Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi
Hemşire Forumları | HEMŞİREYİZ.BİZ

86,335 hemşire olduk

şunda ARA

OKUL HEMŞİRELİĞİ

Son Mesajınız 27-09-2010, 20:08 seçil yuncu tarafından gönderildi. 29 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  12-08-2008, 23:45 64385

OKUL HEMŞİRELİĞİ

Arkadaşlar okul hemşiresi olarak çalışan var mı?eğer varsa çalışma koşullarını, görev yetki ve sorumluluklarını paylaşabilir mi?

•  13-08-2008, 17:37 64544 Cevap 64385

Cevap : OKUL HEMŞİRELİĞİ

evt arkadaşlar bende çok merak ediyorumo okul hemşireliğini
  •  13-08-2008, 22:50 64637 Cevap 64544

okul hemşiresi nasıl olunuyoo .??devlet atamasıyla mı olacak??
  •  14-08-2008, 0:19 64671 Cevap 64637

bi cvp gelse bilen birinden okul hemşireliği ile ilgili ben ankara başlicak diye d duymuştum
  •  14-08-2008, 13:30 64795 Cevap 64671

hala cevap veren yok muuuuuuuuu???????????
  •  16-08-2008, 23:14 65794 Cevap 64795

bu konuyla ilgilenen yok sanırım.
  •  16-08-2008, 23:55 65806 Cevap 65794

MEMURLAR NETTE ÖĞRENEBİKİRSİN BENİMDE BİLGİM YOK
    Try to see what no one else has seen. Try to think what no one else has thought. Then you will be what no one else has been.

•  16-08-2008, 23:57 65808 Cevap 65806

arkadaslar okul hemşireliği branş olarak yeni yasamızda ismi geçti ama henüz okul hemşireliği die bir atama yapılmadı diye biliyorum..kim biilr belki onumuzdeki atamalarda yapılır..
  •  28-08-2008, 11:22 69343 Cevap 65808

selam, arkadaşlar. sağlık bakanlığının okul hemşireliği adı altında bir projesi var. ama mecliste bekliyor. eğer kabul edilirse okul hemşireliği hemşireliğin bir branşı sayılacak.

ama özel okulların çoğunda okul hemşireliği yapılmakta. ben de özel bir okulda okul  heşiresi olarak çalışıyorum. özel okullarda çok yaygın bir uygulama. ben bir doktorla beraber çalışıyorum, ama okul sağlık biriminde sadece hemşiresi olan okullar da var.

halk sağlığı dersinden hatırlarsınız, sağlık eğitimi, sağlık taramaları, bağışıklama, danışmanlık, küçük şikayetlerin ve ilaç kullanımının yönetimi, erken tanı gibi konularda görev alıyoruz. ancak dediğim gibi, özel okullarda olduğu için, öğrenciler zaten bağışıklanmış, taramalardan geçmiş olarak geliyor. bu sebeple bu konularda çok etkin olamıyoruz. ancak daha çok ilaç kullanımı ve acil bir durum olursa diye ilkyardım üzerinde odaklanıyoruz. ayrıca okul yönetimi, öğretmenler ve veliler arasındaki yoğun bilgi iletme trafiği de var tabi ki. okul hemşireliği bir bakıma iş yeri hemşiresi gibi de çalışıyor. çalışanlar, öğretmenler de eklenince hizmet alan kişi sayısı artıyor.

bence, devlet okullarında da böyle bir uygulama getirilmesi şart. çünkü şikayetlerin erken tespiti, bir çocuğun hayatını bile değiştirebilir. devlet okullarında okul hemşireliği hizmetliler tarafından yapılıyor. buna kendi yiğenimin başına gelen bir kazayla tanık oldum. ve çok üzüldüm. 

umarım bu alanda çalışmalar hızlı! bir şekilde tamamlanır ve asıl bağışıklanması gereken, asıl sağlık hizmeti görmesi gereken öğrencilere ulaşır, taramalar yapabileceğimiz, daha etkin olarak görevimizi yapabileceğimiz bir ortama kavuşmuş oluruz. okul hemşireliği geliştirilmesi gerekn bir konu.

bu arada aranıza yeni katıldım umarım birbirimize faydalı olur, hoş zaman geçiririz Big Smile

HERŞEY GÜZEL OLACAK...
  •  01-09-2008, 13:37 70888 Cevap 69343

aramıza hoşgeldiniz bilgiler içinde tşkler...

" AKŞ & BŞK "
  •  01-09-2008, 14:45 70921 Cevap 70888

merhaba bende okumuştum hatta ilk ankarada başlicakmış özellerde olduğunu kardeşimden biliyorum devlette nezaman olur muamma tabii gül_me size bir sorum olacaktı özel okullarda ücret baya azmış çok merak ediyorum ne kadar alıyorsunuz

buarada verdiğiniz bılgıler için teşekürler..

