Hemsireyiz.Biz : Türkiye'nin hemşirelik sitesi

80,299 hemşire olduk

şunda ARA

yüksek lisans ve doktora yapmayı düşüneneler için bir katkı sunmak istedim

Son Mesajınız 09-12-2008, 15:27 akademiknurse tarafından gönderildi. 51 yanıt.
( Toplam 52 Mesaj ) 2 Sayfadan 1 -   1 2 Sonraki >
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki

•  28-08-2008, 22:49 69552

yüksek lisans ve doktora yapmayı düşüneneler için bir katkı sunmak istedim

I. YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARINA BAŞVURU 1. B.A./B.S. derecesine sahip olan öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi Enstitüleri tarafından sunulan M.A./M.S. yüksek lisans ve Ph.D programlarına, aynı şekilde MA/M.S. yüksek lisans derecelerine sahip öğrenciler de Boğaziçi Üniversitesi Enstitüleri tarafından sunulan Ph.D doktora programlarına başvurma hakkına sahiptirler. Başvurular, akademik takvimde belirtilen süreler içinde Boğaziçi Üniversitesi Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü'ne yapılır. Enstitüler tarafından belirlenen kontenjanlar ve şartlar başvuru döneminden önce Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü'nce ilan edilir. Adayların başvurularını yapabilmeleri için ilan edilmiş olan şartları sağlamaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını sağlayamayan adayların başvuruları kabul edilmez. Başvuru yapmış olan adayların ilan edilen günlerde Anabilim Dalları tarafından verilen bilim sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Adayların Lisansüstü Programlara başvuru yapabilmeleri için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'ndan (ALES) başvurduğu programın puan türünde 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ALES puanına sahip olmaları gerekir. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Lisans Derecesiyle Doktora programına başvurmak isteyen adayların ise Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'ndan (ALES) başvurduğu programın puan türünde 70 standart puandan az olmamak koşuluyla ALES puanına sahip olmaları gerekir. Anabilim Dalları gerektiğinde standart puanın üzerinde ALES puanı şartı koyabilmektedirler. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Mayıs ve Aralık aylarında yılda iki kez yapılmaktadır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarının geçerlilik süresi yasal olarak 24 ay olduğundan, bu sürenin Üniversitemize Lisansüstü eğitime kabul için başvurduğu tarihte 24 aylık sürenin dolmamış olması halinde, sınav sonucu geçerli sayılır. Lisansüstü eğitime kabul edilecek adaylardan istenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonucu yerine uluslararası düzeyde kabul gören Graduate Record Examination (GRE) ve Graduate Management Aptitude Test (GMAT) sınav sonuçları da kabul edilmektedir.YÖK'ün 24.08.2005 tarih ve 2844-18626 sayılı GRE ve GMAT taban puanlarına ilişkin kararı aşağıdadır: 1. ALES taban puanı olan 55'e karşılık GMAT eşdeğer taban puanı 450 2. ALES taban puanı olan 70'e karşılık GMAT eşdeğer taban puanı 500 3. GRE sınavında sadece sayısal puanın dikkate alınması, ALES taban puanı olan 55'e karşılık GRE eşdeğer taban puanının sayısal 610 4. GRE sınavında sadece sayısal puanın dikkate alınması, ALES taban puanı olan 70'e karşılık GRE eşdeğer taban puanının sayısal 685 olmalıdır. Bazı Anabilim Dalları ALES ve GMAT sınav sonuçlarının her ikisini birlikte isteyebilmektedir. Doktora programlarına başvuracak adayların; ÜDS'den (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmaları gerekmektedir. Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim dili İngilizce'dir. Esas sınıfa başvuru yapacak adayların, başvuru formları kabul edilmeden önce, İngilizce dil bilgilerinin yeterli olduğunu Senatoca kabul edilen bir dil sınavı ile kanıtlamaları gerekmektedir. Adayların aşağıda listelenen sınavlardan (testlerden) herhangi birine girmeleri ve belirtilen minimum puanları almış olmaları gerekmektedir. Yüksek lisans programları hazırlık kontenjanından başvuru yapacak adayların ise en az orta (intermediate) seviyesinde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Hazırlık kontenjanından başvuru yapacak adaylar (İngilizce Yeterlik Sınavı'na girip kalmış olanlar da dahil) Seviye Tespit sınavına alınacaklardır. Seviye Tespit Sınavı için kayıt tarihleri ve ücreti hakkında Yabancı Diller Yüksekokulu WEB sayfasından (http://www.yadyok.boun.edu.tr) bilgi alınabilir.
  •  29-08-2008, 0:04 69598 Cevap 69552

