Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,335 hemşire olduk

şunda ARA

Hemşirelikte Uzmanlık Diplomalarının Onaylanması Hakkında

Son Mesajınız 08-09-2010, 13:14 iris tarafından gönderildi. 7 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  24-08-2010, 1:37 194517

18.08.2010 20:02:30

Mesleğimiz için çok önemli olan bir başka aşamaya ulaşmış olmaktan sevinçliyiz. Hemşirelikte Uzmanlık konusunun kabulü de artık gerçekleşti...

Değerli Meslektaşlarımız,

Mesleğimiz için çok önemli olan bir başka aşamaya ulaşmış olmaktan sevinçliyiz.

Hemşirelikte Uzmanlık konusunun kabulü de artık gerçekleşti.

Alt yapısı alabildiğine karışık olan bir mesleğin gerçek yüzüne kavuşması kolay olmuyor, olmayacak da. Zorluklar ister içimizden, ister dışımızdan kaynaklansın yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Dürüstlükten, terbiyeden,emeğe saygıdan  asla ödün vermeden  ve tüm gayretlerimizin halkımızın sağlığına yönelik olduğunu hiç ama hiç unutmadan….devam edeceğiz.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 25 Nisan 2010 günlü oturumunda, 6283 sayılı ve 1954 tarihli Hemşirelik Kanunu’nda 5634 sayılı kanunla teklif edilen değişiklikler kabul edilmiştir. Değişen kanunun 8. maddesinin ilk fıkrasında yer alan “Lisans mezunu hemşireler meslekleri ile ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edildikten sonra uzman hemşire olarak çalışırlar”  hüküm gereği olarak Sağlık Bakanlığı hemşirelik alanında yüksek lisans çalışması yapanların diplomalarını aşağıda bildirilen belgelerin bakanlık genel evrakına elden teslim edilmesi halinde (teslim tarihi ve sayısının evraktan alınması gerekmektedir) onaylamaya başlamıştır. Bilgilerinize sunarız.

Gerekli olan belgeler:

1-      Yüksek lisans diploması aslı

2-      Lisans diploması fotokopisi

3-      Sağlık Bilimleri Enstitüsünden alınan durum bildirir belgeler (transkript, tezin kapak sayfası, tez özeti, tez jürisi)

4-      Sağlık Bilimleri Enstitüsünden hangi yıl diploma alındığını ifade eden resmi yazı.

Bu belgeler aşağıda bildirilen dilekçe örneği ile Sağlık Bakanlığına resmi tarih ve sayı ile elden verilecektir.  Evrakların elden verilmesi ve elden takip edilmesi üzerinde hassasiyetle durmamızın nedeni onaylanmaya esas olan diploma aslının evraklar arasında yer almasından kaynaklanmaktadır.

Dilekçe örneği:

Personel Genel Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı

Sıhhıye/ ANKARA

……………….. Hastanesinde  ( ya da çalıştığınız kurum ne ise onu açık olarak yazınız) …….  kadrosunda hemşire olarak görev yapmaktayım. 1990 yılında ( bu yıl sizin için farklı olabilir) ……………………..üniversitesinin Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programı Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Anabilim Dalında “ Yüksek Lisans “ derecesini aldım. ( diplomanız sadece hemşirelik olabilir ya da anabilim dalı diplomada belirtilmiş olabilir)

1954 tarih ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu’nun Madde 8, Birinci Fıkrası gereğince mezun olduğum programa ait diplomamın Ek’de yer alan belgeler ışığında Bakanlığınızca tescili için gereğini saygılarımla arz ederim. Tarih.

Ad-Soyad

Açık Adres

Ekler: Sırasıyla hepsini bildiriniz.

Her Söylediğini Düşün, Fakat Her Düşündüğünü Söyleme !
  •  04-09-2010, 22:12 196932 Cevap 194517

Cevap : Hemşirelikte Uzmanlık Diplomalarının Onaylanması Hakkında

arkadaslar ne dıyosunz bu uzmanlı konusunda sınav falan olcak mı?
  •  05-09-2010, 1:39 196962 Cevap 196932

burası Türkiye hiç belli olmaz...
  •  05-09-2010, 7:47 196973 Cevap 196962

hemşirelikte uzmanlığın gelmesi çok güzel bir şey ama bir eksiği var. uzman hemşireliğin maaş ya da dönere hiçbir katkısı yok. nasıl uzman doktorlar pratisyenlerden farklı maaş alıyorsa uzman hemşirelerin de maaş farkı olmalı. ayrıca yüksek lisans yapanlara sadece bir derece ilerleme veriliyor. bence daha fazla derece ilerletmesi yapılmalı ve ek gösterge de verilmeli
    Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.
  •  05-09-2010, 9:16 196978 Cevap 196973

aynen katılıyorum size ama nerdeee bunu yapacak kişiler....

•  05-09-2010, 18:13 197034 Cevap 196978

bi 20 sene sonra :))
  •  06-09-2010, 18:24 197193 Cevap 194517

Sevgili arkadaşlar ben dediğiniz bu işlemlerin hepsini sırayla yaptım, çalıştığınız yerde, maaş da, statüsünüzde hiç bir değişiklik olmuyor, birde üstüne üstük araştırma görevlisi olarak kabul edildğim üniversiteye maufakatım verilmiyor sebeb hemşire sayısı yetersiz peki benim verdiğim emekler...
  •  08-09-2010, 13:14 197430 Cevap 197193

çok üzüldüm sizin adınıza. malesef çoğu hastanenin yönetim kadrosu için bizler iş gören eleman konumundayız. onlar için aldığımız eğitimin , kariyerin hiç bir önemi yok. inşallah bu sorununuzu halledip istediğiniz yere geçersiniz
    Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile.
RSS haberlerini XML olarak görüntüle