Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,342 hemşire olduk

şunda ARA

Bazı Doktorların hemşireleri küçük görmesi

Son Mesajınız 28-01-2012, 0:01 birol çil tarafından gönderildi. 70 yanıt.
( Toplam 71 Mesaj ) 3 Sayfadan 1 -   1 2 3 Sonraki >
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  16-01-2009, 22:42 92795

Bazı Doktorların hemşireleri küçük görmesi

Gecenlerde calıstıgım klinikte yasadıgım bir olayı anlatmak istiyorum.1.5 yıldır aynı klinikte görev yapmaktayım ve drlerle aramda hiçbir problem olmadı.Taki 3 ay önce yeni dr ler atanana kadar.Yeni atanan doktorlardan bir tanesi geldiginden beri tüm servisi birbirine kattı.Sürekli etraftakilere bagırıp işini yaptırmaya calısıyor.Yeni geldii için sesimizi cıkarmadık tam olara işi bilmiyor diye.Yanımıza gelipkangazı almay bilmedigini,aspirasyon yApmayı vb. söyledginde hemşirler olarak biz yardım ettik.En son beraber nbtten cıktıgımız gün dr odasında diger 2 dr arkadasının yanında bana " siz ne yapıyorsunuzki sadece tedawi yapıp cekiliyorsunuz odanıza" dedi.O an cok sinirlendim ve onlar gibi egitim aldıgımızı filan söyledim ve odadan cıktım.Pesimden diger dr arkadasta ona baya bir kızmıs.Halagelip özür dilemedi ve hiçbir konuda ona yardım etmemee karar verdim
    MeLeK DiLLi SeYTaN oLaCaGıMa, SeYTaN DiLLi MeLeK oLuRuM DaHa iYi
  •  16-01-2009, 23:54 92800 Cevap 92795

Cevap : Bazı Doktorların hemşireleri küçük görmesi

En doğru olanı yapmışsın kim hangi mevkide olursa olsun sevgi ve saygı çerçevesinde işler yürütülür...
  •  17-01-2009, 15:54 92845 Cevap 92800

drlar kadar hemşirelerinde sorumluluğu var..hatta hemşireler daha çok sorumluluk sahibi..drlar kadar hemşirelerde eğitim görüyo..kimsenin kimseyi küçük görmeye hakkı yok kimse kimseden büyük değil..umarım doktor hatasını anlar ve özür diler ..

•  17-01-2009, 17:41 92858 Cevap 92845

Özellikle internlik döneminde bunu çok yapıyorlar hemşirelerden herkonuda yardım alıp sonra bunları nerden öğrendiklerini unutuyorlar ve saygıları kalmıyor zamanla....

KeNDiNi KoZaSiNa KaPaTMiS ORaDa YaSaMaYa CaLiSaN BiR TiRTiLiM BeN...
  •  17-01-2009, 22:53 92886 Cevap 92858

dr genellikle mesleğinin ilk başalarında bu tarz hareketler sergileyebiliyor.zamanla düzeleceğeni tahmin ediyorum.ama bazen kendi meslektaşlarımızda bu tıp dawranışlara da maruz kalabiliyoruz.yine de genelleme yapmayayım da...
    Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil, muhafaza ettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir.
  •  18-01-2009, 11:50 92909 Cevap 92795

bence tedavı yapmayı kucumseyen bır ınsanın soyledıklerı onemsızdır bız sorumluluklarımızın bılıncınde olalım bu yeterli zamanla aşıcak onlarda bu sacma sapan dusuncelerı. sadece yeni dr. olduğu için kendindekileri üstün görüyor .

