Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,353 hemşire olduk

şunda ARA

amir

Son Mesajınız 19-06-2013, 18:58 hmş66 tarafından gönderildi. 4 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  10-04-2013, 23:54 249304

arkadaşlar BİZ bir rapor hazırlıyoruz ve görüşlerinizi almak istedim lütfen yönetmelik bilen hemşire arkadaşlar ve forum yöneticileri yardımcı olsunlar.şimdi biz devamlı hemşirenin amiri başhemşiredir hemşire yardımcı sağlık personeli değildir dedik durduk ancak bu konuda samimi görüşlerinizi öğrenmek istiyorum çünkü rapor hazırlayıp yetkililere başvuracağız. 1982 yılında çıkan yataklı tedavi işletme yönetmeliğine göre(sonradan bazı düzeltmeler yapılmış ve o düzeltmelerle birlikte olan son halinden bahsediyorum) 112.maddede devlet hastanelerinde(devlet ve eğitim araştırma hastaneleri) servis şef ve uzmanlarının tanımı yapılıyor ve orada normal devlet hastanelerindeki servis uzmanlarıyla ilgili olarak(şefler zaten malum disiplin amiri)113.maddede aynen şöyle deniyor"Şef ve uzmanlar servis, klinik veya laboratuvarlarında çalışan personelin görev ve hizmetle ilgili hususlarda amiridir."deniyor yani burada uzman hekimi tüm diğer personelin amiri yapıyor.ayrıca servis sorumlu hemşiresiyle ilgili olarak şöyle deniyor"Servis hemşirelerinin hizmette birinci derecede amiri olup servis şef ve uzmanlarının ve baş hemşirenin direktifleri ile hasta tedavi bakımının en iyi şekilde yapılmasıyla ve servisindeki düzen ve disiplini sağlamakla yükümlüdürler." burada da hemşirelerin amiri olan sorumlu hemşireleri servis şef uzman ve başhemşireye bağlıyor direktif kelimesi dikkat çekici.ayrıca servis hemşiresi için şöyle deniyor"132 – Hemşire, hasta ile tıbbi ve psikolojik bakımından devamlı ilgilenebilecek yapıda ve yetenekte sağlık meslek lisesi mezunu yardımcı sağlık personelidir." yani açıkça görülüyor ki servisteki uzman hekimler hemşirenin hatta sorumlu hemşirenin amiri konumunda ve hemşireler yardımcı sağlık personeli olarak geçiyor.  bu konuda neler yapabiliriz ?  ayrıca yataklı tedavi kurumları yönetmeliği ve ona bağlı çıkan tüm tebliğlerden ben size bir çok maddeyi aynen yazarım buraya ameliyathane sorumlusu yoğun bakım sorumlusu acil servis sorumlusu ve nöbetçi uzman tabipleri amir olduğuyla ilgili.hatta nöbetçi asistanla ilgili denetleme yetkisi var yine aynı yönetmelikte nöbetçi tabip ve nöbetçi hemşireyle ilgili maddeye bi bakın lütfen ahkam kesmeden önce:1             D – Nöbetçi Hemşirenin Görev ve Yetkileri :

Madde 184 – Nöbetçi hemşire, nöbetçi tabibin emrinde, onun direktiflerine göre, çalışır. Nöbet tuttuğu servis ve hizmet yerlerinde hastaları muayeneye hazırlamak, tabibin lüzum göstereceği tedavileri usulüne uygun olarak uygulamak, kendisine düşen kayıtları yapmak, durumu ağırlaşan hastaları nöbetçi tabibe bildirmekle yükümlüdür."   EVET ARKADAŞLAR NE DİYOSUNUZ BU YÖNETMELİKLERE VE NELER YAPABİLİRİZ?

•  11-04-2013, 17:52 249312 Cevap 249304

tabi böyle konularda kimse gerçekleri konuşmak istemiyor neler yapabilirizi konuşmak istemiyor ama arkadaşlar birgün bi olay olduğunda karşınıza bu yönetmelik maddeleri konulacak ve siz benim amirim değilsiniz diyemeyeceksiniz kimseye emin olun.henüz kimse disiplin amirinin ne olduğunu görev ve hizmetle ilgili amirin ne demek olduğunu bilmiyor bu meslekte yani evet benim disiplin amririm sağlık bakım hizmetleri müdürüyse soruşturmayı o açabilir fakat ytk yönetmeliğinde ilgili uzman hekim görev ve hizmetle ilgili hususlarda amiridir dediği için herhangi bir durumda dediğini yapmazsak yönetmeliğe göre bu suç teşkil eder ve taraflarca disiplin amirine ihbar durumunda buna da soruşturma açmak  zorundadır diye biliyorum.keşke herkes olumsuz olaylarla karşılaşmadan kanunları yönetmelikleri öğrenebilse
  •  11-04-2013, 18:43 249313 Cevap 249312

mesela sitemizin moderatorleri disiplin amriri(açma) ve diğer amirlerin yetkileri(açtırma) konusunda bilgi sahibi midir?
  •  19-06-2013, 18:51 251167 Cevap 249313

evet en son değişikliklerin olduğu yataklı tedavi, kurumları işletme yönetmeliğindeki bahsettiğiniz maddeleri ben de inceledim madde 112 de servis şef ve uzmanlarını tanımlamış yani kısaca devlet hastanelerindeki tüm uzman hekimlerden bahsediyor 113 te ise bunların servisteki o klinikte çalışan tüm personelin amiri olduğunu yazmış.yani ben şöyle yorumladım evet disiplin amirimiz farklı olabilir ancak servis uzman hekimi amirimiz sayılıyo ve emre itaatsizlikten disiplin soruşturmasını kendi açmaz ama ilgili disiplin amirine konuyu yazılı veya sözle iletirse disiplin amirin soruşurmayı açmak zorunda kalacaktır çinkü yönetmelik amirlik yetkisini devlet hastanesindeki tüm uzman hekimlere vermiş.arkadaşlar yasalardan yönetmeliklerden kaçamayız orda burda doktor bizim amirimiz değil diye bağıran hemşire arkadaşlar biraz yasa yönetmlik okursanız uzman hekimlerin amiriniz olduğunu göreceksiniz.
  •  19-06-2013, 18:58 251169 Cevap 251167

bu zaten çok açık ortada yani uzman hekimler amirimiz konumunda hatta asistan tabiplere bile hemşireyi denetleme yetkisinden bahsediliyor devlet hastanelerinde.ancak asıl yönetmelikte bizim dikkat çekmemiz gereken nokta bence hemşirenin görevleriyle ilgili diğer yazılanlar mesela hemşireyi yardımcı sağlık personeli ibaresi hala temel işletme yönetmeliğimiz olan bu yönetmelikte yerini almakta ve hala değişmemiş asıl olan bu yönetmelikten kalkması başka yönetmelikler bunun yan yönetmeliğidir çünkü.ayrıca nöbetçi hemşireyle ilgili nöbetçi doktorun(örneğin pratisyen tabibin) direktifiyle çalışır diyor yani asıl bunlkarla uğraşılmalı dile getirilmeli bence boş işlerle uğraşana kadar.ama bizim meslek adam olmaz neden çünkü bu konularda kimse yasaları konuşmuyor kulaktan dolma konuşuyor herkes mesle burda magazinsel bir konu olsaydı hemşireler doktor olacakmış diye balon bi haber olsaydı herkes atlardı ancak buna kimse yazmaz ben eminim ama olsun en azından yeni hemşire kardeşlerim okusunlar bilinçlensinler
RSS haberlerini XML olarak görüntüle