Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,384 hemşire olduk

şunda ARA

Hangi servis? Sorunlar ve çözüm önerileri?

Son Mesajınız 08-05-2013, 20:00 stark tarafından gönderildi. 4 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  15-02-2009, 17:57 96149

Hangi servis? Sorunlar ve çözüm önerileri?

Bu yeni açılan başlıkta da bence en önce hangi servislerde çalıştığımızı belirterek sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi tartışmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Ben  Genel Cerrahi servisinde çalışmaktayım ve özellikle isteyerek geldiğim bir alan. Cerrahide ki tempoyu ve bana katacağı deneyimleri tatmak istedim. Fakat bazen hemşireliğin yanı sıra hemşireliğe yüklenen yükler arttıkça bu tempo kaldıramayacağımız boyutlara ulaşabiliyor. Ben bir örnek vererek başlamak istiyorum: Servisimizde hastalarımızı ameliyathane-servis  transferini servis hemşiresinin yapması bence çok yanlış bir uygulama ve diğer hastanelerde durum nasıl merak ediyorum. Servisin özellikle tek tuttuğumuz nöbetlerimizde boş kalması, hastayı yatağına alırken personel yetersizliğiyle kendimize verdiğimiz zarar, hastaya verdiğimiz zarar, (sedyelerin bu transfer için yeni teknolojiden yoksun olması, tamamen insan gücüne dayalı olması nedeniyle) vb. bu yanlışın sonuçalarındandır ve bence ayrı bir amelitayhane personelinin görevlendirilmesi gerekmektedir.

•  15-02-2009, 18:23 96152 Cevap 96149

Cevap : Hangi servis? Sorunlar ve çözüm önerileri?

söylediğin şer gerçekten çok saçma,ben hiçbir hastanede görmedim duymadım öyle bişey..hemşirelerin görevi ne orda hemşire miyiz personel mi ?? bence bu konuyu gerekli yerlerle konuşun derim..bende cerrahi servisinde çalıştım fakat çok rahatttık söylediğin konularda..belki personel yetersizliği vardır olabilir de..
  •  15-02-2009, 20:55 96177 Cevap 96149

Diger hastanelerde nasıldır bilmiyorum ama benim calıştığım hastanede hemşire refakat ediyor bencede bu durum uygun, hastanın zaten ameliyat sitresi var birde dosyasını eline verip ameliyathaneyi tarif etmek yanlış olur,biliyorsunuz: artık servislerde hastabakıcı pozusyonunda  çalışan kimse yok temizlik, posta işini özel şirket personeli yapıyor sizce ameliyat olaçak hasta transverini kim yapsın,bence kesinlikle egitimli kadrolu hastabakıcılar olsun eskisi gibi
  •  22-02-2009, 16:58 97652 Cevap 96177

tabiki de ne dosyayı eline verip göndermek doğru ne de tedbirsizce hemşireye bu görevi yük olarak atmak doğru. Bu bir yük değil, yapılması gereken bir süreç fakat önemli olan bu sürecin en doğru şekilde yapılması. Bence de mutlaka her an acil bir durum söz konusu olduğunda hastanın yanında bulunması gereken ilk kişi olarak bir sağlık görevlisi refakatinde ama diğer işlemlerin de aksamayacağı şekilde bir yol izlenmeli. Aslında burada ve bunun gibi karşımıza çıkan sorunlarda, görünen en büyük sorun yardımcı sağlık personeli ve hemşre yetersizliği olmakla birlikte; bu sürecin hemşire görevlerine eklenmesi ve kabul edilmesiyle oluşan  görev-yetki tanımlarındaki eksikliklerden kaynaklanmaktadır.
  •  08-05-2013, 20:00 249677 Cevap 96149

Aynen bende cerrahi serisinde çalışıyorum ve hasta sirkülasyonu çok fazla 25 yatagımız var 36 tane hastamız oldugunu bliyorum yani o derece (Diger servislerede dagıtıyoruz hastaları ) Bu kalabalıga ragmen personel ihtiyacını geç hemşire yetersizligi var sabahları 3-4 kişi çalışıyoruz ve bir kişi sürekli ameliyathaneye hasta teslim etmekle ugraşıyor biri gelen hastaların sonda dren kontrolü tedavidir derken akşama kadar hiç oturmadan çalışıyoruz Buna ragmen anestezi tenisyeni  diyor vay efendim bunun dosyasında lab. sonuçları eksik ..Nebileyim sekreter denilen birşey yok Hasta geliyor yatışını sen alıyorsun odasını veriyorsun kilitli ise oda açıyorsun damaryolu açıyorsun hastayı giydiriyorsun ameliyattan çıkan hastayı sen teslim almaya gidiyorsun getirip yata almada yine sen yardımcı oluyorsun 1 personel veriyorlar yanına...İlaçları eczaneden sen alıyorsun İlaç sayımını sen yapıyorsun ne bileyim BURASI ŞIRNAK DEVLET HASTANESİ HERŞEYİ SEN YAPIYORSUN HEMŞİRENİN GÖREVİ DİYE BİR ŞEY YOK.......HERŞEY HEMŞİRENİN GÖREVİ 

(Dr order yazmamış geliyor bize laf ediyor  siz bu hastaya aç aklması gerektigini söylemedşşnşzmi diye biz order da ne yazarsa onu yaparız kardeşim...

Baş hekim yok şuan hastane allaha emanet gidiyor......Yardımcısı var sekreteri var baş hekim yok ...:)

RSS haberlerini XML olarak görüntüle