gün gelicek ya senden vazgeçicem ya da kendimden...
  •  20-01-2009, 16:59 93286 Cevap 92909

bizden daha fazla puanla bu bölümü kazandıkları ve daha fazla eğitim aldıklarından olsa gerek kendilerini pek fazla önemsiyolar.tabi toplumumuzdada çok büyük bir başarı olarak görüldüğü ve itibar gördüğünden bence bunu yapıyorlar ama biz bir ekipsek kimsenin kimseyi küçük görmeye hakkı yok.bizim yaptığımız işi basite alıyorlar ama biz olmasak o hastanenin hali ne oluur hiç düşündüler mi acaba?????
  •  20-01-2009, 19:09 93311 Cevap 93286

sizlere aynen katılıyorum ilk göreve başladıklarında hiçbişi bilmiyolar gelip bize soruyolar sonra kendilerini bişi sanıp bize ahkam kesmeye çalışıyorlar ama burda bizde suçluyuz arkadaşlar onlara bu fırsatı vermemeliyiz.görevimiz harici hiç bişi yapmamalıyız ama biz onların işlerinede yardım ettiğimiz için öyle oluyo diye düşünüyorum...
  •  23-01-2009, 22:27 93672 Cevap 93311

hemşire ve doktor sağlık ekibinin bir üyesidir. bu ekibin üylerinden birinin  işini iyi yapmaması bu işin aksamasına neden olur. kesinlikle o daha önemlidir bu meslek daha ileridir gibi bir görüş desteklenemez. neyse ki bu benim çalıştığım bölümde böle bir sorunla karşılaşmadım ama böyle bir durumla karşılaşmamak içn en önemli sorumluluk bize düşüyor. biz işimizim önemini sorumluluğunu bimezsek daha çok bu tür olaylarla karşılaşırızz. bence de o doktora anlatmakla en iyisini yapmışsın ama anlması biraz zor olacak sanırım:(
  •  23-01-2009, 23:44 93677 Cevap 92795

yaşadığın olay gerçekten çok üzücü.sadece sen değil hepimiz üzülmeliyiz.orda laf sana değil bu mesleğin içinde olan herkese söylenmiştir.benim başımada çok kere böyle olaylar gelmiştir.arkadaşlar kusura bakmayın ama bende hemşire arkadaşlarımın tutumundan rahatsız oluyorum.birimiz hepimiz için dediğimiz zaman ancak bu işlerin önüne geçebiliriz.ama zihniyet öylemi bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasından ibaret.birbirimizi tutmuyoruz.bir doktorun başına böyle bir olay gelse tabibler birliği bile ayaklanır.haksızmıyım.malesefki doğru dürüst bir yasamız yok.neyi yaparız neyi yapamayız bizde bilmiyoz.bilende yok.

•  19-04-2009, 0:54 109889 Cevap 93677

hep konuşulur ama, bunları değiştirmek adına hiç birşey yapılmaz, doktorlara doktorluğu siz  mi öğretiyorsunuz? Bu da ilginç bi teselli..bu meslek neden itibar göremiyor, bi suçlu arıyorsanız, aynaya bakın, ve kendinizi değiştirmeye bi yerden başlayın, bakalım nerden olabilir..mesela  hastalara iyi davranmak...Ne dersiniz. 

•  19-04-2009, 1:19 109893 Cevap 109889

thelost arkadasim biraz agir konusmusun, ama son yazdigin cumlede haklisin, benim dedem gecen yaz Hastanede yatti . baypass gecirdi.. Anneannem hemsireye bir soru sormustu, kadini nasil azarlamisti, ben hemsireyim ben daha iyi bilirim diye. Hemsire benimde bu meslekten oldugumu sonradan ogrendi ama onun icin is isten gecmisti.. Hemsireye o sinirle neler dedim..

Bizim burada öyle sorunlar fazla yok. biz senli benli konusuyoruz Doktorlarimizla ( tabii Bashekimler felan haric) ama bunuda söylemek istiyorum Turkiyedeki bagzi Doktorlar gercekten Havali..

Doktorlara Doktorlugu biz ogretmiyoruz ama cogu seyi hatirlatiyoruz , bizim burda Doktorlarin unuttugu seyleri biz kendilimizden vermiyouz yada veriyouz.. Doktorlar biz olmasak cogu seyi yapamazlar, bilemezler.. 15 senelik bir Hemsire belki bir Hastayi ameliyat edemez ama tedavi konusunda Doktora cok yararli bilgiler tedavi ornekleri sunabilir, bunuda biz yapiyoruz.. 

