Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,335 hemşire olduk

şunda ARA

Fizyoterapist açığını hemşireler kapatacak

Son Mesajınız 22-12-2013, 22:34 selinay03 tarafından gönderildi. 53 yanıt.
( Toplam 54 Mesaj ) 2 Sayfadan 1 -   1 2 Sonraki >
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  31-01-2008, 16:17 41215

Fizyoterapist açığını hemşireler kapatacak

Devlet hastanelerindeki fizyoterapist açığını, hemşireler kapatacak. Sağlık Bakanlığı, hemşirelere temel fizik-tedavi hareketlerinin öğretilmesini istedi. Fizyoterapistler tepkili.

Oysa, bakanlık bir süre önce hemşireler ile yardımcı sağlık personelinin fizyoterapi alanında çalıştırılamayacağını bildirmişti.

Sağlık Bakanlığı, fizyoterapist açığını gidermek için tartışılacak bir karara imza attı.

Hastanelere bir tebliğ gönderen bakanlık, fizyoterapistlerden, tedavi için gerekli hareketleri hemşirelere öğretmelerini istedi.

Başhekimliklere gönderilen tebliğde, "Personel eksikliğinin giderilmesi için fizik tedavi kliniklerinde çalışan hemşirelerin, rehabilitasyon hizmetinin kalitesini artırmak amacıyla hizmet içi eğitimden geçirilmesi gerekmektedir" denildi.

Buna gerekçe olarak da, "kadro açığının hizmetlerin aksamasına neden olması" gösterildi.

Ancak Sağlık Bakanlığı bir süre önce il sağlık müdürlüklerini, "hemşire ve yardımcı sağlık personelinin yasal zorunluluk gereği fizik-tedavi alanında çalıştırılamayacağı" konusunda uyarmıştı.

Bakanlığın, bu uyarıdan kısa süre sonra, hemşirelerin fizyoterapist gibi çalıştırılmasını istemesi kafa karıştırdı.

Fizyoterapistler tepkili

Bakanlığın bu talebine fizyoterapistler tepki gösterdi ve hemşirelere temel fizik-tedavi hareketlerini öğreteceklerine dair tebliği imzalamayı reddetti.

Bakanlık bir yandan hemşireleri devreye sokmaya çalışırken diğer yandan da   836 fizyoterapistin alınması için harekete geçti.

Devlet hastanelerinde halen yaklaşık bin fizyoterapist görev yapıyor. Açığın temel nedeni ise, fizyoterapistlerin özlük hakları nedeniyle özel hastaneleri tercih etmesi...
  •  07-02-2008, 0:39 41997 Cevap 41215

Cevap : Fizyoterapist açığını hemşireler kapatacak

selam........Evet fizyoterapist açıklarını hemşirelerle kapatacaklar.Ben fizik hastanesinde çalışıyorum..açık kapatacaklardan biri ben olacağım.fizyoterapist gözetiminde elektroterapi uygulaması yapacağız ama daha başlamadık 2 haftaya başlarız... bakalım hakkımızda hayırlısı...yine bu konuyla ilgili paylaşımlarıma devam edeceğim....Acaba sertifika verilecek mi ? bunu bilemiyorum eğer bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim   Tongue Tied
  •  07-02-2008, 10:59 42025 Cevap 41215

bence herkes kendi işini yapsın derim ancak denildiği gibi fizyoterapistler genelde özel sektörü seçiyor.son alımlarda dikkat ettiniz mi.birçok fizyoterapist kadrosu açıkta kalmış.benim arkadaşımın kardeşide fizyoterapist ve özelde çok iyi alıyor ve durmadan maaş olarak daha iyiyleri teklif ediliyor 3500-4000 ytl.etik açıdan doğru bulmuyorum bir hemşire olarak.ancak hemşirelik mesleğinde hasta bakımı içinde zaten postüral drenaj,ekstremite hareketleri vs yaptırılıyor.bence fizyoterapist gözetiminde onların mesleki sınırlarını zorlamadan bir denge kurulabilir.ama hemşirelerin kendi mesleğini yapamadığı ülkemizde daha bize hangi işleri yükleyecekler BIRAKIN KENDİ İŞİMİZİ YAPALIM!
  •  08-02-2008, 0:24 42121 Cevap 42025

