79,803 hemşire olduk

hemsireyiz.biz
şunda ARA
.

VAKA ÖRNEKLERİ ( paylaşalım lütfen)

Son Mesajınız 06-01-2013, 17:51 ddem tarafından gönderildi. 71 yanıt.
( Toplam 72 Mesaj ) 5 Sayfadan 3 -   < Onceki 1 2 3 4 5 Sonraki >
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  14-10-2007, 13:59 23614 Cevap 21074

Cevap : VAKA ÖRNEKLERİ ( paylaşalım lütfen)

Gerçekten çok teşekkürler.Verdiğiniz örnekler çok yardımcı oluyor.Ben kan testleriyle ilgili bakım planı yapmakta zorlanıyorum.Mesela trombosit düşüklüğü,lökosit,eritrosit düşüklüğü,bun,ürik asit yüksekliği  gibi sonuçlarda hemşirelik tanıları ve bakımı olarak neler yapılabilir?
  •  14-10-2007, 16:11 23625 Cevap 23614

mrb eda.PLT düşüklüğü varsa kanama riski tanısını koyabilirsin.artı WBC düşüklüğü varsa enfeksiyon riski tanısı olabiilir.
    Bir insanı sevmekle başlayacak herşey!!!
  •  14-10-2007, 22:17 23677 Cevap 23614

bizim bölümde yerı geldıgınde arterlı hasta takıbı yapılmakta bırcok hastamaızda peg , trakeostomi ,ng feeding, kolostami ,mevcut cogu bagımlı hasta yada onkoloji son dönem hastası bulunmakta.

mesela bır hastamız

* bilinçi acık sözel ve agrılı  uyaranlara yanıtı yok extremeteler  gerı cekme yok pupillara izokorik pozitif

*trakeostamisi mevcut her 30 dk veya 60 dk aspirasyon ihtiyacı oluyor bol sektesyonu  mevcut

*pej var aralıklı beslenmesı saglanıyor

* subklavian kateteri ve arteıi  mevcut  2x1 AKG takıbı yapılıyor

*internal sondası mevcut

* 37.5 altına düşmeyen ve en yüksek 39.5 atesle izleniyio nabız atrıal fibrilasyonda ve tansıyonu hipotansif monitorize izleniyor

*her gün tam kan crp bun kreatin sodyum potasyum ptz ve akcıger grafısı takıbı yapılıyor

tanısı solunum sıkıntısı ve aspırasyon pnomonisi

SİZCE HEMŞİRELİK BAKIMI VERILIRKEN NELERE DIKKAT EDILMELI

fessiyam
  •  15-10-2007, 19:45 23850 Cevap 23677

canım anladığım agöre baya sorunlu ve dikkatli olman gereken bi hastan var.

ilk önce enf. yönünden takipte olmalısın çünkü ateşi 37, 5 altına düşümüyorsa  ayrıca sonda varsa mutlaka enf takibi yap

aspire ederken de dikkatli ol çünkü solunum sıkıntısı varmış, aspire ederken de hastanı çok yıpratmamalı ve zorlamamalısın

günlük trakeostami ve katater bakımı yapmalısın o bölgeleri olabildiğince temiz tutmalısın

sizin hastanedeki dr ların uygulamaları nasıl bilmiyorum ama aklında bulunsun gene de yüksek ateşi ilk başta novalgine le düşürmeye çalışma!!!

aklıma gelenler bunlar canım ve ayrıca seni korkutmak gibi olmasın ama hastan her an ex olabilir buna hazırlıkllı ol canım.ama takdiri ilahi tabiki de.. sağlıcakla kal..... BAŞARILAR....

•  15-10-2007, 22:08 23879 Cevap 23850

trakeostomi, sonda, beslenme şekli, hareketsizlik,katater,solunum sıkıntısı ve ateş bunların hepsi için Enfeksiyon ve Riski çok önemli gerçekten,

solunum problemi içinse  mümkün olduğunca solunum ve öksürme veya triflow  egzersizleri yaptırılmalı ,yatark içi pasif egzersizler ile hareketi sağlanmalı,dekübütüs riski içinde pozisyon değiştirilmeli, yeterli dinlenme sağlanarak yapılmalı tabii

hava yolu açıklığının sağlaması için yeterli hidrasyon sağlanmalı bunun içinde  sekresyon düzenli temizlenmeli ve günde 2-3 lt sıvı almalı,oda havası nemlendirilmeli, postüral drenaj( sakıncası yoksa) yapılmalı,

yine bu hastada beslenme yetersizliği olabilir, yeterli beslenme sağlanmalı

düzenli ta,nbz,slm,ateş takibi ve kan değerlerinin bildirimi,izlenmesi hasta için çok önemli,

•  16-10-2007, 17:51 24032 Cevap 23879

bugun hastayı kaybettık kactana ex topladımı hatırlamıyorum bıle ve ben daha 2 .5 senedır calısıyorum
    fessiyam
  •  31-10-2007, 16:47 27285 Cevap 21074

Derin ven trombozu ve pulmoner embolisi olan bir hastaya hemşirelik bakımı olarak neler yapılabilir?
  •  03-11-2007, 15:50 28098 Cevap 20733

ben ikinci sınıf öğrncisiyim benim aklıma ilk gelen karaciğerdeki olgular için tesst yaptırmak .ve hazımsızlığının nedenini ortaya koymak .midede ve barsaklarda herhangi bir sorun olup olmadğını yantlamak.bunlara göre de nedene yönelik tedavi ve bakımı uygulamak .

