Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,335 hemşire olduk

şunda ARA

Tüm Sağlık Sen Ne Yapmaya Çalışıyor?

Son Mesajınız 10-05-2010, 21:34 nupelda tarafından gönderildi. 1 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  04-02-2010, 19:51 147208

Tüm Sağlık Sen Ne Yapmaya Çalışıyor?

Lisans Tamamlama Hakkı, Sağlık-Sen’in çözüm odaklı sendikacılığının sonucudur.

Uzun yıllar gündemde tutulan ve Anadolu Üniversitesi’nin program açması için beklenen lisans tamamlama hakkı, Sendikamızın, 10 Nisan 2009 tarihinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüşmesinde sunduğu öneri çerçevesinde çözüme kavuşmuştur.

Yıllardır sağlık çalışanlarının beklenti içinde olduğu lisans tamamlama konusunun 2009 yılında çözüme kavuşması için Sağlık Bakanlığı ve YÖK nezdinde yoğun girişimlerde bulunan Sağlık-Sen Yönetim Kurulu, 10 Nisan 2009 tarihinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile yaptığı görüşmede  Anadolu Üniversitesi dışında lisans tamamlama eğitimi verebilecek üniversitelerin araştırılması önerisini gündeme getirmiş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu görüşme  sırasında YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ı arayarak, lisans tamamlama eğitimlerinin Anadolu Üniversitesi dışında verilmesi imkanını görüşmüştür. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ daha sonra Sağlık Eğitim Genel Müdürlüğü’ne talimat vererek Anadolu Üniversitesi dışındaki alternatifler üzerine çalışma yapılmasını istemiştir.

Lisans tamamlama hakkının 2009 yılı eğitim-öğretim dönemine yetişeceğini gerek YÖK Başkanı, gerekse Sağlık Bakanı ile yapılan görüşmelerin neticesinde kamuoyuna duyuran sendikamız, Ebelik, Hemşirelik, Sağlık Memurluğu ve Sağlık Eğitim Enstitüsü mezunlarına yönelik verilen lisans tamamlama hakkının planlanma sürecini de başından sonuna takip etmiş ve sonuca ulaştırmıştır.

Lisans tamamlama konusunu üzerinden neredeyse bir lisans dönemi geçtiği halde gündemde tutan çevreler, sürekli olarak kamuoyuna Anadolu Üniversitesi ile anlaşma sağlandığı haberlerini pompalamış, daha da ileri giderek, sadece kendi sendikalarına üye olanların yararlanacağı Anadolu Üniversitesi ile bir protokol imzaladıklarını açıklamışlardır. (Malum sendikanın yayınladığı haberler)

2009 yılında sağlık ve sosyal hizmet kolunun yetkili sendikası olan Sağlık-Sen, bugüne kadar nemalanma aracı olarak kullanılan sorunları teker teker çözüme kavuşturmaktadır. Çünkü, Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığı, yıllardır çözümsüzlüğe itilen konularda istenildiğinde çözüm üretilebileceğini ispatlayan çağdaş bir anlayıştır.

Hedefimiz, geçmişten biriken bu sorunları 2009 toplu görüşme masasına oturmadan önce çözmek ve toplu görüşme sürecine sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için daha ileri düzeyde haklar içeren taleplerle gitmektir.

Sağlık-Sen’in yetki dönemiyle birlikte,  insanı merkeze alan çözüm odaklı hizmet sendikacılığı başlamıştır. Sağlık-Sen “Aldatmayan ve aldanmayan sendikacılık”  ilkesine sonuna kadar bağlı kalacaktır. Bu inançla, Sendikamız, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını çözme mücadelemizde ne söylediyse onu gerçekleştirmiştir. Abartıdan ve sahte vaatlerden her zaman uzak olmuştur.

Lisans tamamlama konusunda önümüzdeki süreçte, Tıbbi Laboratuar, Radyoloji Teknikerliği, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Laboratuar ve Veterinerlik Sağlık Teknikerliği, Acil Tıp Teknikerliği gibi bölümlerden mezun olan çalışanlar için lisans tamamlama hakkı verilmesi noktasında mücadelemiz sürecektir.

Evet arkadaşlar Tüm Sağlık Sen hemşirelik,ebelik ve sağlık memurluğu dışındaki bölümler için de lisans tamamlama hakkı verilmesi ve SML'ler için önlisans bölümleri açılması konusunda bir kampanya başlatmış...

Hemşirelik,ebelik ve sağlık memurluğu lisans düzeyinde bölümler olduğu için,arada kalmış olan önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı verilmesi anlaşılır bir şeydi.Çünkü bu bölümlerin lisans düzeyinde olması nedeniyle,meslekleşme sürecimizin sağlıklı bir hal alabilmesi için eğitim düzeyinin teke düşürülmesi gerekmekteydi.Fakat sendikanın bu son çıkışı bence "yuh" dedirtecek tarzda.Neden diye soracak olursanız...Çünkü yukarıda adı geçen Tıbbi Laboratuar, Radyoloji Teknikerliği, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Laboratuar ve Veterinerlik Sağlık Teknikerliği, Acil Tıp Teknikerliği gibi bölümler zaten özü itibariyle önlisans düzeyinde olan,lisans düzeyinde örneği bulunmayan bölümler.Bu bölümlere lisans tamamlama hakkı verilmesi neyi dayanak göstererek yapılacak çok merak ediyorum...Bu kampanyaya destek veren yukarıda adı geçen mesleklerin mensupları "lisans mezunu olmak" uğruna meslekleşme süreçlerine balta vuracaklar mı onu da merak ediyorum açıkçası.Biz hemşireler ve hemşire adayları öğretim süresinde tekliği sağlamak için uğraşırken diğer arkadaşlar öğretim sürelerinin parça pinçik edilmesine izin verecekler mi acaba?

Bir diğer sorun da malum sendikanın SML mezunları için önlisans bölümleri açılmasını istemesi.Bildiğim kadarıyla THD buna karşı çıkıyor ve bizim de bu noktada sesimizi çıkarmamız,mezunlar düzeyinde sağlanmamış olsa bile okullar düzeyinde sağlanan öğretimde tek başlılığı önlisans kabusunu tekrar hortlatarak bozdurmamamız gerekmektedir.

Bu konuda sizlerin de fikirlerinizi bekliyorum... 

Mesut Yüksel 

•  10-05-2010, 21:34 170264 Cevap 147208

Cevap : Tüm Sağlık Sen Ne Yapmaya Çalışıyor?

şu sağlık sen ınde miadı doldu yeter artık ınsanları kandırdığınız .madem bukadar etkılısınız bizzat sağlık bakanlığıyla görüşüyorsunuz neden 4 b lilere hala eş durumu yok .kadrolu elemanlarla aramızda bu kadar fark var(maaş,eş tayını,promosyon,yolluk,evlilik izni vs...)ya  utanmadan şunu yaptık bunu yaptık demeyın.ne yaptıysanız kendınız için yaptınız biryerlere gelmek için yaptınız.yazıklar olsun sizlere.yüzlerce aile dağıldı sizlerın yuzunden.allahınızdan bulun artık ınsanları kandırmayın.hainlik olur bukadarda olmaz
RSS haberlerini XML olarak görüntüle