Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,333 hemşire olduk

şunda ARA

SÜRVEYANS

Son Mesajınız 11-02-2017, 14:30 Deniz tarafından gönderildi. 1 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  15-11-2016, 13:39 262933

18 yatak kapasitesi olan bir ilçe hastanesinde Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği görevine verildim. İlk defa bu kadar küçük bir hastanede çalışıyorum. Enfeksiyon kontrol çalışmaları için bu hastanede bu kadar yatak kapasitesinde SÜRVEYANS nasıl yapabilirim. Enfeksiyon hekimi yok, kültür çalışılmıyor.
  •  11-02-2017, 14:30 263130 Cevap 262933

Cevap : SÜRVEYANS

Meehaba öncelıkle.  Aklıma gelen yapabılıcwgınız bırkac seyı sıralamak isterım. Yoğum bakımınız kucuk işiniz daha kolay olcak birkere. Ybü nuz kacıncı basamak ve invazıv tak bı yapıyormusunuz( svk üriner k. Ve entube hasta takıbınız varmı) amelıyat yapıyor musunuz ne amelıyatları yapılıyor. Kac servısınız var. Enfeksıyon hast uzm. Yokmu gerek oldugunda dış konsultan hekimmi gelıo.yada mıkrob. Uzm varmı.       Bu soruların cvp olursa daha net yardımcı olabılırım dıye dusunuyorum ama Ped kı verilere gore bıseyler dmek gerekırse, ybu ve 1 servıs secıp  bu 2 yeri infline a tanımlayın. Servısın her ay basında bır öncekı ayın dolu yatak yenı hasta sayılarını duzenlı sekılde işleyın. Ybu den invazıvlerı aynıseıklde her ay alıp işleyın. Atesı olan hastalardan muhakkqt kultur alınmalı sızde calışılmıyorsa genel sekreterlık bunyesınde dış lab. A gıdıyordur. Bunu netlestırın ve atesı olan tum hastalardan klt alımını oturtun. 3 ayda birkez rapor olusturmak kaydıyla sıksık bu 2 belırledıgınız alanda el hıjyenı gozlemı yapın. Uyumda bır öncekı doneme gore dusus olan servıse d.ö.f acın.  Kan klt ureme tespıt edılen hastaları izolasyona alın hastane enf etkenı kabul edılırse hekım tarafından inflıne a gıreceksınız. Yılda 2 kez en az ekk toplantısı duzenlemelısınız.
    Bir insanın hayatını kurtardığında sana kahraman derler, Sevecen yaklaştığında sana arkadaş derler, bakımda bilimsel, teknik yöntemleri kullandığında sana uzman derler, bunların üçünü de yaptığında sana hemşire derler. Janet M Bingle
RSS haberlerini XML olarak görüntüle