiğimize. Ben hemşireyim, fizyoterapist değilim. Ne hemşire fizyoterapistlik yapabilir, ne fizyoterapist hemşirelik yapabilir, ne ebe hemşirelik yapabilir, ne hemşire ebelik yapabilir. Eğitimini aldığınız mesleği geliştirmeye bakın, başkalarının dört yılda aldığı eğitime saygı gösterin. Biz hemşireler başkasının eğitimine saygı göstermiyorsak bizim eğitimimize saygı göstermeyenleri eleştirmeyelim. Yazıklar olsun yıllardır doğru düzgün iş gücü planlayamayıp bir mesleği eğitimsiz icra ettirenlere...
  •  22-12-2013, 22:34 257664 Cevap 256686

şuan öğrenciyim :)Iarkadaşlar bi konu hakkında sorum olacak cevap verirseniz sevinirim hastanede hemşireyken bir yandanda 2 yıllık fizik tedavi teknikerliğini bitirirsek hastane içinde hemşirelikten fiziktedavi bölümüne geçebiliyor muyuz? yoksa sınavı falan mı var
( Toplam 54 Mesaj ) 2 Sayfadan 2 -   < Onceki 1 2
RSS haberlerini XML olarak görüntüle