•  19-04-2009, 6:30 109905 Cevap 109889

thelost:

hep konuşulur ama, bunları değiştirmek adına hiç birşey yapılmaz, doktorlara doktorluğu siz  mi öğretiyorsunuz? Bu da ilginç bi teselli..bu meslek neden itibar göremiyor, bi suçlu arıyorsanız, aynaya bakın, ve kendinizi değiştirmeye bi yerden başlayın, bakalım nerden olabilir..mesela  hastalara iyi davranmak...Ne dersiniz. 

bazı doktorlar hastayı pislik giibi azarlıyo iki laf ettirmiyo ama insanların yargısıya internine asistanına hocam diyo millet.emin ol hastanelerde birçok şeyi hemşireler hatırlatıyor doktor musun hasta mısın bilmem ama bunu da görmeliydin.
  •  19-04-2009, 14:07 109932 Cevap 109889

thelost:

neden bukadar ağır konuştuğunuzu anlamadım acaba siz bişeyleri değiştirmeye çalıştınız mı..herkezi aynı kefeye koymamak gerek..her meslekte vardır bu işini hakkıyla yapan yada yapmayan insanlar.. acaba siz işinizi hakkıyla yapıyormusunuzda gelip böyle atılarda bulunuyorsunuz???

burada kimse kimseyitesellide etmiyor sadece mesleğimize yapılan haksızlıkları tartışıyoruz..siz ilk başta hemşireliğin ne olduğunu öğreninde öyle gelin bence ...mesleğimizi tanımıyan insanlarla uğraşmak gerçekten zor herkeze kolay gelsin..

•  19-04-2009, 17:47 109969 Cevap 109889

thelost:

sen hangi meslektensin??

•  23-04-2009, 18:14 110366 Cevap 92795

bu bölüme ilk geldiğimde  hiç sevmiyordum çünkü hep hemşirelerin dr nin bir mendili olduğunu düşünürdüm ama biraz daha bu konun üstüne düşünce yanlış bi düşünce olduğunu anladım çünkü çevremden gözlediğime göre dr lar hemşirelere çok iyi davranıyor

İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ

•  23-04-2009, 22:25 110395 Cevap 109969

esrali87:
    thelost:

sen hangi meslektensin??

Cevap vermediğine ğöre sanırım Dr
  •  27-04-2009, 21:05 110643 Cevap 109969

dr nin yaptığı çok kötü bişey bize okuduğumuz okullarda hep aynı şey öğretiliiyor biz aynı amaç uğruna çalışan ekipin birer elemanıyız diye.bence herkes kendi yerini bilmeli.en sinir olduğum olaylardan biri bu ben bu yuzden zaten bu mesleği şeçmekte kararsız kaldım ama biz hemşireler ne kadar bu yönde çaba gösterirsek bu olaylar okadar azalacaktır...

•  03-05-2009, 0:35 111157 Cevap 110395

Necla GÜVENCE:
    esrali87:
    thelost:

sen hangi meslektensin??

Bu kadar önemli mi hangi meslekten ya da ne olduğum, belki kötü muamelelere maruz kalmış bi hastayım, belki yeterince aydınlatılmamış, sorduğumda azarlanmış bi hasta yakınıyım, belki de bi hemşireyim, yıldızları çalınmış gecelerde türküsü söylenen, bu kadar önemli mi ne olduğum. İşin aslı şu ki; bende sizden biriyim,ama gerçekleri gören ve objektif olmaya çalışan, hasta haklarının ihlal edildiğini düşünen, ve kendi payıma ne yapmam gerektiğine inanmış, ettiği yemini hatırlayan ve belki günün birinde o hasta yerinde bende olabilirim diyen, bilgiye, beceriye mesleğine inanan ve seven, bireysel değil toplumsal düşünebilen biriyim.

Gördüğüm kadarı ile gerçekleri duymak hoşunuza gitmedi, konuyu bireyselleştirip, saldırıya geçtiniz. Meslek kalitesinin değişmeyeceğini gösteren bir tutum ve saldırı içinde yaklaştınız. Bu yaklaşım ne kadar umutsuz olduğumuzun ve kendimize duyamadığımız güvensizliğin çok önemli bi dışa vurumudur. 

yaklaşım 1.Sen hangi meslektensin.(kibar olmayan)

yaklaşım 2.cevap vermediğine göre sanırım doktor.(güvensiz)

Ünlü bir düşünürün dediği gibi ''dağların yer değiştireceğine inan ama insanların değişeceğine inanma''..

