Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,335 hemşire olduk

şunda ARA

bu sınav sistemi çok karışık!! yardım!!!

Son Mesajınız 27-10-2013, 15:03 güzel_kaya tarafından gönderildi. 3 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  24-10-2013, 20:08 257166

bu sınav sistemi çok karışık!! yardım!!!

ben 11. sınıf öğrencisiyim. sadece ygs ye girmek istiyorum. kaafama takılan şey şunlar
    -ygs ile 4 yıllık üniversite kazanılabilir mi ?
    -ygs ile üniversite okuyan ile lys ile üniversite okuyan arasında maaş farkı varmıdır varsa ne kadardır?
    -2 yıllık + 2 yıllık üniversite nasıl olur? 4 yıllık üniversiteyle eşmidir?
    -ygs de sadece 9. sınıf sorulmıcakmış. doğrumudur?
    - dikey ya da yatay geçiş hakkı nasıl kullanılır?

lütfen cevap verin. kafam çok karışık :((((((

""hemşire hanım serum akmıyoooo!!!""
  •  25-10-2013, 20:06 257172 Cevap 257166

Cevap : bu sınav sistemi çok karışık!! yardım!!!

Merhaba, konunu görünce geçen sene benim sorduğum tüm sorularla neredeyse aynı old. gördüm ve bildiğim kadarıyla yard. olayım dedim :)

1. cevap: evet kazanılabilir ve ygs ile yerleşilen okullara yüksekokul deniyor 4 yıllıktır.

2. cevap: henüz öğrenciyim ama maaş farkı olacağını sanmıyorum

3. cevap: Bilmiyorum :)

4. cevap: Tamamen doğru olduğunu söyleyemem. Ygs de 9. sınıf ağırlıklıdır tabii hatta 9. sınıfın tüm konuları dahildir ama bu derse göre değişiyor. Ör: mat. de 9. ve 10. dur. Onun için sınavda çıkacak olan konuları tek tek araştırmalısın. Bunun için bir Ygs kitabının içindekiler kısmına bakman iyi olabilir yada int. ten de bulabilirsin çıkacak olan konuları

5. cevap: Dikey geçiş 2 yıllık üni. bitiminde 2 yıl daha okumak içindir. Yatay geçiş ise üniversite okurken okulunu değiştirmek içindir. Yatay geçiş için Üni. 1.sınıfta not ortalamanı yüksek tutman gerekir Bu sayede ör: Samsun da okurken İst. daki bi okula geçebilirsin ama üni. nin 2. yılında geçersin, geçebilmen için 1. sınıftaki notlarının yüksek olması gerekir.

Bu arada eğer düz lisedeysen sana benden önemli bir öneri; bende senin gibi ygs den geçmek istiyordum hatta ygs'em daha iyiydi ama lys deki bir okula yerleştim. Lys zor gibi görünebilir ama asla onu boşlamamalısın. Sadece ygs ye odaklanırsan kaybetme olasılığın yüksektir. hatta bi kaç arkadaşım vardı geçen yıldan, ben ygs yi iyi yapıyorum lys ye girmeme gerek yok deyip sınava dek ygs çalıştılar. ygs de yorum soruları olduğundan sorular çok sürpriz olabiliyor. Sana tavsiyem ygs yada lys sadece ikisinden birine asılma. hazır 11. sınıftasın bol bol test çöz 11. sınıf konularına hakim ol böylece lys ye çalışırken 11. sınıf konuları için zorlanmazsın. Ama 11. sınf konularına çalışırken ygs ye de çalış bu yıl konulara hakim olabilirsen 12. sınıf senin için daha kolay geçer. Ben 11. sınıfta hiç ygs ye çalışmamıştım ve buna çok pişman olmuştum 12. sınıfta.

Ama ben sağlık meslek lisesindenim diyorsan tabii ki ygs ye ağırlık vermen senin için daha avantajlı olur. saglık meslekler ygs den ek puan alıyorlar ama lys den almazlar.

Gelecek yıl ki sınav için şimdiden başarılar. Hemşireliği kazanmak o kadar da zor değil :)  

•  25-10-2013, 22:39 257177 Cevap 257166

hemşirelik için maaş farkı yoktur aynı dereceden başlarsın

2+2 ne için sordun ama genelde olmaz.mesela açıktan 2 sene sosyal hizmet okursun sonra dgsye girersin 4 yıllık sosyal hizmete 3.sınıftan başlarsın.bu şekil olur. 

•  27-10-2013, 15:03 257188 Cevap 257172

merveCR7

cevabın çok teşekkür ederim baya açıklayıcı oldu. ben sağlık meslek okuyorum. o yüzden sadece ygs istiyorum. çünkü biz 9. sınıftan sonra hiç sayısal görmedik.
    benm bölümümde sayısal olacağı için lys de pek şanslı olacağımı düşünmüyorum.

""hemşire hanım serum akmıyoooo!!!""
RSS haberlerini XML olarak görüntüle