Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,342 hemşire olduk

şunda ARA

SML hemşirelik mezunları da üniversite okumadan atanabiliyor mu?

Son Mesajınız 19-08-2013, 21:26 hemsireyiz566 tarafından gönderildi. 4 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  18-08-2013, 21:15 255694

SML hemşirelik mezunları da üniversite okumadan atanabiliyor mu?

Merhabalar, ben üniversite sınavına hazırlanıyorum bu yıl hemşirelik seçmeyi düşünüyorum, başarılı bir öğrenciyim. 

Sağlık meslek lisesi mezunları da kpss ile hemşire kadrolarına yerleşiyor üniversite mezunları da, öyle mi? Durum böyleyse üni. okuyanlara haksızlık olmuyor mu kaldı ki üniversite mezunlarının atanmasına daha da öncelik verilmesi gerektiği kanaatindeyim...

Bu yıl bit gibi özel sağlık meslekleri açıldı bir de, bu sayıyı azaltacaklarına giderek artırıyorlar... 

•  19-08-2013, 3:03 255700 Cevap 255694

Cevap : SML hemşirelik mezunları da üniversite okumadan atanabiliyor mu?

Merhaba :) öncelikle sınav için hakkında hayırlısı olsun..

Senin de dediğin gibi slm mezunları da kpssyle atanıyor üniversite mezunları da. Ama derece/kademe farkıyla.  Bu konuyu daha da açacak olursam şöyle oluyor :

Liseyi bitirenler 13/3 (burdaki 13 derece,  3 de kademedir)
    Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 12/3
    2 yıllık önlisans mezunları 10/2 –1
    4 yıllık lisans mezunları ise; 9/1′den memuriyete başlarlar.

Örnek olarak Meslek lisesi mezunu bir sağlık memuru 12. derece 3. kademeden göreve başlar.

Her memur çalışığı her 1 yıla bir kademe, çalıştığı her 3 yıl bir derece atlar

Örneğin; 2007 temmuz ayında başlayan bir sağlık memuru 12/3′den göreve başlar. 4 yıldır kesintisiz çalışan personel 10/1′ine düşmesi gerekmektedir.

Şunu da belirteyim; bir memur diyelim ki 10.derecede, başka bir memur da 8.derece de olsun. 8.derecede olan memur 10.derecedeki memura göre daha fazla maaş alır. 

Sağlık meslek liseleri de sadece 2017 yılına kadar hemşire ünvanıyla mezun verecek. Dediğin gibi bir de özel sağlık meslek liseleri çıktı.. Umarım buna bir an önce çözüm bulup ve bu çözümü uygularlar... 

•  19-08-2013, 11:44 255710 Cevap 255700

Yanıt için teşekkürler.

Benim endişem şu, gerek devletteki gerek özeldeki sağlık meslek liselerinden binlerce hemşire mezun oluyor ya lise mezunları atanır da üniversite mezunları açıkta kalırsa ileride...

Atanmada öncelik üni. mezunlarına verilmeli diye düşünüyorum... Lise mezunuyla üni mezununun aynı unvana sahip olduğu tek ülke burası herhalde...

•  19-08-2013, 21:24 255736 Cevap 255710

Sağlık Bakanı geçenlerde bir konuşma yapmıştı bu konuyla ilgili. Burda bir başlıkta linki vardı,  bulabilirsem atarım linkini buraya, o konuşmayı bir dinle istersen. Orda önümüzdeki yıl sml mezunlarının artık hemşire yardımcısı olacağını söylemişti. Özeller sml mezunlarından çok lisans mezunlarını alırlar. Ama devlette kpss puanı öncelik olduğu için en azından şimdilik böyle olacak gibi görünüyor. 
  •  19-08-2013, 21:26 255737 Cevap 255736

İşte link bu :

http://tv.haberturk.com/programlar/video/ozel-roportaj-16-agustos-2013-mehmet-muezzinoglu/96242?csface=1

RSS haberlerini XML olarak görüntüle