•  08-09-2008, 12:10 73167 Cevap 70921

selam arkadaşlar

ücretler düşük gerçekten. 1 seneye yakındır zam almamıştım mesela. yeni zamla birlikte 1 200 oldu.

HERŞEY GÜZEL OLACAK...
  •  19-09-2008, 15:10 75590 Cevap 73167

arkadaşlar. çok komik şeyler oluyor. milli eğitim bakanlığı okullarda boy ve kilo takibi yapılmasını emretmiş. ayrıca da göz taramaları yapılmasını da emretmiş. ama kime biliyor musunuz. okullardaki rahberlik bölümüneStick out tongue

milli eğitim bakanlığını kınıyorum. hemşirelik mesleğinin bir kolu olan okul hemşireliğini bir an önce mecliste gündeme getirip devlet okullarında bu kolu destekleyeceklerine, bizim yapacağımız işi başka bir meslek grubuna devrediyor. çok yazık valla..

ama artık bu ülkede hiç birşey beni o kadar da çok şaşırtmıyor. gülüyorum...

HERŞEY GÜZEL OLACAK...
  •  19-09-2008, 15:18 75594 Cevap 75590

13 eylülde genelge yayınlanmış ama devlette kadrolu mu olmak gerekio okul hemşireliği için ben yeni mezunum bilgisi olanlar lütfen paylaşırsanız sevinirim.ayrıca okul hemşireliği için sertifika gerekio mu?
    Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruat. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  •  17-10-2008, 14:49 80178 Cevap 64385

arkadaşlar; ben okul hemşiresi olarak çalışmaktayım. yeni başladığım için bilgiye ihtiyacım var. lütfen biri bana ulaşabilirmi. lüüüüütfeeeeen
  •  27-10-2008, 10:28 81785 Cevap 80178

Ben yedi yıldır okul hemşiresi olarak milli eğitim bakanlığında çalışmaktayım.Bir kere çalıştığınız okul yatılı bölge okulu mu?Size yardımcı olmam için biraz açıklama yazın ve hangi konularda sıkıntınız varsa bildiğim kadarıyla yazmaya çalışayım.
  •  27-10-2008, 10:45 81790 Cevap 73167

Neden bazi kizlarimiz sirin bir hayvancagiz gördüklerinde "inanmiyorum!" derler, inanilmayacak olan nedir?

merhaba üniversite hastanesinde yoğunbakımda çalışıyorum bende o kadar alıyorum pekte düşük değil diye düşünüyorum.çalışma şartlarıda bizimki kadar değildir

akıllı kadın başı erkek omzuna ağır gelir:)
  •  27-10-2008, 11:03 81795 Cevap 81785

ben bir yıldır özel bir okulda çalışıyorum. öğrencilere ilaç verme prosedürünüz nedir. görev yetki ve sorumluluklarınız neler?

•  27-10-2008, 11:29 81800 Cevap 81795

merhabalar milli eğitime bağlı okul hemşireliği nasıl oluyo ne yapmamız nereye başvurmamız gerekiyo ????? bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekürler..

•  27-10-2008, 11:29 81801 Cevap 81795

merhabalar milli eğitime bağlı okul hemşireliği nasıl oluyo ne yapmamız nereye başvurmamız gerekiyo ????? bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

•  27-10-2008, 11:31 81802 Cevap 81795

Öğrencilere doktor istemi dışında hiçbir ilaç veremeyiz gerçi bunu öğretmen ve idarecilerine anlatması çok zor sizden hep ne olacak bir ilaç vermeniz isterler ama böyle bir yetkiniz yok.Çıkacak bir sorunda sorumluluk tamamen size ait siz doktorun yazdığı reçeteyi uygulamakta görevlisiniz.Enjeksiyon bile riskli bir konu onu da reçeteli,penisilin türevi olmayanları uygularsınız.Pansuman ve gereçleriniz varsa dikiş alırsınız sizi aşacak durmlarda sevk edersiniz.
  •  27-10-2008, 11:36 81804 Cevap 81795

merhabalar ben milli eğitime bağlı okul hemşireliği

nasıl olunuyor bu konuda bilgi vermenizi rica edecektim

hemşirelik mezunuyum milli eğitime bağlı okul

hemşiresi olmak istiyorum detaylı verirseniz çok

sevinirim şimdiden teşekkürler

•  27-10-2008, 11:38 81805 Cevap 81802

DMS şimdiki adı KPSS yi kazanıp personel alımlarında MEB tercih etmiştim benden sonrada personel alındı son yıllarda alım yapıldı mı bilmiyorum ben 2001 de başladım.Siz personel alımlarını takip edin eğer ilk atama ise yok zaten çalışıyorsanız durumunuz farklı olur.
  •  27-10-2008, 11:46 81808 Cevap 81805

feyza yazar, daha ayrıntılı bilgi için pansiyonlu okul yönetmeliğine bakabilirsiniz orda sağlık çalışanının görevleri diye yer alıyor.
  •  27-07-2009, 21:28 128627 Cevap 80178

