Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,335 hemşire olduk

şunda ARA

Stajyer hemşirelerin büyük hatası

Son Mesajınız 31-07-2010, 20:36 nan48 tarafından gönderildi. 5 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  28-07-2010, 19:38 189669

Stajyer hemşirelerin büyük hatası

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, hastanede yeni doğum yapan 2 kadın için hazırlanan iğnelerin, stajyer hemşireler tarafından bebeklerine yapıldığı iddia edildi. Bebekler, hayati tehlikeleri bulunmaları nedeniyle Eskişehir’e sevk edildi.

13:23 | 28 Temmuz 2010

Polis ekipleri, Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Çocuk Servisinde kuvözde tedavileri devam eden 2 bebeğe yanlış iğne yapıldığı ve hayati tehlikeleri bulunduğu için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiği bilgisine ulaştı.

Yapılan araştırmada, yeni doğum yapan Ü.Y. ve H.Y’nin Kadın Doğum Servisinde tedavi gördüğü ve bu kadınlara doktor tarafından verilen üzerlerinde isimleri yazılı enjektörlerin görevli hemşireler N.G. ve A.B. tarafından hazırlandığı belirlendi.

Ü.Y. ve H.Y’nin o sırada Çocuk Servisinde bulunmaları nedeniyle içinde ilaç olan enjektörlerin onlara uygulanması için kat temizlik görevlisi A.Ö. aracılığıyla Çocuk Servisine gönderildiği, A.Ö’nün bu enjektörleri hemşire odasında bulunan masaya bıraktığı tespit edildi.

Çocuk Servisinden sorumlu hemşire S.B’nin, diğer servis hemşireleri H.D. ve A.T’den, "stajyer hemşire olarak görev yapan öğrencilere refakat edip anneler Ü.Y. ve H.Y’ye uygulanmasını istediği, hastanede yoğunluk bulunduğundan stajyer hemşirelerin iğneleri bebeklere uyguladığı" saptandı.

Daha sonra rahatsızlanan bebeklerin ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiği, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla içindeki ilaçlar bebeklere uygulanan 2 boş enjektörün muhafazaya alındığı öğrenildi.

İfadelerine başvurulan görevli hemşireler S.B, H.D, H.A, C.A. ve A.T’nin, polise, hastanede E.E.Ç, B.K, S.A, Z.M.G. ve N.E. adlı öğrencilerin stajyer hemşire olarak görev yaptığını ve iğneleri bebeklere kim ya da kimin enjekte ettiğini bilmediklerini söylediği kaydedildi.

Bu arada, konuyla ilgili olarak Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimliğince Kütahya İl Sağlık Müdürlüğüne bilgi verildiği ve Müdürlükçe idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.
  •  28-07-2010, 19:40 189671 Cevap 189669

Cevap : Stajyer hemşirelerin büyük hatası

çok büyük sorumsuzluk. yazık olmuş bebeklere. inşallah bir an önce iyileşirler.

bazı hemşire arkadaşlarımız malesef  tedaviyi stajyerlere bırakıyorlar kendileri hemşire odasında oturuyorlar. bu çok büyük bir yalnış ben her zaman öğreci tedavi uygularken başında durmuşumdur. başkasının çektiği ilacı uygulamam (eğer ilacı gözümün önünde çekmediyse).  bu tip hataların önüne ancak ilaç uygulama ilkelerine tam dikkat ederek geçebiliriz.

Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.
  •  30-07-2010, 16:06 189911 Cevap 189846

Evet yapılan yanlış çok büyük, bende öğrenciyim, bize öğretilen ilk şey order ve tedavi çizelgesinin konrolüydü. onlara bakmadan asla bir ilacı yapmayın diye öğretildi, yani eğer bahsi geçen öğrenci arkadaşlar bu kontrolleri yapsalardı anneler yerine bebeklerine bu ilaçlar uygulanmazdı. Umarım kimse bir zarar görmeden bu durum atlatılır. herkese büyük ders olmalı
  •  30-07-2010, 23:53 189963 Cevap 189911

doğrular kuralı 25 yıl önce öğrendiğim bir bilgi.şimdi helitam da bu doğruların 8 e çıktığını öğrendim.Doğru ilaç,doğru hasta,doğru doz ,doğru yol,doğru zaman,

•  31-07-2010, 20:36 190038 Cevap 189963

Bu tür olaylarda sorumluluk stajyerlerin değil hemşirelern.Hocalar dönem stajlarında öğrencilerle ilgilenirler,yaz stajlarında değil.Yaz stajlarında öğrencilerin sorumluları servis hemşireleridir.Ancak hemşireler kendileri oturup işleri öğrencilere yaptırırsa olacağı budur.O öğrenci stajında problem çıkarmamaları için hemşirelere uyuyor.Mesela ben gitseydim bilerek bir hata yapsaydım yaz stajımda faturası hemşireye çıkacaktı.Burdan bütün hemşirelere sesleniyorum.Stajyerleri kendiniz yatmak için kullanmayın.Yoksa başınıza bela açılır.Stajyerlerin sorumlulukları yasal olarak yoktur.Vicdani sorumluluklarını ben bilemem.
RSS haberlerini XML olarak görüntüle