Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,353 hemşire olduk

şunda ARA

HEMŞİRELİK ZOR MU?

Son Mesajınız 21-05-2012, 12:40 asımm tarafından gönderildi. 22 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  30-03-2010, 18:10 160322

HEMŞİRELİK ZOR MU?

ARKADAŞLAR BEN HEMŞİRELİK OKUMAK İSTİYORUM AMA ETRAFIMDAKİ BİR ÇOK İNSAN HEMŞİRELİĞİN ÇOK ZOR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. ÖZELLİKLE NÖBETLERİ FALAN... BU KONUDA BENİ AYDINLATIRMISINIZ? YORUMLARINIZI BEKLİYORUM...
  •  31-03-2010, 14:12 160659 Cevap 160322

Cevap : HEMŞİRELİK ZOR MU?

her meslek zordur arkadaşım zorluklarla karşılarşın bundan yani ama bu meslegi severek gelirsen zaten basarılı mutlu olursun gercekten ıstıyorsan guvenıyorsan kendıne yaz bizim okula da beklerım

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ( BURDUR ) yardımcı olurum ben sana

•  31-03-2010, 18:16 160748 Cevap 160322

Kişinin zenginliği insanlara yaptığı yardım kadardır.İnsanlara yardım etmenin en güzel yolu da  hemşireliktir. Üstelik insanların en muhtaç ,en zayıf olduğu dönemlerinde yanındasınız.Elbetteki her mesleğin olduğu gibi bu mesleğin de zor yanları vardır.Ama bir hastaya yardım etmenin huzurunu  başka hiç bir meslekte bukadar içten  duyamazsınız.Kaldıki dünyaya rahat yaşamaya ,sorunsuz bir ömür sürmeye   gönderilmedik.Dünyaya gönderilmemizin bir amacı var ve  imtihanda olduğumuzu  da unutmamalıyız.Bu nedenle içtenlikle size bu mesleği öneriyor ,her şeyin hayırlısını diliyorum.
  •  31-03-2010, 18:32 160753 Cevap 160748

Kişinin zenginliği insanlara yaptığı yardım kadardır.İnsanlara yardım etmenin en güzel yolu da  hemşireliktir. Üstelik insanların en muhtaç ,en zayıf olduğu dönemlerinde yanındasınız.Elbetteki her mesleğin olduğu gibi bu mesleğin de zor yanları vardır.Ama bir hastaya yardım etmenin huzurunu  başka hiç bir meslekte bukadar içten  duyamazsınız.Kaldıki dünyaya rahat yaşamaya ,sorunsuz bir ömür sürmeye   gönderilmedik.Dünyaya gönderilmemizin bir amacı var ve  imtihanda olduğumuzu  da unutmamalıyız.Bu nedenle içtenlikle size bu mesleği öneriyor ,her şeyin hayırlısını diliyorum.

Çok güzel açıklamışsınız gerçekten ,

Bence eğer birazda olsa içinde o istek varsa yaparsınız.Ne Kolay Kİ Bu Hayatta

Başarılar,,,,

GİTMEDİN SEN BENDEN SEN BENİM KALBİM ATIŞ SEBEBİSİN SEN GİDERSEN BU KALP DURUR EMİNMİSİN GİTMEYE:(
  •  31-03-2010, 18:44 160759 Cevap 160753

GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SİZE.ARTIK KESİN KARARIMI VERDİM BU MESLEĞİ YAPICAM HEMDE EN İYİ ŞEKİLDE TEKRARDAN SAOLUN...

•  31-03-2010, 19:21 160776 Cevap 160759

cursed-love:

GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SİZE.ARTIK KESİN KARARIMI VERDİM BU MESLEĞİ YAPICAM HEMDE EN İYİ ŞEKİLDE TEKRARDAN SAOLUN...

SAKIN KORKARAK GİRME SEVERSEN ÖLE ZEVKLİKİ ŞU AN KURUM HEMŞİRESİYİM AMA O ZOR NÖBETLERİ BİLE ÖZLEDİM
  •  31-03-2010, 19:27 160779 Cevap 160776

HEMŞİRELİK ZOR MU? sorusuna cevaben...