Haklısınız bıraksalar kendi işimizi yapsak ama nerde mecbur verilen görevi yapmak zorundayız.itiraz etsek sivri olarak kabul ediliyorsunuz ne yapacağımızı bilmiyoruz. yaşayarak göreceğiz herşeyi....Tongue Tied ama bu şekilde çalışan meslektaşlarımız varsa eğer paylaşmak isterim bu konuyu........
  •  08-02-2008, 16:58 42173 Cevap 42121

iyiki biz hemşireler varız pansuman malzemesi gibiyiz nerde yara acılsa kapatırız her derde devayız maasallah bakanlık her seyi bizden bekler oldu kendi görevimizi yapamıyoruz valla kimsede ses çıkarmıyor nedense

•  08-02-2008, 17:13 42179 Cevap 42173

Madem ki hemşire sayısı bu kadar fazla başka bölümlerin açıklarını bile kapatıyor, o zaman sağlık meslek liseleri neden tekrar açıldı?
  •  11-02-2008, 20:00 42440 Cevap 41215

bu konuyla ilgili kanun yasa ne varsa bildiğiniz benimle paylaşmanızı istiyorum.....elektroterapi odasında fizyoterapist eşliğinde çalışacakmışız. bu işin yaptırımı nedir itiraz hakkımız var mı ne yapabiliriz....iyi mi kötü mü birçok soru var kafamda ne yapmalıyım lütfen cevap yazarmısınız .....Sad

•  11-02-2008, 22:09 42451 Cevap 41215

merhaba arkadaşlar..

bence fizyoterapistlerin tepkileri çok yersiz.başka okulları bilemem ama biz zaten onların yaptıklarını öğreniyoruz ve uygulamaya çalışıyoruz.tabi onlar daha detaylı bir eğitim alıyorlar,sadece fizik tedavi üzerinde durup 4-5 yıl bu dalın eğitimini alıyorlar..Onlardan daha ii oldumuzu savunmuyorum..Keza hastalara diyetleri konusunda eğitim vermekte bizim görevimiz bu görevide saolsun diyetisyenler aldı..Acaba  kim kimin görevini elinden alıyor!..Acaba kimin daha tepkili olması gerekir!..

GÜZEL OLAN SEVGİLİ DEĞİL
    SEVGİLİ OLAN GÜZELDİR!..
  •  12-02-2008, 23:44 42558 Cevap 42451

selam arkadaşlar..                                                                                                                                                           

Ben ist fiz. ted.rehab.hast.de çalışıyorum.bu seneatananlardanım temmuzda.bizde ilk geldiğimizde

fizik salonlarında çalıştık.şuan cerrahi servisindeyim.gördüğüm ve duydugum kadarıyla uzun süredir fizik salonlarında çalışan arkadaşlar var ve onlar bu durumdan memnunlar.rahat cünki......sabah 08:30 da mesai başlıyor,öglen 12 de yemek tatili 13:30 a kadar 13:30 da başlıyorlar 15:30 dedimi de paydos.çıkış saatine kadar da dinleniyorlar.tabiki bu olay onlar için iyi.zaten fizyoterapist olarak yıllardır çalışmışlar şimdide belki tasdiklenmiş olacak.ama diger taraftan karşı çıkılmasını da anlıyorum.aynı durum bize yapılsa herhalde tepkisiz kalmayız....

•  21-03-2008, 16:10 47950 Cevap 42558

bence  bu durumun bi mahsuru yok hemşirelik mesleği açısından çünkü biz zaten onların gördüğü bir çok dersi görüyoruz tabi ayrıntılı değil ama neticede bilgimiz var...hemşirelerin bu alandada güçlenmesi bilgi ve beceri sahibi olması çok güzel bence bu yönüylede bakmalıyız meseleye
  •  21-03-2008, 21:49 48015 Cevap 47950

