Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,359 hemşire olduk

şunda ARA

Yurtdisindan Turkiye'de Hemsirelik

Son Mesajınız 22-09-2012, 0:10 sevde_ tarafından gönderildi. 12 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  20-09-2012, 23:57 245163

Yurtdisindan Turkiye'de Hemsirelik

Merhaba meslektaslarim ve meslektas adaylarim,

7 senedir Amerika'da yasiyorum. Yasim 23. Amerika'da lise ve universite okudum.16 aydir da hemsireyim, meslegimi icra ediyorum.

Amerika'da Master da yapip, 2-3 sene icinde Turkiye'ye donup meslegimi icra etmek gibi bir niyetim var. Bu konuda bazi endiselerim var. Cok arastirdim, ama merak ettiklerimin cevaplarini bulamadim. Buraya sormak istedim. Birkac sorum olacak.

-Oncelikle Turkiye'de hemsire olarak is bulmak ne kadar zor? Uzun sure issiz gezdirir mi adami mesela? Ozel hastanelerden bahsediyorum, devlet memuru degilim, en azindan simdilik.
    -Maaslar nasil? Ne civarlarda? Devlet ve ozel sektor, ikisini de merak ediyorum burda. Komik derecede dusuk olmadigi surece gozum yukseklerde degil.

-Cogunlugun calismak istedigi ama cok revacta oldugu icin is bulmakta zorlayan, ve buna nazaran daha kolay is bulunabilir bolumler var mi? Varsa hangileri?

Mesela burda kadin dogum, saglikli yenidogan, yenidogan yogum bakim, ameliyathane hemsireligi cok revacta. Ben kadin dogum, yenidogan bolumune cok hevesliyim, ama hala is aramaktayim bu bolumde. Servis hemsiresi olarak calisiyorum oraya gecene kadar simdilik.  Turkiye'de de bu kadar zor mu bu bolumlere girebilmek?

Turkiye'ye dondugumde yaklasik 4 senelik tecrubem olacak, yuksek lisans mezunu olarak doncem, yabanci dilim var. Bunlari da goz onunde bulundurarak cevap verirseniz cok minnettar kalirim.
    Herkese kolay gelsin.

•  21-09-2012, 0:54 245164 Cevap 245163

Cevap : Yurtdisindan Turkiye'de Hemsirelik

sevde_:

Merhaba meslektaslarim ve meslektas adaylarim,

7 senedir Amerika'da yasiyorum. Yasim 23. Amerika'da lise ve universite okudum.16 aydir da hemsireyim, meslegimi icra ediyorum.

Amerika'da Master da yapip, 2-3 sene icinde Turkiye'ye donup meslegimi icra etmek gibi bir niyetim var. Bu konuda bazi endiselerim var. Cok arastirdim, ama merak ettiklerimin cevaplarini bulamadim. Buraya sormak istedim. Birkac sorum olacak.

-Oncelikle Turkiye'de hemsire olarak is bulmak ne kadar zor? Uzun sure issiz gezdirir mi adami mesela? Ozel hastanelerden bahsediyorum, devlet memuru degilim, en azindan simdilik.
    -Maaslar nasil? Ne civarlarda? Devlet ve ozel sektor, ikisini de merak ediyorum burda. Komik derecede dusuk olmadigi surece gozum yukseklerde degil.

-Cogunlugun calismak istedigi ama cok revacta oldugu icin is bulmakta zorlayan, ve buna nazaran daha kolay is bulunabilir bolumler var mi? Varsa hangileri?

Mesela burda kadin dogum, saglikli yenidogan, yenidogan yogum bakim, ameliyathane hemsireligi cok revacta. Ben kadin dogum, yenidogan bolumune cok hevesliyim, ama hala is aramaktayim bu bolumde. Servis hemsiresi olarak calisiyorum oraya gecene kadar simdilik.  Turkiye'de de bu kadar zor mu bu bolumlere girebilmek?