HEMŞİRELİK
    OKUYUNNNNNNNNNNNNN Prof. Dr. Sayın Cem Sungur'un 02. Mart. 2007 günü Cumhuriyet Gazetesi "Ankara" Ekinde çıkan yazısı aşağıda yer almaktadır. 1954 Şubat'ından 2007 Şubat'ına Hemşirelik, Hemşireler, hastane ortamında sessizlik gerektiğini anımsatan klasik,kepli fotoğra...f görüntüleri dışında size ne anımsatır? Görevleri: nelerdir, nasıl yetişirler, hangi koşullarda çalışırlar ve hangi riskleri alırlar? Bu konuları hiç düşündünüz mü?Sizin canınızdan çok sevdiklerinize enjeksiyon yapıp,onlardan kan mı alırlar? Görevleri ameliyatlarda doktorların gereksinim duydukları aletleri zamanında ve eksiksiz uzatmaktan ibaret midir? İlaçlarını hastanın başına bıraktıktan sonra çay içip sohbet eden genç kadınlar mıdır?Yoksa kadınlara özgü işler olarak kabul edilen çarşafları değiştirmek, hastaların hijyenini sağlamak için mi görevlendirilmişlerdir? Hemşireler nasıl çalışırlar? Her sekiz saatte bir sundukları yoğun hizmet bittiğinde geri kalan 16 saatlerine bir yaşamın gereksinimleri nasıl sığar? Çalıştıkları 8 saatin kaç dakikasında oturabilirler, yüz metrelerce uzunluktaki koridorları kaç defa yürümek zorunda kalırlar. Bir yoğun bakım hemşiresinin oturmayı bırakın, hastası ve tedavi süreçleri dışında herhangi bir konuya dikkatini vermesi mümkün müdür? Fizik güçlerini ve vücut sağlıklarını zorlayan hangi ağır işleri üstlenirler? Yanlış hastayı ameliyathaneye yollarlarsa ne olur? Hastanın sağlığı için bir gün boyunca damardan verilmesi gereken bir ilacı bir saatte verirlerse ne olur? Şeker hastasına 10 ünite verilmesi gereken insülin uygulamasında bir sıfır hatası yapıp 100 ünite enjekte ederlerse ne olur? Ağırlığı bir kilogram bile olmayan bir bebeğe veya kalp yetmezliği nedeniyle nefes alamayan bir hastaya ilaç uygularken ileri aritmetik becerisi gerektiren hesaplamalarda yanılırlarsa ne olur? Hemşireniz size bakım verirken ellerini yıkmazsa ne olur? Siz hareket edemiyorsanız belirli zaman aralıkları ile sizi yatakta çevirip pozisyon vermezse nasıl bir sorunla karşılaşırsınız? Yemeğinizi ağzınıza götüremiyorsanı z ve hemşireniz sizi beslemezse ne yapacaksınız? Vücudunuzun kontrolünü kaybedip hijyeninizi koruyamıyorsanız ve izinle ilgilenen bir hemşire yoksa insanlık onurunuz incinmez mi? Hemşireniz size bakım verirken empati kurmuyorsa, gülümsemiyorsa, ilgisiz davranıyorsa kendinizi nasıl hissedersiniz? Boşuna doktorunuzdan medet ummayın, o sizi gün içinde en iyi ihtimalle 15 – 20 dakika görebilecektir. Oysa hemşireleriniz sizinle 24 saat beraberdir. En sıkıntılı anlarınızda, kendinizi en yalnız ve en halsiz hissettiğinizde hemen yanınızdaki sağlık çalışanı hemşirenizdir. Hiçbir sağlık çalışanının gitmek istemediği ücra yerlerde bir hemşire bulabilirsiniz. Hemşireler bu hizmetleri sunarken değişik enfeksiyon hastalıkları açısından risk alırlar. Bazı ortopedik sorunlar; boyun, omuz ve belle ilgili sağlık sorunları sıktır. Gecenin gündüzle yer değiştirmesine bağlı değişik sağlık sorunlarıyla baş ederler. Eğer çok yoğun ve dünyadan kopuk olarak çalışırlarsa tükenmişlik sendromu yaşar Hemşire yüksekokulları nın olanakları çok azdır. Öğretim üyesi