Okullarda artık sağlık hizmetleriyle ilgilenecek, 'okul hemşireleri' görev yapacak. Hemşirelerin çalıştığı yer ise hastane değil okul olacak. Okullarda artık sağlık hizmetleriyle ilgilenecek, öğrencilerin ve okul personelinin sağlığının korunması ve geliştirilmesinden sorumlu “okul hemşireleri” görev yapacak. Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan Hemşirelik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’na göre hemşirelik 32 branşa ayrıldı. Bu branşlar arasında “okul hemşiresi” de yer alıyor. Okul hemşireleri hastane yerine okullarda görev yapacak. Öğrencilerin ve okul personelinin sağlık hizmetlerinden sorumlu olan okul hemşireleri, Sağlık risklerinin erken tanılanması ve uygun girişimlerin planlanması, gereken önlemlerin alınması ve sağlık birimi malzeme ihtiyaç tespiti konusunda okul idaresiyle koordinasyonu sağlayacak. Okul hemşiresi okula yeni gelen öğrencilerin sağlık ekibi tarafından değerlendirilmesinden, öğrencilerin 6 aylık periyodik sağlık taramalarının (görme, işitme, ağız-diş sağlığı, büyüme ve gelişme, ruh sağlığı vs. taramaları) planlanmasından, öğrenci ve okul çalışanlarının sağlık kayıtlarının tutulmasından sorumlu olacak. Hastalanan ve acil müdahale gerektiren öğrenci ve personelin doktor istemiyle tedavisi ve bakımıyla ilgilenecek, değerlendirmeleri hemşire gözlem formuna kaydedecek. Kronik hastalığı ve alerjileri olan öğrenciler için öğrencinin kendisi, aile ve öğretmenine sağlık danışmanlığı yapacak. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri arasında koordinasyonu sağlayacak ve sağlık danışmanlığını yürütecek. Okulda çevre sağlığını ilgilendiren durumları kontrol edecek. CİNSEL EĞİTİM VE RUH SAĞLIĞI HİZMETİ VERİLECEK Okul hemşiresi öğrencilere doğru sağlık bilgilerinin aktarılması ve olumlu sağlık davranışlarının geliştirilmesi için Sağlık Eğitimi (temizliğin önemi, kazalar ve hastalıklardan korunma, ilkyardım, sigara ve alkolün zararları ve cinsel eğitim... vs. gibi) faaliyetlerini yürütecek. Okulda yürütülen ruh sağlığı çalışmalarının (madde bağımlılığı, yeme bozukluğu, dikkat bozukluğu, öğrenme bozukluğu, depresyon, anksiyete, antisosyal davranış ve saldırganlık.. vs.) sonucunda sorun saptanan öğrencilerin, öğrenci-öğretmen-aile irtibatını sağlamak ve ilgili durumda sağlık danışmanlığını yapmakla görevli olacak. OKUL KANTİNLERİ DENETLENECEK Okul kantinin sağlık ve hijyen koşullarına uygun olup olmadığını kontrol edecek olan okul hemşiresi, satılan gıdaların güvenilirliğini de denetleyebilecek. Okul temizliğini yürüten personele tuvalet temizliği, sınıf temizliği…vs. konularında sağlık eğitimlerini planlayacak. Okul mutfağında görev alan personeli kişisel hijyen, mutfak hijyeni ve besinlerin satın alınmaları, saklanmaları, konusunda bilgilendirecek.
  •  01-09-2009, 23:57 133639 Cevap 75590

kınama yapıcı ol onlara kına gönderelim 
  •  20-09-2010, 15:28 199292 Cevap 64385

evet arkadaşlar ben çalışıyorum çok rahat ve güzel bütün işin çocukla ayrıyeten yemkhane  kantin .... vs denetliyorsun her tatilde tatilsin
  •  24-09-2010, 23:53 200073 Cevap 199292

slm ben yeni uye oldum tesekko urler verdıgınız bılgıler ıcın :))

acaba okul hemsırelıgı ıcın ne yapmak gerekıyo ?

sartları  varmı nereye basvuru yapılıyo

•  27-09-2010, 20:08 200430 Cevap 81785

merahaba ben 6yıldır üniversite hastanesinde yogun bakımda kadrolu olarak çalşıyourum ve artık iş degiştirmek istiyorum burdan okul hemşireligini gördüm siz bana tecrübeli olarak yardım edebilirisiniz sanırım..ben ne yapmalıyım okul hemşiresi olabilmek için yada nerden ögrenebilirm ne yapıcagımı çok kişiden yardım istedim ama eden olmadı inş. siz sesimi duyarsınızz şimdiden teşekkürler
RSS haberlerini XML olarak görüntüle