Cevap : yüksek lisans ve doktora yapanlar

bende yükseklisans yapmak istiyorum ama kpss ye girdim önce atamamı beklemek istiyorum  son çok geç olurmu yani yükseklisans yapanlar ne zaman başvurdular mezun olduktan hemen sonra mı yoksa belli bi süre sonramı bide hangisi mantıklı bilmiyorum atamalara kadar bi yerde çalışmak istiyorum artık neyi yapacağımı şaşırdım bu konuda bana yardım etmenizi bekliyorum en azından sizlerin nasıl yaptığınızı anlatırsanız yani mezun olduktan sonra ???? ne zaman işe girdiniz ne zaman yükseklisansa başladınız  gibi bide hangi alanlarda yl yaptınız hangisi daha iyi?? şimdiden teşekürler

•  29-08-2008, 16:40 69749 Cevap 69598

merhaba alesten aldığım 63 puanla nerelerde yüksek lisans yapabilirim ya da yapabilir miyim.yüksek lisans için üds şart mı?cevaplarsanız sevinirim....
  •  29-08-2008, 17:55 69760 Cevap 69749

bence 63 puanlabir yere alınman zor tabiki torpilin uoksa varsa sorun yok en az 75 80 arası almalı ve üds ye girmelisin ki sansın olsun bol sanslar

•  29-08-2008, 18:38 69781 Cevap 69760

biliyiyorsunuz yüksek lisansında tezli veya tezsiz olanı mevcuttur.Eğer tezli yaparsanız bildiğim kadarı ile üds şart oluyor bence de işe girdikten sonra yüksek lisans düşünülmeli. Yine de karar size kalmış
  •  29-08-2008, 20:28 69825 Cevap 69760

teşekkürler tekrar denemeliyim öyleyse.
  •  30-08-2008, 22:24 70332 Cevap 69552

Cevap : yüksek lisans ve doktora yapmayı düşüneneler için bir katkı sunmak istedim

arkadaşlar merhaba.. tabi ilk önce ne yapmak istediğimize karar vermeliyiz. ben yükseklisansımı yaptım şu an doktora ya hazırlanıyorum tabiki kazanmak çok zor sınavlardan deçsekte başvuracağın okul önemli ayrıca mülakatıda unutmamak gerekir. oyüzden sağlam bişekilde çalışıp sınavlardan yüksek puan almaya bakalım derim. sonra üniversite tercihi yaparsınız.
  •  30-08-2008, 23:29 70400 Cevap 70332

Cevap : yüksek lisans ve doktora yapmayı düşüneneler için bir katkı sunmak istedim

mülakatta neler soruluyor cevaplayabilirisiniz
  •  30-08-2008, 23:29 70402 Cevap 70332

peki hiç çalışmadınız mı alese girdim ama önce çalışmayı sonra yükseklisans yapmayı düşünüyodum geç mi olur bide mülakat nasıl oluyo??
  •  31-08-2008, 14:18 70589 Cevap 70402