ARKADAŞLAR BİZE YÜKLENEN BİRŞEY YOK HATTA ELİMİZDEKİ GÖREVLERİMİZ DE BİRER BİRER GİDİYOR ELİMİZDEN.üniversite hastanelerine bakarsanız en basitinden kan almayı bile asistan yapıyor daha bize ne kaldı sadece ANT almak mı?böle düşünürsek daha çok şey kaybedicez ve hiçbirşey kazanamicaz,bence gayet güzel bir karar alınmış.zaten biz mesleğimize sahip çıkmış olsaydık fizyoterapist ve diyetisyen diye birşey olmayacaktı.
  •  24-03-2008, 13:47 48328 Cevap 48015

her şey sağlık içinSmile
  •  25-03-2008, 11:01 48391 Cevap 48328

Neden başka bir gruba değil de bize öğretiliyorki.Çünkü biz yedek kupon ara sınıfız.Nasıl sekreter gibi ,memur gibi,hasta bakıcı gibi kullanıldıksa fizyoterapist gibi de çalıştırılırız.Yasayla kuralla belirlenmiş iş tanımımız mı var?Hayır diyecek benim işim de şu diyecek gücümüz mü var?
  •  07-04-2008, 9:27 49506 Cevap 48391

benim abimde fizyoterapistt  bu haberi  öğrenirse  evde kavga çıkarr   

YARDIM EDİN   :)

sen ancak benim MAZİLERİMDEKİ bir ANI NIN sonundaki nokta olursun!!!
  •  07-04-2008, 12:32 49514 Cevap 49506

zaten bunlarıda yapıodukkı :D

•  09-04-2008, 19:06 49725 Cevap 41215

ben hic şaşırmadım,bircok yerde hala hemşire  ,sekreterlik  YAPIYOR
  •  27-05-2008, 0:45 53163 Cevap 49725

maalesef arkadaşlar bizim kadar çok ezilen ve emeğinin karşılığını alamadığı gibi kariyeri de olmayan bir meslek grubu daha yok onca sene dirsek çürüt senin iliğini kurutacak sabrını bırakmayacak kadar ezsinler

•  27-05-2008, 21:52 53225 Cevap 48015

arkadaşlar bu habere sevinmenız gerekırken acık kapatcaz dıye uzuluyorsunuz. kesınlıkle sertıfıkada verılmesı ıcın ugrasalım. fızyoterapıst dıyetısyen nedır, elimizden alınan görevler keske sertıfıkada alabılsek. iş yukunden kacmak degıl yaptıgımız ısı göstermeye calısalım.
  •  23-06-2008, 1:27 56121 Cevap 53225

Hemşirelik bence çok önemli ve kutsal bir meslek. acilde bazen hayat kurtaran,bazen yoğun bakımda hasta bakıcı gibi hastanın tüm ihtiyaçlarını karşılayan bazende doğumhanede bebek doğurtan. Siz hemşireler o kadar çok şey yapıyorsunuz ki farkında değilsiniz. Ancak Türkiye'de bu mesleği yapmak çok zor çünkü insanlar yaptığınız bu önemli şeylerin değerini hiçbir zaman bilmiyor. Ben en çok sizi şu noktada anlamıyorum kendi mesleğinin büyük haksızlıklara maruz kaldığını düşünen hemşireler nasıl başka bir meslek grubuna da aynı şeyi yapıyor? şunu öncelikle belirtmek istiyorum hemşire ,fizyoterapist ,doktor bu meslek grupları temel ortak birçok ders alır ancak bir fizyoterapist:'' biz doktorların aldığı birçok dersi aldık evet bizde doktor olabiliriz'' yada bi doktor ''ben fizyoterapist olabilirim'' demezken siz nasıl hemşirede fizyoterapist olabilir diyebilirsiniz. Çünkü ben bir fizyoterapistim asla doktor yada hemşire olamam. Lütfen kendi meslek haklarınızı korumak adına başka mesleklerin eğitimini almadan ben yaparım diye atlamak yanlış bir taktik.Hasta çok önemli ve fizik tedavi görmesi gerekiyorsa fizyoterapiste bırakmak hasta için en doğrusu.
  •  14-07-2008, 10:10 58659 Cevap 53225

