Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,340 hemşire olduk

şunda ARA

hıncal uluç a cevap

Son Mesajınız 05-01-2007, 23:39 gungor tarafından gönderildi. 4 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  05-01-2007, 16:03 93

hıncal uluç a cevap

Sayın Uluç,

Hafta sonunda köşenizde yer alan yazınız ,sizi bazı önemli konularda aydınlatmamızı  gerekli kılıyor.

Türk Hemşireler Derneği 20 /Şubat/ 2005’den bu yana yeni bir yönetim kurulu ile yönetilmektedir. Başkanı kadındır.

Yönetim Kurulu, 3 /Nisan/ 2005 günü köşenizde yer alan bir yazıya 5 / Nisan/ 2005  günü  avukatı aracılığı ile noter üzerinden cevap vermiş ve bu yazı talebimize rağmen aynı köşede yayınlanmamış, 9/Nisan/ 2005 günlü yazınız ise bu konuda ısrarcı olmaktan  bizi vazgeçirmiştir. Bu olay yönetime geldikten sonraki ilk deneyimimizdi. Yoğun baskı altındaydık.  Bu gibi durumlarda mutlaka cevap verilmesi gerektiğini düşünür hale gelmiştik . Cevabımız şöyle idi.

Sayın Tuna, neşelenebildiği, halkımızın da neşelenebileceğini umduğu üslubuyla sağlık çalışanlarının önemli bir bileşeni olan hemşireleri üzmüştür. Ayrıca niyet, ülkemizde sosyal güvence gibi fevkalade ciddi bir sorunu eleştirmek ise, bu üslupla bu ülkede insanca yaşamanın koşullarının yaratılmasına katkı getirilebileceğini umut etmek mümkün olamaz. Çünkü ortada dayanılmaz bir hafiflik vardır”

Daha sonra, Sayın Bedri Koraman, Sayın Petek Dinçöz başta olmak üzere  hemşirelikle ilgili   yine hemşireler tarafından olumsuz olarak nitelendirilen haber ya da görüntülere  Genel Merkez hiçbir şekilde tepki vermemiş, Tüm Sağlık Sen.  ve  Sağlık Sen. tarafından  düzenlenen eylemlere de davet edilmesine rağmen  katılmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili meseleye gelince, Genel Merkez bu konuda da tepki vermenin gereksiz olduğu kararına varmış, ancak, 22 /Aralık/ 2005 günü Gazeteniz Ankara Muhabirinin talebi üzerine konuyla ilgili görüşünü yazılı olarak bildirmiş, yazının 23 Aralık günü yayınlanacağı tarafımıza bildirilmesine rağmen bu cevap ta yayınlanmamıştır.Muhabire gönderilen yazıyı, benzer konularda ki temel yaklaşımımızın ve üslubumuzun ne olduğuna ve  olacağına açıklık getirir  umuduyla size de bildiriyoruz.

“ Öyküde tüm erişkinlere ders verecek ahlaki yapıya sahip bir ‘örnek çocuk’ var.Öykü aracılığı ile umut edilen odur ki, öyküyü okuyan çocuklar, bu çocuğu örnek alarak, herhangi bir yerde herhangi bir hizmeti almayı beklerken ‘ yığılmaya ‘ başlayan insanlar arasında öne çıkmaya çalışanları engelleyecektir.

Bu öyküde gözden kaçan en önemli husus, toplumsal pratikle ahlak arasında doğrudan ilişki olduğudur. Ahlak, belirli ahlaki kodların ya da kalıpların, birbiri ardına sıralanmasıyla edinilecek bir kazanım değildir. Toplumsal gerçeklik bu kalıpları kırar. Nitekim kırıyoruz, kırmaya mecbur ediliyoruz.

Bu genel açıklama, sonuçta bizi şu dramatik noktaya götürüyor. Ders kitapları, öğrenciyi düşündürmekten çok, sorgulamaksızın ezberletmeye yöneltiyor. Öyküyü okuyan ve benimseyen çocuklar için bu öykü, bir gün büyüdüklerinde sistemden kaynaklanan sorunlar karşısında benzer davranışı göstermeyeceklerinin teminatı olamıyor. Olabilseydi bu öyküyü yazmaya gerek olmazdı.

Bu öykü bu nedenle, gerek içeriği gerekse üslubu yönünden biz hemşireleri mesleğimiz yönünden hiç ilgilendirmiyor. Ancak, bu toplumda yaşayan bireyler olarak, geleceğimiz konusunda bir kere daha kaygılandırıyor ve çok üzüyor”

Sayın Uluç,

Temsil ettiğimiz kitleyi şimdiye kadar alışık olmadığı bir yaklaşımın içine çekmeye çalışıyoruz. Hemşirelikle ilgili sorunların bunlar olmadığını, asıl sorunların nerelerde olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Sevinerek ifade etmek isteriz ki çok olumlu gelişmeler de var. Esasen meslektaşlarımız arasında bu ve benzeri olaylara gülüp geçenler de tahmin edemeyeceğiniz kadar çok. Mizahı anlayanlar da.Eleştiriye açık olanlar da.

Ancak, gerçekten çok yaralı,  çok ciddi mesleki  kimlik sorunu olan bir meslek hemşirelik.Bu nedenle de hemşireler çok kırılgan.   Bu konu ilginizi çekerse, vaktiniz de varsa  eğer, lütfen  sagligin.sesi.com’da yer alan  Genel Başkan Saadet Ülker’in açıklamasını okuyunuz. Yaranın ne denli ağır olduğunu görecek ve böylece  umarız ki köşenizden , verdiğimiz savaşa siz de katılacaksınız.

Saygılarımızla.

Genel Başkan

Saadet Ülker

Yüksel

BiRlİkTeN KuVvEt DoĞaR
  •  05-01-2007, 18:59 114 Cevap 93

Cevap : hıncal uluç a cevap

evet haklısınız gongorYes
    1 hemşire 1000 hayat yalan dünyaya inat
  •  05-01-2007, 22:13 145 Cevap 93

Cevap : hıncal uluç a cevap

SAADET HNM A ÇOK GÜVENİYORUM.