•  03-05-2009, 1:03 111159 Cevap 109893

esrali87:

thelost arkadasim biraz agir konusmusun, ama son yazdigin cumlede haklisin, benim dedem gecen yaz Hastanede yatti . baypass gecirdi.. Anneannem hemsireye bir soru sormustu, kadini nasil azarlamisti, ben hemsireyim ben daha iyi bilirim diye. Hemsire benimde bu meslekten oldugumu sonradan ogrendi ama onun icin is isten gecmisti.. Hemsireye o sinirle neler dedim..

Bizim burada öyle sorunlar fazla yok. biz senli benli konusuyoruz Doktorlarimizla ( tabii Bashekimler felan haric) ama bunuda söylemek istiyorum Turkiyedeki bagzi Doktorlar gercekten Havali..

Doktorlara Doktorlugu biz ogretmiyoruz ama cogu seyi hatirlatiyoruz , bizim burda Doktorlarin unuttugu seyleri biz kendilimizden vermiyouz yada veriyouz.. Doktorlar biz olmasak cogu seyi yapamazlar, bilemezler.. 15 senelik bir Hemsire belki bir Hastayi ameliyat edemez ama tedavi konusunda Doktora cok yararli bilgiler tedavi ornekleri sunabilir, bunuda biz yapiyoruz.. 

Bana hak verdiğiniz noktada ki bi cümleniz dikkatimi çekti, sizin annenize kızan bi hemşire, sonradan hemşire olduğunuzu öğrenmiş, ama iş işten geçmiş, ne farkeder hemşiresiniz ya da değilsiniz, sizin hasta yakını bir hemşire olmanız, hemşirelerin davranışını değiştirmeli mi? değiştirmemeli elbette, hastalarımızı statülerine göre değerlendirip, ona göre hemşirelik yaklaşımında bulunmak hiç adil değil. Bu son derece basit bi yaklaşımdır, kaldı ki yemin ederken ne demiştik, hiç bir sosyal ayrımı gözetmeksizin hastalarıma bakacağıma..

Hastalarla olan iletişim bu mesleğin en önemli kanayan yarasıdır..

•  03-05-2009, 1:42 111160 Cevap 110395

Necla GÜVENCE:
    esrali87:
    thelost:

sen hangi meslektensin??

Bu kadar önemli mi hangi meslekten ya da ne olduğum, belki kötü muamelelere maruz kalmış bi hastayım, belki yeterince aydınlatılmamış, sorduğumda azarlanmış bi hasta yakınıyım, belki de bi hemşireyim, yıldızları çalınmış gecelerde türküsü söylenen, bu kadar önemli mi ne olduğum. İşin aslı şu ki; bende sizden biriyim,ama gerçekleri gören ve objektif olmaya çalışan, hasta haklarının ihlal edildiğini düşünen, ve kendi payıma ne yapmam gerektiğine inanmış, ettiği yemini hatırlayan ve belki günün birinde o hasta yerinde bende olabilirim diyen, bilgiye, beceriye mesleğine inanan ve seven, bireysel değil toplumsal düşünebilen biriyim.

Gördüğüm kadarı ile gerçekleri duymak hoşunuza gitmedi, konuyu bireyselleştirip, saldırıya geçtiniz. Meslek kalitesinin değişmeyeceğini gösteren bir tutum ve saldırı içinde yaklaştınız. Bu yaklaşım ne kadar umutsuz ve kendimize duyamadığımız güvensizliğin çok önemli bi dışa vurumudur. 

yaklaşım 1.Sen hangi meslektensin.(kibar olmayan)

yaklaşım 2.cevap vermediğine göre sanırım doktor.(güvensiz)

Ünlü bir düşünürün dediği gibi ''dağların yer değiştireceğine inan ama insanların değişeceğine inanma''..