ben bu yıl mezun oldum, kpss'yede girdim, üds'ye de ales'e de. salı günü yükseklisans için dil sınava girdim onu geçtim, cuma günüde hem yazılı hem sözlü mülakata girdim, kısmetse yarın onların sonucuda açıklanıcak. bence mezun olur olmaz yükseklisansa başvurmak daha iyi. en azından lisans bilgilerimiz taze olduğu için mülakatı geçmek daha kolay ve ara vermeden yükseklisansı aradan  çıkarmak en iyisi. yaşımız geçmeden herşeyi halledelim görüşündeyim:))) mülakata gelince: bazı okullar sadece sözlü bazı okullar hem sözlü hem yazılı mülakat yapıyorlar. dokuz eylül üniversitesi hem yazılı hem sözlü yaptın. yazılı doğum ve kadın hastalıklarından mülakata girdim. mülakat sınavının vize sınavlarından farkı yoktu, hastalık mekanizmalarından, bakım planına, yenidoğandan, doğum kontrol yöntemleri, jinekolojik operasyonlar, menopoz ve jinekolojik kanserlere kadar her konudan soru çıktı. daha aklıma gelmeyen bir sürü şey var. işte böylee:))
    gül fidanı nereye dikilirse dikilsin gül fidanıdır.
  •  02-09-2008, 22:27 71457 Cevap 70589

Çok güzel yazmışsın fakat ankarada o kadar kolay olmuyor.gazi ve hacettepe üniversiteleri birazda deneyim istiyor.ayrıca üds/KPDS den en az 65 istiyor.Çalışma hayatımın 2. senesinde başvurdum,hatta öğrenci oldum fakat üds yi veremedim.belkide il dışını denemeliyim ne dersin?
  •  04-09-2008, 20:49 72214 Cevap 71457

dokuz eylül'de üds veya kpds'den 60 istiyo. neyse bu arada ben yükseklisansı kazandımBig Smile çok mutluyum, Allah herkese nasip etsin.
  •  04-09-2008, 22:42 72248 Cevap 72214

tebrik ederim bi sorum olcaktı mülakatlarda ne sordular ??
  •  04-09-2008, 22:58 72253 Cevap 69749

slm sivas cumhuriyet üniversitesi üniversitesi alesten 60 istiyor üds istemiyor arkadaşlar 13 kişi alacak bilginiz olsun ben uzak olduğu için gidemiyorum  araştırma hastaneside 37 puana kadar hemşire almış..18 eylül son başvuru tarihi.
    "kendini çok zorlama,en güzel şeyler onları en az beklediğinde olur"
  •  04-09-2008, 23:14 72259 Cevap 72248

mavii_:
    tebrik ederim bi sorum olcaktı mülakatlarda ne sordular ??

yazılı ve sözlü mülakat olarak iki aşamada yaptılar. sözlüde yenidoğan, menopoz, jinekolojik ameliyatlar falan vardı. sözlüde de over ca, o tanıyı almış hastanın bakımı, psikososyal yönünü falan sordular. böyle işte:)

•  06-09-2008, 12:28 72594 Cevap 72259

HAYIRLI OLSUN ÖZLEMCİM....DARISI BİZİM BAŞIMIZA İNŞ. BEN DE Y.LİSANS DÜŞÜNÜYORUM AMA HASTANEM BENİ ENF. HEMŞİR. KURSUNA GÖNDERİYOR. NASİP OLURSA 6 EKİM ENF. KURSUNA KATILCAM.....
  •  06-09-2008, 12:36 72596 Cevap 72594

çok saol nur. bu arada eğer izmir'de yaşıyorsan ege üniversitesinin enfeksiyon hemşireliği yükseklisans programına başvurmayı dene istersen ileride çok işine yarar hemde mesleki gelişimin için büyük bir avantaj.
  •  06-09-2008, 13:02 72604 Cevap 72214

özlem arakadaşım tebrikler dokuz eylül master okumak ege ye göre daha zordur,

ben ege de master yapıyorum  tez aşamasındayım sana şimdiden kolay gelsin..