Turkiye'ye dondugumde yaklasik 4 senelik tecrubem olacak, yuksek lisans mezunu olarak doncem, yabanci dilim var. Bunlari da goz onunde bulundurarak cevap verirseniz cok minnettar kalirim.
    Herkese kolay gelsin.

Sede;

Türkiye'de hemşirelik iş garantili meslekler arasında, hemşire açığı fazla, o yüzden özellikle özelde iş bulamama sıkıntısı yok. Maaşlar konusunda yaşam standartlarını çok fazla yükseltemeyen ücretler olsa da devlet memurları katagorisinde orta gelir diye düşünebiliriz. Bitirdiğin okullara göre değişmekle birlikte devlette bir hemşire şuan 2000-2500 arası maaş alıyor. Burada da hemşireliğin tüm alanları var, özellikli birimler maaş açısından daha fazla (yoğunbakım, yenidoğan yoğunbakım, acil bakım gibi). Yükseklisans mezunu ve yabancı dil avantajlı, özellikle yurt dışı bağlantılı özel hastaneler senin için iyi olabilir. Başarılar

•  21-09-2012, 1:45 245165 Cevap 245164

moderatör:

Türkiye'de hemşirelik iş garantili meslekler arasında, hemşire açığı fazla, o yüzden özellikle özelde iş bulamama sıkıntısı yok. Maaşlar konusunda yaşam standartlarını çok fazla yükseltemeyen ücretler olsa da devlet memurları katagorisinde orta gelir diye düşünebiliriz. Bitirdiğin okullara göre değişmekle birlikte devlette bir hemşire şuan 2000-2500 arası maaş alıyor. Burada da hemşireliğin tüm alanları var, özellikli birimler maaş açısından daha fazla (yoğunbakım, yenidoğan yoğunbakım, acil bakım gibi). Yükseklisans mezunu ve yabancı dil avantajlı, özellikle yurt dışı bağlantılı özel hastaneler senin için iyi olabilir. Başarılar

Tesekkur ederim Moderator.

Boyle olduguna sevindim, cunku Amerika'da bile hemsire olarak is bulmak, hele de son senelerde zorlasti.  Burda da guya hemsire acigi vardi. Evet Turkiye'de de cok alan var, biliyorum, ama insallah istedigim alanda is bulmakta cok sorun yasamam. Amerika'da cok ugrastiriyor benim istedigim yerde is bulmak malesef. Cok ragbet var diye.

Istanbulluyum, oraya donmeyi dusunuyorum. Amerikan hastanesi, Anadolu saglik grubu, belki Ozel Acibadem hastanesi su anda arastirmalarimin da sonucu dusundugum hastaneler. En cok Amerikan hastanesini istiyorum, hakkinda iyi seyler duydum.

Tesekkurler cevabiniz icin. Baska arkadaslarin da fikirlerini bekliyorum...

•  21-09-2012, 20:00 245181 Cevap 245163

• Aysun PaközÇevrim dışı. Son etkinliği:03-12-2018, 14:20 Aysun Paköz
    • Sıralanmayanlar
    • Üye Oluş Tarihi 02-09-2012
    • öztrk
    • Toplam Mesaji 3
    • Toplam Puanı 34

İş konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağın bir meslek grubuna sahibiz ki çok şanslıyız, Türkiye'de her meslek bu kadar şanslı olamıyor malesef... Hemşirelik mesleğini sevmen ve bu konuda kendini geliştirerek buraya gelmen senin için çok iyi olur; özellikle özel hastaneler dil bilginden ve eğitiminden dolayı sana bir öncelik tanırlar. Ancak devlet hastanelerinde yönelirsen ilk etapta bu denli rağbet görmen pek mümkün olmaz ilerleyen zamanlarda kendini göstererek iyi yerlere geleceğine eminim. Burada seçeceğin bölümde deneyimin önemli yer tutar yani herhangi bir hastanede yenidoğan yoğun bakım istersen mesela ve iş deneyimin varsa bunu göz önünde bulundururlar eğer açık varsa da seni kırmazlar çünkü bir hemşirenin bir alanda branşlaşması önemli bir faktördür.. O yüzden istediğin alanlarda iş deneyimi edinmeye ağırlık ver derim ben. Maddi olarak ta özel sektörde devletten daha çok kazanırsın ama daha çok yorulursun ama her koşulda da geçimini çok rahat sağlarsın artık tercih sana kalmış :)))
  •  21-09-2012, 21:20 245187 Cevap 245181