Sevgili hemşire arkadaşlar tabi bazılarınızı tenzil ediyorum fakat bu anlamsız mesajlarınız için tebrik (!!!!) ediyorum sizi.O kaadar kolay olsaydı bu okul 4 yıllık olmazdı.Bizim mesleğimizi elimizden alıyorlar diyorsunuz ya bize ve diyetisyenlere fizyoterapistlik mesleği ve hemşirelik mesleği tüm dünyada ayrı kulvarlarda olan ayrı eğitimleri olan meslekler.Kaldı ki sizin mesleğiniz yani HEMŞİRELİK son derece kutsal ve kabul görmüş bir meslek.Sizler bunca yıl bunun için mi okudunuz.Bilmediğiniz bir işi yapmak için mi.Elektroterapi ün,tesinde bikaç aleti çalıştırmaktan başka ne yapabilirsiniz cok merak ediyorum 2 haftada hangi rehabilitasyon yöntemini öğrenebilirsziniz.Fizyoterapist değil ancak fizik tedavi teknikeri olabilirsiniz ki onun için bile tekniker arkadaşlar  2 sene okuyorlar.Bu bakanlığın verdiği bir karar olabilir ama hem tıp etiğine hem de meslek etiğine üzülerek söylüyorum ters düşmektedir.Bazı arkadaşlar nolucak biz de onların derslerini görüyoruz demiş o zaman hepimiz birer öğretmen bizler bir iki haftalık sizin gibi sertifikalarla doktor, labotrantlar ve sağlık memurları hemşire (ve bu liste daha da uzayabilir)  olabilir.Sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyuorum herkesin kendi bildiğini yaptığı ve kendinden cok hastaların sağlığını önemsediği ve sınırlarını bildiği bir ortamda tekrar görüşmek dileğiyle...
  •  18-07-2008, 14:36 59303 Cevap 41215

tabi açık olur bu bölümün puanı öss de uçmuş gitmiş,puanım tutsa hemen bu böl.tercih edecektim ben,bu şekilde kapatacaklarına buranın puanını hemşirelikten az yüksek yapsalar ne iiii olur
  •  18-07-2008, 14:43 59306 Cevap 41215

yada bi sınav yapsalar başarılı olan hemşireler 2 sene eğitim alıpta bu işe başlasa, duyduğum kadarıyla fizyoterapisliğe geçilsede yine kadro hemşirelikte old.için maaş hemşirelik maaşı oluyormuş bu doğru mu
  •  18-07-2008, 20:00 59382 Cevap 41215

bence herkes kendi işini yapmadığı için fızyoterapıstler,psıkologlar oluşmuş normalde bı dusunsek bız hastayı kaç aşamada incelıyoruz bı hemşire olarak fızıksel duygusal toplumsal vs. bız eğer fızıksel anlamda ılgılenebılseydık fizyoterapıstler olamazdı bu bızım mesleğimizin bı parcasıydı ve bunu yapamadık onlar devraldı inşallah şimdiki yuksek hemşireler zaten fızyoterapıste ıhtıyac bırakmayacaklar gorevımızın bı parcasını gerı devraldık dıye dusunelım bence
    bazı şeyler sessizlikte kalmalı.....
  •  18-07-2008, 20:10 59389 Cevap 41215

ben 8 yıl çalıştım fizik tedavi kliniğinde çok rahat kebap iş nöbet yok  beni alsalar tekrar hiç durmam giderim şimdi ameliyathane hemşiresiyim nöbetlerden bıktım hemşirelik zor iş özelliklede erkek hemşirelik bide 4-b li olunca daha kötü

