Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,353 hemşire olduk

şunda ARA

ftr den fizyoterapiye geçiş nasıl oluyor?

Son Mesajınız 23-06-2012, 18:56 Gulsen90 tarafından gönderildi. 6 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  09-10-2009, 20:41 137323

ftr den fizyoterapiye geçiş nasıl oluyor?

arkadaşlar benim için hayti önemi olan bişi sormak istiyorum.ben lisans hemşirelik mezunuyum. mesleğimi seviyorum ama pek kendimi bu mesleğe ait hissedemiyorum.bundan ötürü fizik tedavi ve rehabilitasyon teknikerliği (önlisans) okumaya karar verdim. sanırım öss ye tekrar gircem ama bi kaç sorum var

1-   yeni öss sistemi ni bilmiyorum ne yapmalıyım.nelere çalışmalıyım

2-   2 yıl ftr okudum diyelim acaba dikey geçişle 2 yıl daha okuyup fizyoterapist olabilirmiyim.

3-   yada lisans mezunu olmamın avantajı varmı nası bi yol önerirsiniz.

4-   bide ftr de muafiyetim olurmu, devamsızlık hakkım olurmu..

BİLEN ARKADAŞLAR CEVAP VERİRLERSE ÇOK SEVİNİRİM...

Lakin rahat ve huzuru arama ey insan sana nasibi erken aradıklarının !!

•  21-06-2011, 23:55 229832 Cevap 137323

Cevap : ftr den fizyoterapiye geçiş nasıl oluyor?

bunu bnde çok merak ediyorum keşke biri cevap verseee
  •  22-06-2011, 3:39 229835 Cevap 229832

SML hemşirelik önlisans Fizyoterapi mezunu olarak söylüyorum. Önlisans fizik tedaviyle lisans fizik tedavi arasında tabiki farklar var. Ayrıca lisans FTR yi kazanmak sandığınız kadar kolay değil, hemde hiç..
  •  23-06-2011, 8:28 229878 Cevap 137323

2 yıllık ftr ler ygs 2 puanıyla alıyor(yüzde40 fen yüzde 30 mat yüzde 20 türkçe yüzde 10 sosyal bilgiler) ortalam ygs de okul puanı dahil yapman gereken puan 173-340 arasında değişir.2 yıllığı bitirdikten sonra fizyoterpiye geçebilirsin geçen senelerde 6-7 olan sayı bu sene 53 kişiye çıkarıldı dikey geçiş sınavı diye bir kolay bir sınava gireceksin 80 türkçe 80 matematik ten en az 140 ten yapman gerekiyor.bide dgs yle geçtikten sonra 1 yıl intibak var bazı dersleri vermek zorundasın sonra üçüncü sınıftan devam edersin. ama intibakta bir zayıfın oldu mu okuldan atan  üniversiteler var. 4 yıllık lisans programı bitirmenin her zaman avantajı var ama fizyoterapi 500-510 puan arasında alıyor eğer tıp-eczacılık-diş hekimliği okumak istersen(510-520) arası değişiyor. muafiyettin olacağı dersler olabilir ama o derslerin ne olduğu konusunda bir bilgim yok.eğer hem hemşire olarak çalışıyım hemde okurum diyosan samsun veya afyonda ikinci öğretim okumanı tavsiye ederim
  •  29-06-2011, 0:52 230019 Cevap 229878

okul puansızz 330 puanımm tutarmı acaba bide nerelerde var acaba anadolu lisesiyim meslekler önceliklidirr girebilirmiyimkii
  •  29-06-2011, 13:31 230023 Cevap 230019

öncelikle sana söyleyeceğim ftr nin geçen sene en düşük 502 ile aldığını düşünürsek başka bi mesleğe yönel eğer 2 yıllık fizyoterapi teknikerliği olmak istiyosan olma derim sene 4 yıllık ftr mezunu 1700 kişi ve bu sene atanan ftr ci sayısı 170 giderek ftr ci sayısı arttığından özelde hem ftr maaşı hem fizyoterapi teknikerinin maaşı düşecek önümüzdeki 10 yıl sonra cazipliğini yitirecek bi meslek 
  •  23-06-2012, 18:56 242099 Cevap 137323

Konuya biraz geç kalmışım fakat belki diğer arkadaşlara yardımım olur.

Fizyoterapi teknikerliği 2011 yılında görev tanımı yapıldı.

''.....Fizyoterapist ve fiziatrist denetiminde ve fizyoterapist ve fiziatristin verdiği görevleri yapmakla yükümlüdür...''

Yani kısaca artık resmi bir şekilde, fizik tedavi teknikeri Fizyoterapist ve fiziyatrist  yardımcısıdır. Ayrıca 2 yıllık teknikerlik okuduktan sonra dgs ile kazanabilirsen 2 yıl daha okumuyorsun çünkü intibak kaldırıldı o yüzden 4 yıl daha okuyorsun.(Kazandığın üniv.de hazırlık varsa ki nerdeyse tüm FTR lerde vardır, hazırlıkta okuyorsun) Bildiğim kadarıyla dgs ile ftr tüm Türkiye'de 22 kişi alıyor.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir. 

RSS haberlerini XML olarak görüntüle