Aysun Paköz:
    İş konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağın bir meslek grubuna sahibiz ki çok şanslıyız, Türkiye'de her meslek bu kadar şanslı olamıyor malesef... Hemşirelik mesleğini sevmen ve bu konuda kendini geliştirerek buraya gelmen senin için çok iyi olur; özellikle özel hastaneler dil bilginden ve eğitiminden dolayı sana bir öncelik tanırlar. Ancak devlet hastanelerinde yönelirsen ilk etapta bu denli rağbet görmen pek mümkün olmaz ilerleyen zamanlarda kendini göstererek iyi yerlere geleceğine eminim. Burada seçeceğin bölümde deneyimin önemli yer tutar yani herhangi bir hastanede yenidoğan yoğun bakım istersen mesela ve iş deneyimin varsa bunu göz önünde bulundururlar eğer açık varsa da seni kırmazlar çünkü bir hemşirenin bir alanda branşlaşması önemli bir faktördür.. O yüzden istediğin alanlarda iş deneyimi edinmeye ağırlık ver derim ben. Maddi olarak ta özel sektörde devletten daha çok kazanırsın ama daha çok yorulursun ama her koşulda da geçimini çok rahat sağlarsın artık tercih sana kalmış :)))

Tabii, deneyim konusunda katiliyorum. Turkiye'ye istedigim alanda tecrube sahibi olur da gidersem super olur. Ugrasiyorum iste, bakalim. Sanirim Turkiye'de devlet memuru hic olmayabilirim. Surekli sadece ozelde calisirim gibi geliyor bana.

Amerika'da da mesela insanlar is garantili diye hemsireligi seciyorlar, ama boyle platformlara gelip is bulamadiklarini soyluyorlar. Herkes de, tabii bulamazsin, artik acik yok filan diyor. Burda istedigin bolume girmek de cok zor. Velhasil bu forumda da Turkiye ile ilgili tam tersini duymak hosuma gitti.

Cevabiniz icin tesekkurler.

•  21-09-2012, 22:08 245188 Cevap 245187

Kanada'da şartlar nasıl acaba? Ben Türkiye'de hemşirelerin hemşirelik yapabildiklerini düşünmüyorum açıkçası. Hele devlet hastaneleri tam rezalet. Hiç bir şekilde eğitimin ve kendini geliştirmenin değeri yok. Anadolu Sağlık Merkezi ve Amerikan Hastanesi bildiğim kadarıyla hemşirelik hizmetlerinde kaliteye önem veriyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi'nde acil sorumlusunun bir ebe olduğunu duymuştum. Bu da hemşirelere değer verilmediğinin göstergesidir bence. 