•  03-05-2009, 23:45 111264 Cevap 109932

yıldızhmsr:
    thelost:

neden bukadar ağır konuştuğunuzu anlamadım acaba siz bişeyleri değiştirmeye çalıştınız mı..herkezi aynı kefeye koymamak gerek..her meslekte vardır bu işini hakkıyla yapan yada yapmayan insanlar.. acaba siz işinizi hakkıyla yapıyormusunuzda gelip böyle atılarda bulunuyorsunuz???

burada kimse kimseyitesellide etmiyor sadece mesleğimize yapılan haksızlıkları tartışıyoruz..siz ilk başta hemşireliğin ne olduğunu öğreninde öyle gelin bence ...mesleğimizi tanımıyan insanlarla uğraşmak gerçekten zor herkeze kolay gelsin..

-prometheusu kaf dağlarına zincirleyen tanrılar değil, insanlardır. Uğruna tanrılardan ateş çalıdığı insanlardır.

Hemşirelik mesleğinin ne olduğunu öğrenin tavsiyelerinizi kendinize saklayın,belki bu sayede; hemşirelik mesleğinin enjeksiyon yapmak, tansiyon ölçmekten ibaret olan, anlayışınızın yerini gerçek hemşirelik uygulamaları alırda,böylece bu  mesleğin gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz.

-insanlar ölüyor susuyorsunuz, camlar kırılıyor çığlık atıyorsunuz. sizinkide o hesap.

•  04-05-2009, 0:39 111266 Cevap 111264

ÖZurilerim beyefendi yada Hanim efendi, sordugum soruyu kaba veya (yaklaşım 1.Sen hangi meslektensin.)(kibar olmayan) diye nitelemen, benim turkcem bukadar!!! ben almanyada dogdum yetistim, yanlis kelimeler yada sözler kullanmam NORMALLL!!! ALLAH ALLAH

ya lutfen dogru oku, oradaki Hemsire ailemden birisine köut davrandi ve ben bir Hemsire olarak hakklarimi dogal olarak biliyorum ve savundum ve o hemsire buu hak etti....

sen herhalde sadece kendini herseyi dör dörtluk yaptini saniyosun, sanki tum Hemsireler senin yazdigin gibi, kim burda ne yazmisa hepsine negativ cevab vermissin, insanin gerceten sinirini bozuyorsun, ben kendimi biliyorum nasil calistigii biliyorum benden benim calistigim Bölum, Doktorlar , Hemsireler memnun, simdiye kadar benim hakkimda bi kez hasta bile sikayte bulunmadi, ondan yazdiklarini kayit almiyorum, ama lutfen biraz positiv dusun ve yaz, bu Dunyayi sadece sen kurtarmiyorsun, tek sen yoksun.. burdaki Hemsire Arkadaslari  fikilerini bir dusun..kendini birseysama lutfen

•  04-05-2009, 22:46 111342 Cevap 109969

bbence bildiklerimizi onlarla paylaşmayalım. tek başlarına kalınca bakalım ne yapıyorlar.
  •  05-05-2009, 0:31 111345 Cevap 111160

hep aynı noktada sayıklıyoruz..

hemşire doktor....

şunu hala fark edemedik:

BİZLER AYNI AMAÇ İÇİN AYNI EKİPTE BULUNAN FARKLI MESLEK GRUBUYUZ....

ÖZGÜVEN SORUNU OLAN KİŞİLİK YAPILARI...

DİPLOMANIN ARKASINA SIĞINAN KİŞİLERİ NASIL MUHATAP ALIYORSUNUZ...

bunu tek mesleki olarak değil gündelik hayatada uyarlamak gerek...

sizin egolarınız benim legolarım
  •  14-06-2009, 19:09 116049 Cevap 111345

ilknur_70 nickli arkadasinda söyledigi gibi bunu belirli bir meslek grubuna yüklemek yanlis olur. Kisiligi gelismemis yada ezik insanlar bu hademe olabilir doktor hemsire hic fark etmiyor bulunduklari yerden biraz olsun farkli bir yere gelsinler bunu kaldiramayip kendilerini "tanri" saniyorlar.

