Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,358 hemşire olduk

şunda ARA

Hemsirenin görevi nedir?

Son Mesajınız 20-02-2012, 22:38 moderatör tarafından gönderildi. 1 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  20-02-2012, 21:00 238786

Hemsirenin görevi nedir?

Merhaba saygideger arkadaslarim,

ben almanyada hemsireyim ve yakinda meslegime türkiyede devam etmek istiyorum.

Merak ettigim bir kac soru var;

Calisma saatleri nasildir?

Haftada 5 gün calismak zorundamiyim?

Devlet hastanesinde calisabilmem icin T.C. vatandasimi olmam gerekiyor?

Hemsirenin günlük programini yazabilirmisiniz?

Maas ortalama ne kadardir?

Her hafta, birkere 24 saat calismam gerekiyormu?

Almanyada, hergün calismak zorunda degilim, haftanin 5 günü calisabilirim, 12 gün calisirim sonra 4 gün izin alirim, degisiyor. burda günlük programimiz sabah hastalari yikiyoruz veya yikanmalarinda yardimci oluyoruz, kemo veriyoruz, igne tansiyonun yaninda psikolojik destek hastaya ve hasta yakinina, yatalak hastalara migdelerindeki hortumdan yemek veriyoruz, akcigere hortum saliyoruz, pansuman......

3 vardiya var burda; sabahci ögleci ve gececi. sabahci 6-2 ye kadar, ögleci 2-8 e kadar, gececide 8-6 ya kadar, tabii heryerde farkli.

sorularimi yanitlayabilirseniz sevinirim..

Saygilarimla 

•  20-02-2012, 22:38 238789 Cevap 238786

Cevap : Hemsirenin görevi nedir?

Zümra55:

Merhaba saygideger arkadaslarim,

ben almanyada hemsireyim ve yakinda meslegime türkiyede devam etmek istiyorum.

Merak ettigim bir kac soru var;

Calisma saatleri nasildir?

Haftada 5 gün calismak zorundamiyim?

Devlet hastanesinde calisabilmem icin T.C. vatandasimi olmam gerekiyor?

Hemsirenin günlük programini yazabilirmisiniz?

Maas ortalama ne kadardir?

Her hafta, birkere 24 saat calismam gerekiyormu?

Almanyada, hergün calismak zorunda degilim, haftanin 5 günü calisabilirim, 12 gün calisirim sonra 4 gün izin alirim, degisiyor. burda günlük programimiz sabah hastalari yikiyoruz veya yikanmalarinda yardimci oluyoruz, kemo veriyoruz, igne tansiyonun yaninda psikolojik destek hastaya ve hasta yakinina, yatalak hastalara migdelerindeki hortumdan yemek veriyoruz, akcigere hortum saliyoruz, pansuman......

3 vardiya var burda; sabahci ögleci ve gececi. sabahci 6-2 ye kadar, ögleci 2-8 e kadar, gececide 8-6 ya kadar, tabii heryerde farkli.

sorularimi yanitlayabilirseniz sevinirim..

Saygilarimla 

Zümra55;

öncelikle Devlet hastanesinde çalışabilmek içn Türk vatandaşı olmak gerekiyor. Devlet Hastanelerinde haftalık çalışma saati 45 saattir, bu durum özellerde daha fazla. Devlet Hastanelerinde genelde 08-16 ve 16-08 şeklinde bir çalışma sistemi uygulanır, özel hastanelerde genelde 08-20 ve 20-08 şeklinde uygulamalar var. Vardiyaları hastane idaresi belirleyebilir, 3 vardiya çalışan hastaneler de var. Gündüz ve nöbet şeklinde karışık çalışıldığında hergün hastaneye gitmeyebilirsin, nöbetlerin arası 2 gün ve ya daha fazla olabilir, bu tamamen çalıştığın yerdeki hemşire sayısının yeterliliğiyle alakalı. Sonuç olarak aylık çalışman gereken saati mutlaka çalışmanın yanısıra çoğunlukla fazla mesai yapılabiliyor. Bu durumda çalışılan klinik vb. uygunluğuna göre nöbet fazlası izin olarak (ki nadiren) kullanılabiliyor ya da nöbet ücreti olarak (ki bu da çok az bir miktar) verilebilir.

Günlük programda ise klinik hemşiresi hastaların günlük takip, tedavi ve bakımlarını yapar, hasta yatış ve taburculuk işlemleri, bu durumlardaki bilgilendirmeler, eğitim ve danışmanlık yapılabilir, genel uygulamalar dışında her kliniğin kendine özgü rutinleri vardır.

RSS haberlerini XML olarak görüntüle