•  21-09-2012, 22:42 245192 Cevap 245188

Bana sorduysaniz, ben Kanada'da degilim, Amerika'dayim. Benim bulundugum yerde hemsirenin sorumluluklari coktur. Cunku doktor yoktur her yerde, sadece acilde vardir. Doktor hastasini gunluk gorur ancak, onun disinda diyelim ki hasta fenalasti, durumu stabil degil, hemsire mudahale eder. Olmadi, oteki hemsireleri cagirir, doktora telefon edip yeni emirler alinir uygulanir. Kosup doktoru cagirmak gibi birsey yok yani. Burda hemsireler doktor gibi hasta muayene eder, bulgularinda cok anormallik varsa doktora danisir filan. Mesela acile hasta gelirse hemsire muayene eder. Doktor da 2. bir muayeneyi yapar. Damar acma, kan alma filan yardimci calisanlar, ya da hemsireler tarafindan yapilir, doktor tarafindan yapilmaz. Ben Turk ve Amerikan hemsireler forumuna bakiyorum da, mesela yasanilan sorunlara, cok sasiriyorum. Sanki Turkiye'deki hemsirelerin en buyuk sorunu hastanin altini  degistirmek, daha buyuk bir sorun goremedim. Bana komik geliyor bu, cunku boyle bir soruna Amerikali hemsireler gulerler. Bizim dertlerimizin, sorunlarimizin yaninda kucucuk kaliyor alt degistirmek cunku. Turkiye'de hemsirelik hasta odakli degil de uygulama odakli gibi geldi bana. Bunu da yanlis buluyorum.

Burda en cok sevdigim sey, profesyonellik on siradadir. Hasta senin suratina da tukurse sen ona bagiramazsin, sen bir profesyonelsin, herseyi usulune gore yaparsin, guvenlik cagirirsin, polis cagirirsin gerekirse, ya da hastanenin belirledigi baska kurallar iste. Asla hastaya ya da yakinina kaba davranamazsin, buyuk yaptirimlari vardir, zaten niye davranalim ki? Saglik personellerinin amacina cok ters bunlar zaten. Bunun gibi, hasta da saglik calisananina kibar davranir, emir veremez. Bunu daordum Turkiye'de.  Ben bu konuda Turkiye'deki devlet hastanelerini icler acisi buluyorum. Benim de isim dustu, yakinim da dustu, ve baska insanlarin da hikayelerini okudum. Gozumle gordum hemsire hastaya direk bagirarak konusuyor durup dururken, yani azarlamalar filan... Asla Amerika'da goremezsiniz boyle bir muamele.

Zaten benim Turkiye'de kaliteli bir ozel hastanede calismak istememin bir numarali sebebi budur. Hastaya verilen deger, profesyonel yaklasim. Ben sagimda solumda mahalle karisi gibi bagiran hemsirelerin arasina giremem. Ben alistigim standartlarda is ariyorum. Sanirim bahsettigim 3 hastane bu konuda benim geldigim yere yakin. 

Sanirim Kanada'da da hemsirelik Amerika'dakine yakindir. Asagiladigimi dusunmeyin, ama dogruya dogru. Turkiye'nin bu konuda cok gelismesi lazim.

Bu arada cevaplar icin tesekkurler. Baska arkadaslarin da fikirlerini bekliyorum. 

•  21-09-2012, 22:54 245193 Cevap 245192

Amerika'da da bu konuda begenmedigim seyler var tabii. Mesela benim bolum hemsire tutamiyor, cunku asiri stres altinda, ve yetersiz elemanla calismaya herkes dayanmiyor. Evet benim bolumunun eleman yetersizligi gibi bir sorunu var bu yuzden. Calismadigim hergun eve telefon geliyor, bu gun calismak ister misin diye. O yuzden bizim de  durumumuz icler acisi.

Amerika'da sana hemsireler, "cok guzel bir meslek, tavsiye ederim, cok seversin" diye yaklasmazlar Turkiye'dekiler gibi. Bircogu, bazi gercekleri sunup, butun bunlari kaldirabileceksen ol, yoksa yanindan bile gecme bu meslegin der. Sorumluluklarinin cok fazla olmasi cok stres yaratiyor, hastaya acil birsey oldu mu senin sorumlulugun o hastayla ilgilenip gerekeni yapmak cunku. Kosabilecegin bir doktor yok.  Hastanin kanamasi mi basladi, durmuyor, yoksa nefesi mi kesildi birden nefes mi alamiyor, yasamsal bulgulari hizla dusuyor mu, bak basinin caresine simdi. Bunlarin hepsi basima geldi. Acil durumlarda gorevlendirilmis hemsireler var, onlara danisabilirsin ancak. Hastaya birsey olursa, ben birsey yapamazsam filan diye insan strese giriyor. Yani butun bunlari yapma da bana 10 tane hastanin altini degistir, ayni parayi al deseler, seve seve yaparim. Alt degistirmek de dert mi Allah askina? Yani ben burda sorunlari okudukca boyle dusunuyorum :)