Sevgi birliğe, bencillik yalnızlığa götürür.
  •  07-09-2008, 23:40 73034 Cevap 69552

slm arkadaşlar başka ales puanı isteyip üds istemeyen üniversitelerden haberiniz var mı.benim ingilizcem ii değil ki ii olsa da üds zorluyomuş.bu yüzden dil kursuna gitsem de çok zaman geçicek.böle konularda bilginiz varsa lütfen haber verin.
  •  08-09-2008, 1:42 73070 Cevap 72596

sivas cumhuriyet üniversitesinde okuyorum. söylediğinize göre sivas üds istemiyormuş. tezlide mi bu şart deil anlamadım?
  •  08-09-2008, 10:55 73130 Cevap 73034

Ideakardelen arkadaşım eğer ingilice ile sorunun varsa özel öğrenci olarak girebilirsin mastera.benim ders döneminde 3 arkadaşınm vardı ÜDS-KPDS muaf olamadıkları için özel öğrenci olarak girdiler okurken geçtiler ve şimdi resmi öğrenci oldular. çoğu insan özel öğrenciyi bilmiyorlar en azından ben lisanstayken bilmiyordum master yaparken öğrendim.başarılar
  •  08-09-2008, 11:04 73134 Cevap 73130

özel öğrenci nasıl oluyor ilk defa duyuyorum hem yüksek yapıyosun hemde ingilizceyimi veriyosun bu konuda biraz bilgi verirmisin

•  08-09-2008, 11:48 73145 Cevap 73134

özel öğrenci; üniversitelerin resmi öğrenci dışında kabul ettikleri öğrenci alma şeklidir.bu öğrenciler ya alesi ya da ingilizceyi veremediklerinden resmi öğrenci statüsünde başvuramazlar hakları yoktur.üniversite (ama hepsi değil bazı üniversiteler) özel öğrenci alacağını açıklar resmi öğrenci ilanına ekler, ve siz ya ales ya da ingilizceniz olmadan başvurursunuz hatta mülakata alınmazsınız siz bir dönem bir daha ki alımlara kadar özel öğrenci konumunda resmi öğrencilerle derslere girersiniz, ancak tüm dersleri alamazsınız belli kredileri var sonra ilgili sınavları (artık alesi mi geçemediniz ya da ingilizceyi mi) geçersiniz ve resmi öğrenci olarak tez aşamasına devam edersiniz. krediniz resmi öğrenciden daha az olduğundan tez aşamasında da bir iki tane dersiniz olabailir tabi(e o da resmi öğrenci olmanızdan farkınız olsun ).sonra normal resmi öğrenci gibi yüksek lisansınızı bitirirsiniz ve diplamanızı alırsınız. sonuç olarak süreç farklıdır ama hedef aynıdır.

şunu

•  08-09-2008, 11:48 73146 Cevap 73134

özel öğrenci; üniversitelerin resmi öğrenci dışında kabul ettikleri öğrenci alma şeklidir.bu öğrenciler ya alesi ya da ingilizceyi veremediklerinden resmi öğrenci statüsünde başvuramazlar hakları yoktur.üniversite (ama hepsi değil bazı üniversiteler) özel öğrenci alacağını açıklar resmi öğrenci ilanına ekler, ve siz ya ales ya da ingilizceniz olmadan başvurursunuz hatta mülakata alınmazsınız siz bir dönem bir daha ki alımlara kadar özel öğrenci konumunda resmi öğrencilerle derslere girersiniz, ancak tüm dersleri alamazsınız belli kredileri var sonra ilgili sınavları (artık alesi mi geçemediniz ya da ingilizceyi mi) geçersiniz ve resmi öğrenci olarak tez aşamasına devam edersiniz. krediniz resmi öğrenciden daha az olduğundan tez aşamasında da bir iki tane dersiniz olabailir tabi(e o da resmi öğrenci olmanızdan farkınız olsun ).sonra normal resmi öğrenci gibi yüksek lisansınızı bitirirsiniz ve diplamanızı alırsınız. sonuç olarak süreç farklıdır ama hedef aynıdır.

