79,546 hemşire olduk

hemsireyiz.biz
şunda ARA
.

Yoğun bakım hemşirelerinin görev tanımları hakkında bilgi talebi

Son Mesajınız 09-11-2012, 22:36 gonca gül tarafından gönderildi. 2 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  08-11-2012, 20:46 246164

Yoğun bakım hemşirelerinin görev tanımları hakkında bilgi talebi

Üniversite hastanesi koroner yoğun bakımda hemşire olarak görev yapıyorum.Çalıştığım birimde kan gazı,idrar ve kan kültürü alma, sonda takmamız için yöneticiler tarafından baskıya altına alınıyoruz.Yaptığım araştırmalar sonucunda Hemşirelik Yönetmeliği ,Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde de hemşirenin görev ve yetkileri kapsamında bu uygulamaların yeri yok.Ya da benim anlayamadığım maddelerin içeriğinde olabilir mi ? Daha doğrusu idarenin bu konuda yasal bir dayanağı var mıdır ?Nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim....... Normal 0 21 false false false

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}
  •  09-11-2012, 9:51 246167 Cevap 246164

Cevap : Yoğun bakım hemşirelerinin görev tanımları hakkında bilgi talebi

gonca gül:
    Üniversite hastanesi koroner yoğun bakımda hemşire olarak görev yapıyorum.Çalıştığım birimde kan gazı,idrar ve kan kültürü alma, sonda takmamız için yöneticiler tarafından baskıya altına alınıyoruz.Yaptığım araştırmalar sonucunda Hemşirelik Yönetmeliği ,Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde de hemşirenin görev ve yetkileri kapsamında bu uygulamaların yeri yok.Ya da benim anlayamadığım maddelerin içeriğinde olabilir mi ? Daha doğrusu idarenin bu konuda yasal bir dayanağı var mıdır ?Nasıl bir yol izlemeliyiz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.......

19 Nisan 2011 HEMŞİRELİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK'de hemşirenin görev yetki ve sorumlulukları içinde labaratuvar tetkiklerinin toplanması geçiyor.

Tıbbi tanı ve tedavi planının uygulanmasına katılma:

a) Hastadan topladığı verileri ve hastanın genel durumundaki değişiklikleri değerlendirir, kaydeder, normalden sapmaları hekime bildirir.

b) Diğer sağlık personelleri ile beraber hasta vizitine katılır, hastanın tedavi ve bakım planının oluşturulmasına katkıda bulunur.

c) Hekim tarafından gerçekleştirilen invazif tanı ve tedavi girişimlerine katılır; bu girişimler için hastayı hazırlar, işlem sırasında destek olur, işlem sonrasında hastayı izler.

ç) Hastanın laboratuvar tetkikleri için kan, idrar, sıvı ve doku örneklerini toplar; laboratuvara gönderir, değerlendirir ve hastanın hekimine bilgi verir.

Ayrıntılı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/04/20110419-5.htm

•  09-11-2012, 22:36 246175 Cevap 246167

Cevap : Yoğun bakım hemşirelerinin görev tanımları hakkında bilgi talebi

İlginize teşekkür ederim.Bu maddeyi ben de okudum .Bu uygulamalar invaziv girişimler grubuna girmiyor mu ? Tetkikleri toplamak çok genel bir tanımlama değil mi ? Örnekleri toplamakla örnekleri almak aynı anlamamı geliyor ?Farklı şekillerde yorumlanabilir.  Hangi sıvılar ,hangi dokular gibi..Bunun bir sınırının olması gerekmiyor mu ? Üniversite hastanelerinde çalışan arkadaşların uygulamalarını da merak ediyorum.Paylaşırlarsa sevinirim.........
RSS haberlerini XML olarak görüntüle

Etkinliklerimiz

2. Ulusal Temel Hemşirelik Bakımı Kongresi'ndeydik
İstanbul - 27/09/2012

11. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi'ndeydik
Bursa - 26/04/2012

İkovan İnsan Kaynakları Eğitim Ve Danışmanlık Hiz.Ltd. Şti. Türkiye İş Kurumu 15.09.2011 tarih ve 492 no'lu izin belgesi ile Özel İş İstihdam Bürosu olarak faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. 

Copyright  © 2004-2013 İkovan İnsan Kaynakları Eğitim Ve Danışmanlık Hiz.Ltd. Şti.
Forum Kullanım Şartları
İstihdam Sözleşmesi