kadroları, kitapları, dergileri, kütüphaneleri, bilgisayarları , yemekhaneleri, yurtları, spor salonları, mezun olmak için pratik eğitim yaptıkları hastaneleri, doktor yetiştiren tıp fakültelerininkilerl e kıyas kabul edilmeyecek kadar yetersizdir. Bir ay süreyle sadece patatesle beslenen, okullarını bitirebilmek için 8 saat süreyle nöbetlere giren ve hepatit B aşısı yaptırılmadan staja götürülen hemşirelik öğrencileri vardır. Hiç kanser kemoterapisi veya koroner bypass cerrahisi uygulanan hasta görmeden diploma alan hemşireler de vardır. Hemşirelik; hastaları izlemek, tanı koymak ve tedavi süreçlerini yönlendirmek için gerekli olan ileri soyut düşünme yeteneği ve bilgi, belirli düzeyde matematik beceri, psikolojik ve sosyolojik olguları kavrayacak kadar kültürel donanım, ağır tempoyu üstlenebilecek bir fiziksel dayanıklılık ve her şeyden önce temel insanlık değerleri gerektiren bir meslektir. İddia edilenin aksine hemşirelik mesleği ile ilgili toplumsal duyarsızlık ve bazı ön yargılar olmasının sorumlusu hemşireler değildir. Giderek karmaşıklaşan sağlık sistemleri ve hizmetleri içinde bağımsız ve yeterli bir meslek grubu olarak algılanmamaları bu sorunun temelini oluşturmaktadı r. Birlikte çalıştıkları halde, aldıkları geleneksel eğitim ve öğrenilmiş davranış kalıpları nedeniyle doktorlar da bu yanılsamadan paylarını almışlardır. Değişik dönemlerde bu kadar önemli ve kapsamlı bir meslek için gerekli olan eğitimi lise düzeyine indirgemeye çalışan siyasi iktidarlar da toplumun yanlış izlenimler edinmesine vesile olmuşlardır. Bu kadar yoğun ve zor çalışma koşullarına karşın ekonomik açıdan gerektiğince ödüllendirilmeyen bir meslek olması da diğer bir etkendir. Avrupa Birliği ülkelerinde yakında serbest dolaşım hakkını elde edecek meslek gruplarının başında yer alan, A.B.D.'nin bazı eyaletleri başta olmak üzere bütün dünyada nicelik ve nitelik açısından yetersizliği hissedilen hemşireliğin ülkemizde hak ettiği yere gelmesi için yapılacak şey çok basittir. Bu önemli meslek grubunun kendi mesleğini tanımlaması, şekillendirmesi ve yönetmesi konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması halinde gelişmeler kolaylaşacaktı r. 25 Şubat 1954 tarih ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanununda, 2007 yılının Şubat ayı içinde gerekli değişikliklerin sağlanması için somut adımlar atılacak olursa son derece olumlu bir başlangıç sağlanacaktır. Bu gelişmeler hepimizin ortak isteği olmalıdır. Bir düşünün, belki yarın sabah; çocuklarını aşıya götüren, ameliyat olacak, doğum yapacak, kan tetkiklerini yaptıracak veya hastanede yatan yakınlarını ziyaret edecek olan tanıdıklarınız vardır. O zaman en azından bir hemşire ile karşılaşacaksınız demektir. Çünkü hemşireler sağlık çalışanlarının en büyük grubunu oluşturmaktadı r. Prof.Dr. Cem Sungur, Ankara'da bulunan MESA hastanesi doktorlarındandır.Türkiye' nin nefroloji konusunda önde gelen isimlerinden olan Sayın Sungur, aynı zamanda hemşirelik mesleğinin anladığımız anlamda gelişmek gerektiğine inanmakla kalmayıp hemşireliği bu doğrultuda destekleyen bi doktordur.
  •  01-04-2010, 18:21 161041 Cevap 160779