şunu

da
  •  08-09-2008, 11:49 73147 Cevap 73134

özel öğrenci; üniversitelerin resmi öğrenci dışında kabul ettikleri öğrenci alma şeklidir.bu öğrenciler ya alesi ya da ingilizceyi veremediklerinden resmi öğrenci statüsünde başvuramazlar hakları yoktur.üniversite (ama hepsi değil bazı üniversiteler) özel öğrenci alacağını açıklar resmi öğrenci ilanına ekler, ve siz ya ales ya da ingilizceniz olmadan başvurursunuz hatta mülakata alınmazsınız siz bir dönem bir daha ki alımlara kadar özel öğrenci konumunda resmi öğrencilerle derslere girersiniz, ancak tüm dersleri alamazsınız belli kredileri var sonra ilgili sınavları (artık alesi mi geçemediniz ya da ingilizceyi mi) geçersiniz ve resmi öğrenci olarak tez aşamasına devam edersiniz. krediniz resmi öğrenciden daha az olduğundan tez aşamasında da bir iki tane dersiniz olabailir tabi(e o da resmi öğrenci olmanızdan farkınız olsun ).sonra normal resmi öğrenci gibi yüksek lisansınızı bitirirsiniz ve diplamanızı alırsınız. sonuç olarak süreç farklıdır ama hedef aynıdır.şunuda belirtmem gerekir ki; özel öğrenciler genelde ilgili bölümün hocalarıyla arası iyi olan ve daha öncü bu mevzuyu konuşmuş tanınmış insanlardır onlara tanınan bir ayrıcalıktır

•  08-09-2008, 11:57 73151 Cevap 73134

bence üds yada kpds yi geçemeyenler üniversienin yapacağı dil sınavına girsinler çünkü sadece dil uğruna özel öğrenci olmak çok masraflı. özel öğrenciler her güz yada bahar yaryılında yükseköğretim öğrenci kontenjanları dışında bi kontenjan belirleniyo hocalar tarafından. ve ders başına 200ytl (CİK) istiyolar. yani sizce dil sınavını geçmek için çabalamak mı doğru yoksa cebinizdeb bu kadar parayı çıkarmak mı? 
  •  08-09-2008, 12:00 73154 Cevap 73147

teşekür ederim benim sorunum tabikide ingilizce bir  yılımı kaybetmek istemediğim için cazip gelmişti ama sanırım birazda torpil gerekiyor neys son bi sorum olcaktı hangi üniv var yada bıldıgınız hangisinde vardı

•  08-09-2008, 12:02 73156 Cevap 73154

maddi açıdan bılmıyordum
  •  08-09-2008, 12:04 73158 Cevap 73154

mavi arkadaşım ege üniversitesi her yıl iç hastalıkları bilhassa açıyor.ancak bu yıl açtımı bilemiyorum hocama sormam lazım.bir daha ki yıla kalmamak ve fırsatı kaçırmamak için aslında iyi fikir.çünkü her yıl mastera başvuran kişi sayısı artıyor.ve elbette zorlaşıyor.hakkına hayırlısı olsun.yüksek lisans kayıtları bitmediyse incele bak bir de nereyi istiyorsun bilemiyorum ama bizim dahiliye de şuan torpilli yok, ama özel öğrenci kontenjanı açtılar mı bilemiyorum gene de dene derim..seneye ne olacağı belli değil buna inan her geçen zaman zorlaşıyor herşey..herşey gönlünce olsun

•  08-09-2008, 12:05 73160 Cevap 73156

örneğin dokuz eylül'de özel öğrenci olabilirsiniz.
( Toplam 52 Mesaj ) 2 Sayfadan 1 -   1 2 Sonraki >
RSS haberlerini XML olarak görüntüle