Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,333 hemşire olduk

şunda ARA

sterilizasyon basamaklarına bir bakış

Son Mesajınız 09-08-2018, 10:54 nilan tarafından gönderildi. 3 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  27-12-2010, 22:33 209143

sterilizasyon basamaklarına bir bakış

merhaba arkadaşlar.Sterilizasyon deyince aklınıza ne geliyor???Sadece hasta ile muhatap olmuşkirli  aletlerin yıkanması ve onların sterilizatörlere atılıp yüksek ısı yada gaz'a maruz bırakılıp tekrar kullanıma sunulmasımıdır?Elbetteki HAYIR...Yıkamak ama nasıl yıkamak, neyi ne ile yıkamak, yıkadığın malzemeyi nasıl hazırlamak gerekir, bunun ayrımını yaparken nelere dikkat etmek gerekir, yıkadın parlattın bitmedi neyi nasıl steril etmeli ve neye göre aletleri guruplandırmalıyız, steril ettikten sonra da işimiz bitmiyor nasıl saklamalıyım ki kullanıcımıza maksimum başarı ile ulaşsın.Çok basit bir örnek olacak ama inanın sterilizasyon sürecinin bir biri ile bağlantısını çok güzel anlatıyor.Şimdi boynumuzdaki kolyemizin zincirini düşünelim ve bu kolyenin bir halkası açılmış yada kırılmış, arızalanmış olsun.Bu kolyenin diğer halkaları ise çok sağlam..Ama boynumuzda durmuyor...İşte sterilizasyonda ki bahsedeceğimiz tüm basamakların tamamında  maksimum başarı olmazsa bir önceki veya bir sonraki süreç ne kadar başarılı olursa olsun bir tanesinin yanlış olması tümünü bozacaktır.ben bizim sterilizasyon basamaklarından birincisinden başlayıp ana hatları ile sizlerin dikkatine sunmaya başlıyorum bu önümüzdeki zaman dilimlerinde.En kısa zamanda görüşmek üzere ...
  •  03-01-2011, 13:15 209689 Cevap 209143

Cevap : sterilizasyon basamaklarına bir bakış

Sterilizasyonda değişmeyen bir basamak sıralamamız vardır.

-Kullanım alanından transfer

-ön temizlik-dekontaminasyon

-hazırlık Ve bakım alanına taşınması

-malzemelerin sayımı ve bakımı,kontrolleri

-paketlenmesi

-steril edilmesi

-depolanması

-kullanım alanına kadar setyerilizasyonunun korunması basamaklarıdır.

Tüm bu yaptıklarımızı ve doğruluğunu kanıtlayabilmek için de her bir basamağın kaydı tutulması gerekmektedir.Veee tabiki değişmeyen parolamızı hatırlatmadan geçemeyeceğim : TEMİZLİK VE DEKONTAMİNASYON BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YAPILMAMIŞSA O MALZEME STERİL O-LA-MAZ.Bu basamakların hepsi ayrı ayrı bir ders içeriği taşımaktadır.Ben o konuları siz meslektaşlarım sordukça devam etmek istiyorum.En büyük sıkıntımız almış olduğumuz eğitimleri sahada uygulamaktaki zorluklar.En başta da dediğim gibi STERİLİZASYON son birkaç yıldır hak ettiği ilgiyi görmektedir.Dolayısı ile hali hazırdaki mimarimizin uygun olmaması, çok pahalı malzemelerimiz zamanında alınmamış olduğu için devamının sağlanamaması, yönetimin ve yerleşmiş olan sistemin  çoğu zaman standartlarımız ile çatışması vb... bizim en çok yaşadığımız sıkıntılar.Umarım en kısa zamanda sesimiz yetkililere ulaşır.Elimizden geldiğince maksimum yapacaklarımızı yapıp yapamadığımızı neden yapamadığımızı da vurgulayıp idareye yazılı gönderip bir nüshasını saklamamız gerekmekte.Eh ne diyim herkese kolay gelsin... meliha..  

•  22-09-2011, 22:07 234109 Cevap 209689

mrb meliha hanım kafamdaki sterilizasyon sorularına cevap ararken sizi burada bulduğuma çok sevindim. yeni açılan bi kamu hastanesinde sterilizasyon sorumlusu olarak çalışıyorum, bi çok şeye yeni yeni resmiyet kazandırıyoruz. ben burada kesin olarak sterilizasyon hemşiresi olursam bu işin prosedürü nedir bilmiyorum. mesela sertifika almam gerekicekmi, kolaylıkla sertifika programları bulunabiliyomu, o sertifikaların bana ne gibi avantajları olucak yada normal hemşirelerden herhangi bir farkım olacakmı? bu sorularıma cevap bulabilirsem çok mutlu olucam şimdiden teşekkürler ederim :))
  •  09-08-2018, 10:54 264801 Cevap 209689

meliha hanım merhaba. Sterilizasyon konusunda ben de sizin kadar bilgi sahibi olmayı çok isterim. Bir kamu kurumunda diş hemşiresi olarak çalışıyorum. Diş Aletlerinin sterilizasyonu ile ilgili bana neler söyleyebilirsiniz? önerileriniz neler olur? Bir de ben de bu alanda sertifikaya sahip olmak istiyorum en iyi şekilde mesleğimi yapabilmem için. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.
RSS haberlerini XML olarak görüntüle