Ben mesela 16 aydir calistigim yerde ruhsal olarak 10 yil yaslandim, hayat kalitemi dusurdu asiri stres.  Benim gibi cok var burda. Sartlari cok agir. Ona gore de dolgun maasi var, bayagi standartlarin ustunde yasarsin ama... Bilmiyorum deger mi.

Daha da ne sorunlar var su an aklima gelmiyor. Yani burasi da mukemmel degil, bir onceki cevabim iyi yonleriydi, bu da kotu yonleri. 

•  21-09-2012, 23:00 245194 Cevap 245193

Tekrar mesaj olmus.
  •  21-09-2012, 23:20 245198 Cevap 245194

Kanada'da hemşirelik bakımının kaliteli olduğunu, hemşirelere ve hemşireliğe değer verildiğini duyardık hep. Açıkçası Türkiye'deki zorunlu askerlik ucubesinden dolayı göçmenlik başvurusu yapmayı bile düşünmüştüm. Tabi şartları tam olarak bilmediğim için şimdilik askıda.
  •  21-09-2012, 23:33 245199 Cevap 245198

lDeimosl:
    Kanada'da hemşirelik bakımının kaliteli olduğunu, hemşirelere ve hemşireliğe değer verildiğini duyardık hep. Açıkçası Türkiye'deki zorunlu askerlik ucubesinden dolayı göçmenlik başvurusu yapmayı bile düşünmüştüm. Tabi şartları tam olarak bilmediğim için şimdilik askıda.

Sen nerde calisiyorsun? Yani hangi sehirde? Ve ozel hastane mi? Memnun degil misin?

•  21-09-2012, 23:50 245200 Cevap 245199

Ben son sınıf öğrencisiyim, ancak uygulama dersleri vs. nedeniyle sahayı biliyorum. Kaliteli bir özel hastane devletten kat kat iyidir. Devlette her şey torpile bakar, özelde kendini geliştirmeye ve çalışmaya... Devlette lisans ve lisansüstü eğitimin ücret ve özlük hakkı olarak değeri yoktur, kaliteli özel hastanelerde vardır. Devlette kendini geliştirmenin de değeri yoktur, kaliteli özel hastanelerde vardır. O yüzden devlet yerine hemşireliğe değer veren özel hastaneler tercihimdir. Acıbadem hariç...
  •  22-09-2012, 0:10 245201 Cevap 245200

lDeimosl:
    Ben son sınıf öğrencisiyim, ancak uygulama dersleri vs. nedeniyle sahayı biliyorum. Kaliteli bir özel hastane devletten kat kat iyidir. Devlette her şey torpile bakar, özelde kendini geliştirmeye ve çalışmaya... Devlette lisans ve lisansüstü eğitimin ücret ve özlük hakkı olarak değeri yoktur, kaliteli özel hastanelerde vardır. Devlette kendini geliştirmenin de değeri yoktur, kaliteli özel hastanelerde vardır. O yüzden devlet yerine hemşireliğe değer veren özel hastaneler tercihimdir. Acıbadem hariç...

Anladim. Ben de seninle ayni fikirdeyim bu konuda. Egitimimi, bilgimi, tecrubemi kullanabilecegim, hem kendimi hem etrafimdakileri gelistirebilecegim, saygi gorecegim, hastalarima da faydali olabilecegim, onlara hak ettikleri ozeni gosterebilecegim bir ortam istiyorum. Bu da sanirim kaliteli bir ozel hastanede gerceklesebilecek.

RSS haberlerini XML olarak görüntüle