Cevap : HEMŞİRELİK ZOR MU? sorusuna cevaben...

VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER...
  •  03-04-2010, 0:34 161540 Cevap 160322

BEN HEMŞİRELİK 3.SINIF ÖĞRENCİSİYİM ASLINDA İSTEYEREK GELDİM DİYEMEM İLK SENE STAJA ÇIKTIĞIMDA BEN YAPAMAM DEMİŞTİM ÖĞRENCİLERİN ÇOĞU 1.SINIFTA HEMŞİRE OLAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜR OKULU BIRAKMAK İSTEYENLERİ BİLE GÖRÜRSÜN 2.SINIFTA YAZ STAJLARINDA TEK BAŞINASINDIR HERŞEYİ KENDİN YAPMAYA ÇALIŞIRSIN HASTALARLA İLETİŞİMİN TEDAVİ HAZIRLAMAN BAKIM UYGULAMAN HERŞEY SANA AİTTİR YAVAŞ YAVAŞ ISINIYORSUNDUR 3.SINIFA UYGULAMALARIN ÇOĞUNU BİLİYOR OLARAK BAŞLARSIN PRATİKLİK AÇISINDAN VE ARTIK KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDERSİN KORKMAZSIN HEMŞİRE GİBİSİNDİR HASTANEDEKİ HEMŞİRELER KONTROLÜ SANA BIRAKIR TABİ GÜVEN UYANDIRIRSAN HASTALARLA İLGİLENMEK ONLARA YARDIMCI OLMAK ÇOK FARKLI BİR DUYGU YAŞAMANI İSTERİM YORUCU AMA HASTA TEŞEKKÜR EDİP ARKANDAN DUA ETTİĞİ ZAMAN BÜTÜN YORGUNLUĞUN GİTMİŞ OLUR .

BAŞARILAR DİLİYORUM.

•  08-04-2010, 13:10 163084 Cevap 161540

TEŞEKKÜRLERRR :D :D

•  23-07-2010, 18:36 188884 Cevap 161540

cok güzel anlattmıssın bir kez daha hemşireligi sececegim için hiç pişman olmadım :D

katilini bir kere affedersen seni ummadıgın anda bir kere daha vurur ve ölümün bu kez kacınılmaz olur
  •  28-07-2010, 22:29 189699 Cevap 160322

mesleğimizi çok güzel açıklamışın çok tşkler bizimle paylaştığın için.....

•  09-08-2010, 16:08 191393 Cevap 160659

ben bazı söylemler aldım tercihlerimi yaptım ama kafam çok karışık hastaların altını değiştirmek zorunda bırakıldıkları oluyormuş dorumu
  •  13-08-2010, 11:46 192136 Cevap 160322

merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.lise 3.sınıf öğrencisiyim.Sağlık bilimlerindeki mesleklerden birini seçmek istiyorum.fakat moleküler biyoloji ve hemşirelik arasında gidip geliyorum.Sizce hangisini seçmeliyim?lütfen yardımcı olun.şimdiden teşekkürler....
  •  13-08-2010, 12:17 192143 Cevap 192136

aöğrenci:
    merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.lise 3.sınıf öğrencisiyim.Sağlık bilimlerindeki mesleklerden birini seçmek istiyorum.fakat moleküler biyoloji ve hemşirelik arasında gidip geliyorum.Sizce hangisini seçmeliyim?lütfen yardımcı olun.şimdiden teşekkürler....

tercih yaparken hangi mesleği yapabilirim, hangisi bana daha yakın diye düşün iyice ondan sonra tercih et. bir de mezuniyet sonrası iş bulma imkanlarını değerlendir. mesela hemşireliği bitirirsen iş bulma imkanın çok kolaydır.

Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.
  •  13-08-2010, 15:17 192177 Cevap 192143

cevabın için çok teşekkür ederim.hiç kimse yanıt vermemişti doğrusu.senin bölümün ne peki?yani ne hemşireliği yapıyosun?biraz bilgi verebilirmisin.bu arada ismim ayşegül.tekrar teşekkürler

•  13-08-2010, 15:55 192181 Cevap 192177

rica ederim ayşegül ben yoğun bakımda çalışıyorum. hemşirelik emek ve fedakarlık isteyen bir meslek. nöbetlerin var, haftasonu, bayram ya da yılbaşı tatili gibi lüksün yok birinde olmazsa diğerlerinde muhakkak nöbet tutarsın. sevmeyen için katlanılması çok zordur. ben başta sevmiyordum ama şu an çok alıştım ve severek yapıyorum işimi.

eğer ille de sağlıkla ilgili birşey istiyorsan beslenme ve diyetetik, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi bölümleri de araştırabilirsin. onlarda nöbet tutma yok, bize göre daha rahatlar. ama hemşireliği severek yaparsan diğer sağlık bölümlerine göre daha fazla manevi doyum sağlarsın

Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.
  •  13-08-2010, 19:06 192214 Cevap 192181

cevabın için çok teşekkür ederim.hemşireliği gerçekten seviyorum ve istiyorum inş. olur.Ailem pek sıcak bakmıyo gerçi  yani zor diyorlar ama ben yinede istiyorm 
  •  24-01-2011, 15:00 213740 Cevap 160322

cursed-love:
    ARKADAŞLAR BEN HEMŞİRELİK OKUMAK İSTİYORUM AMA ETRAFIMDAKİ BİR ÇOK İNSAN HEMŞİRELİĞİN ÇOK ZOR OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. ÖZELLİKLE NÖBETLERİ FALAN... BU KONUDA BENİ AYDINLATIRMISINIZ? YORUMLARINIZI BEKLİYORUM...

aynen arkadasın dedine katılıyorum ben açık öğretim lisesi mezunuyum çok çalışıyorum hemşireliğe aşık oldum resmen ama sayısalım çok kötü yapabirmiyim gerçekten çokmu zor? cevaplarsanız sevinirim şimdiden tşkler....

•  20-05-2012, 1:15 241017 Cevap 160659

gerçekten cok güzel yorumlamssınz ama bnm kücük bi sorunm war . bnm puanm tutuyo ve istiyorum da dediğinz gibi her meslk birz zor  bn bundan değil de iğne yapmaktan ck korkuyorm bakamıyorm bile alışırsn diyola sizce alışabilirmiym çk zr görünüyo bnm için :(
  •  20-05-2012, 13:02 241018 Cevap 241017

zehra k:
    gerçekten cok güzel yorumlamssınz ama bnm kücük bi sorunm war . bnm puanm tutuyo ve istiyorum da dediğinz gibi her meslk birz zor  bn bundan değil de iğne yapmaktan ck korkuyorm bakamıyorm bile alışırsn diyola sizce alışabilirmiym çk zr görünüyo bnm için :(

İğne yapmak, kan görmek biliyorsunuzki mesleğimizin uygulama alanlarının olmazsa olmazlarından. Meslektaşlarımızın bir çoğu emin olki aynı duygu ve korkuları yaşayarak bu mesleğe atılmışlardır. Birkaç uygulama, birkaç gözlem bu korkularını atabilir, gerçekten zamanla alışacaksın ve daha sonra göreceksinki daha komlex uygulamalar bile sana normal gelecek. Hepimiz aynı şeyleri yaşadık merak etme. Bu mesleği istiyorsanız seçmenizi tavsiye ederim, bu durumu  aşabilirsiniz.

•  20-05-2012, 17:59 241025 Cevap 160759

HEmşirelik zor bi meslek kolay değil göründüğü gibi hiç değil ama içine girince çooooookk seviyosun. asıl zor olan öğrenci hemşire olmak o da gecici bi durum 4 yılcık :D:D::D
  •  21-05-2012, 12:40 241044 Cevap 241025

dediğin gibi işin zor kısmı öğrenilikte:D
RSS haberlerini XML olarak görüntüle