•  03-11-2007, 15:59 28103 Cevap 20987

bende afyonda 2.sınıf öğrencisiyim.ik staj yerim dahiliye servisiydi.serviste yatan bir hastanın şekeri 550 idi. %5 dextroz içine kristalize insülin verilerek hastanın şakeri aralıklarla düştü ertesi şekerine tekrar ölçtüğümüzde 140 cvarına inmiş normale dönmüştü.bu arada siz afyonda mı hemşirelik yapıosunuz .
  •  03-11-2007, 16:07 28107 Cevap 21276

ben hemşirelik 2.sınıf öğrencisiyim.bu sene bakım planı yapmaya başladık.size sormak istediğim kronik  böbrek yetmezliği ve diyabetik nefropati tanıları konulmuş bi hastaya yapmamız gereken hemşirelik tanıları ve girişimleri nelerdir.beni aydınlatırsanız sevinirim.

•  03-11-2007, 16:11 28108 Cevap 21283

ben 2.sınıf öğrencisiyim.39 yaşında bir hastanın kronik böbrek yetmezliği diyabetik nefropati ve hiper tansiyon sorunları var.hastaya dextrız içne insülin verildiğinde mide bulantıları başlıyo. bu hastaya konulacak hemşirelik tanıları ve girişimleri nelrdir.beni bilgilendirirseniz sevinirim
  •  04-11-2007, 12:07 28485 Cevap 28108

dextrozun için einsülin koymaktan bahsetmişsin ama aynı zamnada ahstanın diabeti olduğunu söylüyorsun sanki biraz çelişkili gibi geldi bana. acaba %0.9 luk sodyum klorür içine insülin koyuluyor olmasın? çünkü hiperglisemideki birine dextroz veremezsin. kan şekeri iyice yükselir. eğer yanlış biliyorsam beni aydınlatır mısın?stajlarında başarılar.
    gül fidanı nereye dikilirse dikilsin gül fidanıdır.
  •  09-11-2007, 13:10 29871 Cevap 28485

500 dekstroz içine nötürleştirmek amaçlı 6 ünite insülün konulur 6 ünitenin üstü tedavi edici özelliktedir 500 civarıda bir şekeri 12 ünt konulabilir ama bu o gunluk tedavidir hastaya muhakkak  oral anti diyabetik ve ya şekerine göre insülün başlanılır tansiyonu yüksek olan hastalar da serum takılacaksa nötralize mai takılır
  •  09-11-2007, 13:14 29873 Cevap 28108

kronık böbrek yetmezliği varsa hastaya intensif insülün tedavisi yapılmalı günde 4 kere insülün yapılması gerekir serum neden veriyorsunuz bunu anlamadım nefropati olan bir hastanın en az 15 yıllık diyabet öyküsü olması gerekir hastanın şekerleri ayarlanmamıştır yuksek seker sonucu böbrek fonksiyonunu yiritmişti hataya kreatini yüksek seyrediyorsa diyaliz değerlendirmesin de fayda vardır tutzuz proteinden kısıtlı şekersiz diyet uygulaması şeker takibi hemoglobin a1c sonucu 8.30 ustu ise insülün başlanması ve ayarlanması gerkemektedir
  •  10-11-2007, 1:43 29963 Cevap 27285

selen1988:
    Derin ven trombozu ve pulmoner embolisi olan bir hastaya hemşirelik bakımı olarak neler yapılabilir?

DVT tanısı olan hasta için her gün humans bulgusu değerlendirilir, damar boyunca kızarıklık ve ağrı var mı diye kontrol edilir.

eğer hasta bu tanıyı aldıysa muhtemelen ftr'den konsültasyonda istenmiştir. bu yüzden dvt için önerilen egzersilzer yapılır, laboratuar bulguları kontrol edilir(trombositler, hemoglobin, hemotokrit...) masaj yapılır ve bandaj sarılabilir.

gül fidanı nereye dikilirse dikilsin gül fidanıdır.
( Toplam 72 Mesaj ) 5 Sayfadan 3 -   < Onceki 1 2 3 4 5 Sonraki >
RSS haberlerini XML olarak görüntüle

Etkinliklerimiz

2. Ulusal Temel Hemşirelik Bakımı Kongresi'ndeydik
İstanbul - 27/09/2012

11. Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Kongresi'ndeydik
Bursa - 26/04/2012

İkovan İnsan Kaynakları Eğitim Ve Danışmanlık Hiz.Ltd. Şti. Türkiye İş Kurumu 15.09.2011 tarih ve 492 no'lu izin belgesi ile Özel İş İstihdam Bürosu olarak faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. 

Copyright  © 2004-2013 İkovan İnsan Kaynakları Eğitim Ve Danışmanlık Hiz.Ltd. Şti.
Forum Kullanım Şartları
İstihdam Sözleşmesi