•  18-07-2008, 21:58 59446 Cevap 59389

yaaa arkadaşlar tüm yazılanları hayretler içinde  okudum...bizler hemşirelik meslegini yüceltmek ve istedigimiz konuma getirmek için çabalamıyormuyuz... bırakın herkez kendi meslegini yapsın.. zaten yıllarca hemşirelik meslegi kendi  görevi dışındada çalıştırılanlar yüzünden eziliyor..herkesin işi yaptırılmaya çalışılıyor..hemşire röntgende,, hemşire laboratuvarda,,hemşire  eczanede,,hemşire  sekreter,,hemşire fizyoterapist.  peki  bunları yapacaksak  yıllardır verilen  çabalar ugraşlar  boşunamı  ........bırakın lütfen hemşire  hemşirelik  görevini yapsın...birde şu mevzu var rahat nöbeti yok kebap yer diyenlerde meslegini yapmaktan kaçanlardır. kendi  rahatları için meslegimizi lütfen ayaklar altına aldırmayalım.....bakanlıgın bu uygulamasınada  karşıyım.....hemşire her meslek  grubuna   tampon  olmamalı.....
    KİN İNSAN YÜREGİNE YÜK,, DÜŞÜNCESİNE GÖLGEDİR. nazım hikmet
  •  18-07-2008, 22:13 59454 Cevap 59446

gözünüz aydın umarım sizin için  iydir,,,bizim polisliktede her yeere biz bakıyoruz işimiz zor
  •  18-07-2008, 22:46 59467 Cevap 41215

hemşirelik terimi büyük bir alanı kapsıyor.Ama hemşireler yıllardır bu işleri ek iş gibi gördükleri ve yapmadıkları için fizyoterapist fiziktedavi gibi kavramlar ortaya çıktı bence.Bu olaya iyi tarafından bakılmalı.Önemli olan hastaya nasıl bakım verebildiğimizdir.BU

•  18-07-2008, 22:47 59468 Cevap 41215

Hemşirelik terimi büyük bir alanı kapsıyor.Ama hemşireler yıllardır bu işleri ek iş gibi gördükleri ve yapmadıkları için fizyoterapist fiziktedavi gibi kavramlar ortaya çıktı bence.Bu olaya iyi tarafından bakılmalı.Önemli olan hastaya nasıl bakım verebildiğimizdir,bu işi kimin yaptığı değil.

•  16-08-2008, 13:52 65549 Cevap 49514

ben bir fizyoterapist olarak sizin yaptığınız şeyi merak ediyorum...4senelik eğitim süresince 100ün üstünde ders aldık sizin yaptığımızı zannettiğiniz şey kol kaldırıp bacak indirmekmi?hayret doğrusu...sizin kinezyoloji,fonksiyonel nöroanatomi,proprioseptif nöromusküler fasilitasyon,pediatrik reh,manuel terapi,........ gibi şeylerden haberiniz var mı aceba...anatomi olarak sadece kafa kemiğinde 1500tane yapıyı biliğimizin farkında mısınz?herkes kendi işini yapsın ben serum takmadan anlamam siz de rehabilitasyondan bunu anlayın ve ona göre konuşun bence...teşekkürler
  •  16-08-2008, 14:13 65557 Cevap 59382

böyle düşünen birinin sağlık sistemini ve sağlık ekibini bilmediği çok açık siz fizyoterapiyi kol kaldırıp bacak indirmek yada hastanın sırtına vurmak olarak algılıyosunuz heralde...hemiplejinin fizik tedavisinde ne yapabileceğinizi yazarsanız sevinirm.yanlış anlamayın benm ailemdede hemşire var;annem ve ablam sizin mesleğiniz çok kutsal ama sadece bilmediğiniz alanlarda konuşmadığınız sürece....anlaşılan siz iyi bir hemşiresiniz bu zamana kadar kaç tane hemipleji hastasını hiç sekel bırakmadan taburcu ettiniz merak ettim doğrusu!!!ama hata biz fizyoterapistlerde kendi özlük haklarımızın arkasına düşüp meslek kanunu çıkartamadığımız için.... size önerim çalıştığınız yerde fizik tedavi ünitesine gidin ve bir fizyoterapistle konuşun o size doğruları gösterecektir.bir sekreter doktorluktan ne kadar anlıyosa bi hemşirenin fizik tedavidende o kadar anladığını farkedeceksinz...bırakın herkes uzman olduğu işi yapsın,yapmasada en azından başka mesleklere değil kendi mesleğine saygı duysun...okuduğunuz için teşekkürler...umarım yanlışınızdan dönersiniz...
( Toplam 54 Mesaj ) 2 Sayfadan 1 -   1 2 Sonraki >
RSS haberlerini XML olarak görüntüle