Hemsirelerin kimi zaman hos olmayan bir sekilde hasta veya hasta yakinlarina yaklasmalarinida insanoglunun tükendigi ve kendisi olmak dan ciktigi bir durum olarak degerlendiriyorum. Aksam 6 dan sabah 6 ya kadar tek basina nöbet tutmus bir hemsire ne kadar saglikli davranabilir ki ? ve bunu bir gün degil iki gün yapmiyor ise ..  Ayni durum doktorlar icinde gecerli.. Yine Ilknur arkadas dan alinti yapacagim affina siginarak 

BİZLER AYNI AMAÇ İÇİN AYNI EKİPTE BULUNAN FARKLI MESLEK GRUBUYUZ....

bunun idrakine vardigimiz gün  zaten ayni ip den sarilmamiz gerektigini anlar , zaten zor olan sartlari daha da zorlastirmamis oluruz..

Sevgiler..

•  14-06-2009, 21:52 116074 Cevap 109889

thelost:

doktorlara doktorlugu biz ögretmiyoruz ama pratikleri olmadıgı için yardım ediyoruz yoksa bir hata sonucu hasta hayatını kaybedebilir.Bu meslek itibar görmüyor cünkü hala insanlar hemşireleri yardımcı saglık personeli hatta doktor yardımcısı olarak ve sex objesi görüyor.Biz kedimizi ne kadar degiştirsekte insanlar hala bizi bu sekilde görmeye dewam ediyor. Olay hastaya iyi dawranmakla bitmiyor.Zaten bizi en cok sinirlendiren hasta degil hasta yakınıdır.Bütün gün hastanınyanında devrilip yatar,sigara içmeye gider,dısarıda baskalarıyla bulusur hatta öpüşür ,ondan sonra gelir hastanın damaryolu cıkmıs der,gel de kızma bu tiplere. YAzdıklarınızı genel olarakmı yazdınız yoksa sahsımamı yazdınız bilmiyorum ama ben öncelikli olarak kendim için konusayım yeterince kendimi geliştiriyorum siz merak etmeyin.Siz önce kendinz bir aynaya bakın.Kendinizi yazdıklarınızla biz hemşireleri işe yaramaz,inanlara kötü dawranan ,beceriksiz,eğitimsiz olarak göstermişsiniz
  •  14-06-2009, 21:53 116075 Cevap 109889

thelost:

doktorlara doktorlugu biz ögretmiyoruz ama pratikleri olmadıgı için yardım ediyoruz yoksa bir hata sonucu hasta hayatını kaybedebilir.Bu meslek itibar görmüyor cünkü hala insanlar hemşireleri yardımcı saglık personeli hatta doktor yardımcısı olarak ve sex objesi görüyor.Biz kedimizi ne kadar degiştirsekte insanlar hala bizi bu sekilde görmeye dewam ediyor. Olay hastaya iyi dawranmakla bitmiyor.Zaten bizi en cok sinirlendiren hasta degil hasta yakınıdır.Bütün gün hastanınyanında devrilip yatar,sigara içmeye gider,dısarıda baskalarıyla bulusur hatta öpüşür ,ondan sonra gelir hastanın damaryolu cıkmıs der,gel de kızma bu tiplere. YAzdıklarınızı genel olarakmı yazdınız yoksa sahsımamı yazdınız bilmiyorum ama ben öncelikli olarak kendim için konusayım yeterince kendimi geliştiriyorum siz merak etmeyin.Siz önce kendinz bir aynaya bakın.Kendinizi yazdıklarınızla biz hemşireleri işe yaramaz,inanlara kötü dawranan ,beceriksiz,eğitimsiz olarak göstermişsiniz
  •  14-06-2009, 21:54 116077 Cevap 109889

thelost:

•  29-06-2009, 1:44 117634 Cevap 109889

sayın thelost;yazmış olduğunuz görüşü okuduğumda ne kadar üzüldüğümü bilemezsiniz.öncelikle bu kadar önyargıyı buradaki hiçbir hemşire arkadaşım hak etmiyor.ama görüşünüzdür yinede saygı duyarım.fakat bu öfke bu kararlılık her kime ise faturasının yüzlerce kişiye kesilmemesi gerekir.uygun bir dil kullanmış olsayddınız  sanırım daha verimli bir görüş olurdu.saygılar
( Toplam 71 Mesaj ) 3 Sayfadan 1 -   1 2 3 Sonraki >
RSS haberlerini XML olarak görüntüle